Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Rzemieślnicy spotkali się z ministrem. Idą zmiany w szkolnictwie zawodowym [ZDJĘCIA, WIDEO]

kali
Spotkanie rzemieślników z wiceminister edukacji Marzeną Machałek i lubuską kurator oświaty Ewą Rawą - Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Zielonej Górze - 12 marca 2019
Spotkanie rzemieślników z wiceminister edukacji Marzeną Machałek i lubuską kurator oświaty Ewą Rawą - Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Zielonej Górze - 12 marca 2019 Leszek Kalinowski
Rzemieślnicy z Krosna, Nowej Soli, Sulechowa, Żar, Żagania, Zielonej Góry i innych lubuskich miejscowości spotkali się z wiceminister Marzeną Machałek, która w ministerstwie edukacji odpowiada za zmiany w szkolnictwie zawodowym.

Spotkanie odbyło się w Izbie Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Zielonej Górze. Prezes Krzysztof Hnat podkreślał, że zmiany w szkolnictwie zawodowym to powrót do rzemiosła i tradycji.

Wiceminister Marzena Machałek przypomniała, że prace nad zmianami trwały dwa lata. W tym czasie odbyło się szereg spotkań z pracodawcami i rzemieślnikami. Przyglądano się także bliżej systemowi nauczania w Niemczech, uznano jednak że przełożenie go na polski grunt nie jest możliwe. Mamy swoje potrzeby, tradycję i możliwości. Za Odra szkolnictwo zawodowe skupia się tylko na nauce zawodu, u nas to także kształcenie ogólne.
- To mit, że nie ma chętnych do nauki zawodu. W naszym kraju 56 procent uczniów kształci się własnie w szkolnictwie zawodowym - mówiła pani wiceminister.

Ważną zmianą będą obowiązkowe egzaminy zawodowe, z czego zadowoleni są rzemieślnicy. Podczas spotkania podkreślali, że to oni najszybciej i najtaniej mogą zapewnić uczniom najnowocześniejsze warsztaty na praktyki. Bo nie mogą sobie pozwolić, by wyprzedziła ich konkurencja, stąd ciągłe zmiany sprzętu i narzędzi.
- Udało się na zwiększyć wynagrodzenia dla pracownika młodocianego o jeden procent. Może to niewiele, ale nikt nie wierzył, że powiodą się nam rozmowy z ministerstwem finansów - dodaje wiceminister. - Refundacja kształcenia będzie do 10 tysięcy złotych.
M. Machałek podkreśliła, że zmiany rozporządzeń (w sumie 4,5 tysiąca stron) to efekt współpracy ze środowiskiem rzemieślników i pracodawców.

Przedstawiciele różnych cechów w Lubuskiem dziękowali wiceminister te za zmiany i liczą na kolejne.
- Chcemy także podkreślić bardzo dobrą współpracę z Lubuskim Kuratorem Oświaty - zauważył Krzysztof Hnat, prezes Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Zielonej Górze.
Lubuska kurator Ewa Rawa obiecała, że dołoży wszelkich starań, by oczekiwane zmiany w szkolnictwie zawodowym zostały w odpowiednim czasie wprowadzone w naszych szkołach. Jest pewna, że to się uda, bo ma szczęście pracować z kompetentnym zespołem specjalistów.

PARK PRZEMYSŁOWY SIĘ POWIĘKSZA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska