MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zielonogórski radny zwraca uwagę na kolejne ruiny w śródmieściu. Czy można coś zrobić z takimi budynkami, które niszczeją od lat?

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Przy Strzeleckiej, Sowińskiego, Masarskiej, Wandy. W Zielonej Górze nie brakuje budynków, które od lat stoją puste i coraz bardziej niszczeją. Co robić z takimi ruinami? W ostatnim czasie niektóre z takich straszących kamienic udało się wyburzyć. Co będzie z obiektem przy placu Słowiańskim?
Przy Strzeleckiej, Sowińskiego, Masarskiej, Wandy. W Zielonej Górze nie brakuje budynków, które od lat stoją puste i coraz bardziej niszczeją. Co robić z takimi ruinami? W ostatnim czasie niektóre z takich straszących kamienic udało się wyburzyć. Co będzie z obiektem przy placu Słowiańskim? Natalia Dyjas-Szatkowska
Przy Strzeleckiej, Sowińskiego, Masarskiej, Wandy. W Zielonej Górze nie brakuje budynków, które od lat stoją puste i coraz bardziej niszczeją. Co robić z takimi ruinami? W ostatnim czasie niektóre z takich straszących kamienic udało się wyburzyć. Co będzie z obiektem przy placu Słowiańskim?

Co jakiś czas mieszkańcy Zielonej Góry zwracają uwagę na budynki, które od lat stoją puste i nic się z nimi nie dzieje. Pół biedy, gdy dana kamienica jest po prostu zamknięta na cztery spusty. Gorzej, gdy jej niszczejąca konstrukcja zaczyna zagrażać bezpieczeństwu osób, które obok niej przechodzą.

W kamienicy przy placu Matejki 13 nie ma już lokatorów. Obiekt zabezpieczono, pojawiły się tablice zakazujące wstępu do budynku.

To czarne punkty na mapie Zielonej Góry? Czytelnicy: Tutaj m...

Tak było w przypadku kamienicy przy ulicy Strzeleckiej. O interwencję prosił radny Jacek Budziński, na co dzień nauczyciel w III LO w Zielonej Górze. Podkreślał, że obok kamienicy codziennie przechodzą uczniowie. A z dachu budynku spadają dachówki, co może być realnym zagrożeniem. Ostatecznie budynek udało się rozebrać.

Wideo: mieszkańcy alarmują o fatalnym stanie zielonogórskiej kamienicy:

Obiekt w rękach prywatnego właściciela? Sprawa może się komplikować

Problem w tym, że często takie budynki są w prywatnych rękach. Zdarza się, że właściciele nie za bardzo mają ochotę lub też po prostu nie posiadają odpowiednich środków, by straszącą ruinę odnowić. Gdy opisywaliśmy wcześniej takie miejsca, wyjaśnialiśmy także, że instytucje odpowiedzialne za nadzór budowlany mają niewielkie możliwości, by przymusić prywatnych właścicieli takich obiektów, do działań w zakresie poprawienia stanu technicznego danej nieruchomości. Procedury nie są proste... Mimo to interwencje oczywiście podejmują. Miasto zaś ma na swoim koncie sukcesy, gdy takie obiekty doczekały się zmian, a mieszkańcy mogli odetchnąć z ulgą, że cegłówka i dachówka nie spadnie im już na głowę.

Teraz radny Jacek Budziński złożył w imieniu mieszkańców interpelację w sprawie kolejnej takiej rudery, ale przy placu Słowiańskim.

- Mieszkańcy starówki proszą urzędników o zainteresowaniu się ruiną na placu Słowiańskim- apeluje radny.

Co na to miasto?

- Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nie prowadził postępowania w przedmiotowej sprawie, gdyż budynek należy do osoby prywatnej i jest nieużytkowany - wytłumaczył w oficjalnej odpowiedzi prezydent Zielonej Góry, Janusz Kubicki.

Jacek Budziński zauważa jednak, że właścicieli kilku takich ruin w Zielonej Górze udało się przymusić, by obiekty zlikwidowano. - Nadzór budowlany może nakazać rozebrać taki budynek, jeśli zagraża on bezpieczeństwu - mówi radny. - I tak właśnie było na Strzeleckiej.

Będziemy śledzić losy takich ruin w mieście. Dla bezpieczeństwa mieszkańców.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska