Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Piękne kolorowe stroje. Zobacz, jak kiedyś kolędowano w skansenie w Ochli!

Maciej Dobrowolski
Maciej Dobrowolski
Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
W żywej tradycji do dziś kolędowanie jest jeszcze spotykane w niektórych miejscach w Polsce, na Słowacji, w Czechach, Białorusi, Rosji, Ukrainie i Serbii.
W żywej tradycji do dziś kolędowanie jest jeszcze spotykane w niektórych miejscach w Polsce, na Słowacji, w Czechach, Białorusi, Rosji, Ukrainie i Serbii. Mariusz Kapała / GL
Po świętach Bożego Narodzenia oraz Nowym Roku przychodzi czas na kolędowanie! Choć ta tradycja w niektórych rejonach Polski już wymiera, to wciąż są jeszcze miejscowości, gdzie możemy spotkać barwnie przebranych kolędników. Jednym z miejsc, gdzie te obrządki cieszyły się dużą popularnością, było muzeum etnograficzne w Ochli. Zobaczcie w naszej galerii, jak świetnie kolędowanie wyglądało w skansenie w 2007 roku!

Tradycja kolędowania sięga XIII wieku

Pierwsze wzmianki o wizytowaniu domostw przez przebranych ludzi w maskach pojawiły się między XIII a XV w. W historycznych podaniach dość często wyrażona jest jednak dezaprobata dla takich zachowań. Kolędowanie pierwotnie związane było z magią wegetacyjną oraz zaklinaniem urodzaju i płodności. Zarówno stroje kolędników, jak i ich zachowania oraz śpiewane lub recytowane przez nich rytualne teksty cechowała wyraźna symbolika płodnościowa i wiara w magiczną moc sprawczą wypowiadanych słów.

W późniejszym okresie obrzęd uległ częściowej chrystianizacji. Moment kolędowania początkowo związany był z Nowym Rokiem, który u przedchrześcijańskich Słowian obchodzony był na wiosnę. Wraz z ekspansją chrześcijaństwa oraz ustanowieniem obecnych dat świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku obrzędy kolędnicze usytuowały się przede wszystkim w czasie tzw. Godów (okres od Bożego Narodzenia do Trzech Króli), w okolicach Ostatków oraz Wielkanocy.

Wideo: Krosno Odrzańskie. Kolędowanie ze Stowarzyszeniem Skarpa. Śpiewanie kolęd przy szopce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska