MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zielone rozliczenie

Agnieszka Dziublewska
Jak powinni rozliczać się z fiskusem prowadzących działalność gospodarczą i pracujący za granicą.

- Mój mąż w ubiegłym roku pracował sześć miesięcy w Polsce. Później został wysłany w delegację do Niemiec, zatem osiągnął dochody w dwóch krajach. Czy powinien się rozliczyć w Polsce? - pyta Czytelniczka ze Szprotawy.

Mąż Czytelniczki powinien się rozliczyć w polskim urzędzie skarbowym. Dla osób, które pracowały za granicą jest formularz PIT-36 (zielony). Muszą one też wypełnić załącznik PIT/ZG.

Dla kogo PIT-36?
Formularz PIT-36 jest przeznaczony m.in. dla osób, które niezależnie od liczby źródeł przychodów:

  • prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, działy specjalne produkcji rolnej,

  • uzyskały przychody:
    - z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub z innych umów o podobnym charakterze, opodatkowane na ogólnych zasadach,
    - od których byli obowiązani samodzielnie opłacać zaliczki na podatek,
    - ze źródeł przychodów położonych za granicą,
    - z innych źródeł, opodatkowanych na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, od których ani płatnik, ani podatnik w ciągu roku podatkowego nie miał obowiązku odprowadzenia zaliczek,

  • są zobowiązane doliczyć do swoich dochodów dochody małoletnich dzieci (np. rentę rodzinną).

    Sam i z żoną

    Na formularzu PIT-36 możesz rozliczać się tak jak na PIT-37, czyli indywidualnie, z małżonkiem lub w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. Jeśli rozliczasz się z małżonkiem, przynajmniej jedno z was musi spełniać jeden z powyższych warunków. W poz. 6 zaznacz, a w jaki sposób się rozliczasz.

    Możesz rozliczyć się także ze zmarłym małżonkiem. Jeśli zawarłeś związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a współmałżonek zmarł w trakcie roku podatkowego, wybierz okienko 3. Jeśli pozostawaliście w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a współmałżonek zmarł po upływie roku podatkowego przed złożeniem zeznania, zaznacz okienko 2.

    Pieniądze zza granicy

    SPOSOBY OBLICZANIA PODATKU


  • Irlandia, Cypr, Czechy, Francja, Grecja, Niemcy, Włochy - metoda wyłączenie z progresją

  • Wielka Brytania, Belgia, Dania, Finlandia, Holandia - metoda proporcjonalnego odliczenia


  • To, jak masz się rozliczyć z pracy za granicą zawarte jest w umowach między Polską a tymi krajami. Do dochodów uzyskanych za granicą mają zastosowanie dwie metody obliczenia podatku, tzw.:

  • metoda wyłączenia z progresją, która oznacza, że w Polsce zwalnia się z opodatkowania dochód osiągnięty w drugim państwie. Jednak dla ustalenia podatku należnego od dochodu osiągniętego w Polsce, stosuje się stopę podatku obliczoną dla całego dochodu, tj. łącznie z dochodem osiągniętym w drugim państwie;

  • metoda odliczenia podatku zapłaconego za granicą, która oznacza, że w Polsce podatek zapłacony za granicą podlega odliczeniu od podatku obliczonego od łącznych dochodów uzyskanych w roku podatkowym.
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska