MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra wspiera seniorów. Jeśli skończyłeś przynajmniej 65 lat i masz kłopoty z codziennymi czynnościami zgłoś się do MOPS-u!

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
MOPS w Zielonej Górze realizuje ministerialny program "Korpus Wsparcia Seniorów. Pomoc dedykowana jest osobom po 65 roku życia, które mają problem z wykonywaniem codziennych czynności
MOPS w Zielonej Górze realizuje ministerialny program "Korpus Wsparcia Seniorów. Pomoc dedykowana jest osobom po 65 roku życia, które mają problem z wykonywaniem codziennych czynności Pixabay
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zielonej Górze uruchomił ministerialny program "Korpus Wsparcia Seniorów". Dzięki niemu 206 zielonogórzan bezpłatnie otrzymało teleopaski monitorujące funkcje życiowe i wspierające bezpieczeństwo seniora. Osoby po 65. roku życia, mające problemy z wykonywaniem codziennych czynności mogą skorzystać z pomocy wolontariusza, który pomoże pozałatwiać najpilniejsze sprawy.

Program “Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2022 jest dedykowany osobom, które mają ukończone 65 lat i więcej i mają problemy z codziennym funkcjonowaniem, bądź niepełnosprawnością. W jego ramach seniorzy za pośrednictwem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zielonej Górze, przy ul. Długiej 13 mogą ubiegać się o pomoc w czynnościach dnia codziennego lub teleopaskę monitorującą funkcje życiowe.

Codzienna pomoc

Osoby starsze często muszą borykać się z problemami zdrowotnymi lub niepełnosprawnością, które utrudniają, bądź wręcz uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie. Właśnie takim osobom dedykowana jest pomoc MOPS-u, obejmująca codzienne zakupy, przygotowywanie posiłków, załatwianie różnego rodzaju spraw urzędowych, pomoc w posprzątaniu mieszkania, umówienie wizyty lekarskiej, towarzyszenie seniorowi w przychodni, a w razie potrzeby zorganizowanie pomocy psychologicznej.

Osoby chcące skorzystać z "Korpusu Wsparcia Seniorów" mogą zgłosić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zielonej Górze przy ul. Długiej 13, tel. 68 411 50 00.

Opaski ratujące życie

W tym roku w Zielonej Górze po raz pierwszy uruchomiono Program Teleopieki 24H, pod hasłem “Seniorzy ZGrani 24 Godziny Zaopiekowani”. Dzięki niemu osoby starsze mogły ubiegać się o bezpłatną opaskę bezpieczeństwa. Urządzenie wyglądem przypominające zegarek ma kilka ważnych funkcji. Monitoruje podstawowe czynności życiowe, takie jak saturacja i puls oraz umożliwia komunikowanie się z centrum obsługi urządzenia i opiekunami osoby ją noszącej. Ponadto posiada przycisk bezpieczeństwa SOS, detektor upadku, czujnik zdjęcia opaski z ręki i lokalizator GPS.

Głównym zadaniem Teleopaski jest wspieranie bezpieczeństwa chorego w sytuacji, kiedy w pobliżu nie ma opiekuna.

Program jest przeznaczony dla seniorów, którzy mają ukończone 65 lat i więcej, a ze względu na stan zdrowia mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem. Mogą to być zarówno seniorzy prowadzący samodzielne gospodarstwa domowe jak i mieszkający z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.

Aby zdobyć opaskę monitorującą kandydat musi dodatkowo spełnić następujące warunki: mieszkać na terenie Miasta Zielone Góra i posiadać status osoby niesamodzielnej. Dodatkowymi kryteriami premiującymi są: prowadzenie gospodarstwa jednoosobowego, ukończone 75 lat i więcej, orzeczenie o niepełnosprawności oraz posiadanie Karty ZGrani Zielonogórzanie 50 +.

Wnioski przyjmowało Biuro Główne Programu ZGranych Zielonogórzan 50+ przy ul. Stary Rynek 1. Teleopaski cieszyły się jednak tak dużym zainteresowaniem, że na chwilę obecną nie są dostępne. Łącznie otrzymało je 206 zielonogórzan.

- Widzimy, że potrzeby posiadania teleopasek są większe i jak tylko będzie możliwość pozyskania dodatkowych środków finansowych, będziemy wręczać kolejne urządzenia - zapewnia Joanna Chabza, zastępca dyrektora MOPS w Zielonej Górze.

Seniorzy oraz ich opiekunowie przeszli też specjalne szkolenie.

Teleopaski wydawano w ramach rządowego programu “Korpus Wsparcia Seniorów” wdrożonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Potrzebni wolontariusze

By pomoc Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej mogła przebiegać sprawnie i z taką częstotliwością, jakiej senior potrzebuje potrzebni są wolontariusze.

- Bardzo liczymy na każdą osobę, mającą dobre chęci i trochę wolnego czasu, który pragnie spożytkować na pomoc innym - mówi Joanna Chabza.

Po przejściu krótkiej procedury rekrutacyjnej z każdym wolontariuszem zostanie zawarte porozumienie wolontariackie. W razie potrzeby wolontariusze mogą liczyć na wsparcie pracownika socjalnego.

Swoją kandydaturę można zgłosić do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zielonej Górze przy ul. Długiej 13, tel. 68 411 50 00.

Zobacz wideo: Zielona Góra. Dom Sąsiedzki w konkatedrze pw. Św. Jadwigi Śląskiej

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska