Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Już Jest! Na zielonogórskim deptaku stanęła 14 - metrowa żywa choinka. Takiej jeszcze nie było!

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
Na deptaku w Zielonej Górze stanęła już choinka. Tegoroczne drzewko to 14 metrowy świerk z Leśnictwa Bucze (Nadleśnictwo Świebodzin)
Na deptaku w Zielonej Górze stanęła już choinka. Tegoroczne drzewko to 14 metrowy świerk z Leśnictwa Bucze (Nadleśnictwo Świebodzin) Agnieszka Linka
Na zielonogórskim deptaku stanęła już ogromna choinka. Żywy 14 - metrowy świerk przyjechał z Leśnictwa Bucze w Nadleśnictwie Świebodzin. Mieszkańcy czekają na 6 grudnia, kiedy to Święty Mikołaj w towarzystwie przedstawicieli Urzędu Miasta Zielona Góra i Lasów Państwowych rozświetlą Winny Gród tysiącami świątecznych lampek.

Zwyczaj stawiania bożonarodzeniowego drzewka przy Ratuszu zrodził się w 2017 roku. Od tamtej pory możemy podziwiać naturalne choinki, pochodzące z różnych zielonogórskich nadleśnictw. Dotychczas zielonogórzanie cieszyli się świerkami z Nadleśnictwa Nowa Sól i Nadleśnictwa Sulechów oraz jodłami z Nadleśnictwa Babimost. W tym roku ogromny - świerk mierzący 14 metrów przyjechał z Leśnictwa Bucze, w Nadleśnictwie Świebodzin.

Kilkunastometrowe drzewo przywieziono w eskorcie zielonogórskich służb policji i straży leśnej specjalnym transportem z Ośrodka Transportu Leśnego w Świebodzinie. Naturalna choinka została zamontowana i wkrótce też będzie przyozdobiona przez Urząd Miasta Zielona Góra. Kiedy 6 grudnia będziemy świętować Miejskie Mikołajki, bożonarodzeniowa atmosfera ogarnie całe miasto.

- Szukając choinki z lasu, która będzie zdobiła serce Winnego Grodu, zwracamy uwagę na kwestie przyrodnicze, tzn. czy to drzewo jest planowane do wycięcia w ramach zabiegów technicznych. Tegoroczny świerk planowano wyciąć w 2022 r. - mówi Ewelina Fabiańczyk, rzecznik prasowy RDLP w Zielonej Górze.

Anna Niemiec, leśnik z RDLP w Zielonej Górze podkreśla, że akcja wyboru i transportu choinki na zielonogórski deptak jest przygotowywana bardzo skrupulatnie. Choinka musi spełniać nie tylko warunki estetyczne, ale również bezpieczeństwa. Musi być stabilna i mieć równomiernie rozłożone gałęzie. Załadowanie drzewka na samochód nie jest proste, bo grunt w lesie jest grząski i trzeba uważać, żeby ciężarówka się nie zapadła. Świerk należy tak załadować, by nie połamać gałęzi i czubka. Transport od granic miasta wymaga eskorty policji, aby nikomu na drodze nie stało się nic złego, a zabytkowe kamienice przy deptaku nie zostały uszkodzone.

Mieszkańcy, którzy licznie zgromadzili się przy ratuszu, by podglądać prace przy ustawianiu drzewka byli pod wrażeniem wielkości i piękna choinki.

- To najładniejsza choinka ze wszystkich, jakie do tej pory stały na naszym deptaku - mówi z przekonaniem pan Mirosław, mieszkaniec Zielonej Góry.

Choć z uwagi na bezpieczeństwo zielonogórzan uroczyste „odpalenie” świątecznych dekoracji 6 grudnia po raz drugi odbędzie się w ograniczonej formie, to z pewnością miasto nie straci świątecznego wdzięku. Najpierw rozbłysną sztuczne ozdoby na Placu Bohaterów Westerplatte, a następnie rozpocznie się spacer w kierunku Ratusza i rozświetli się prawdziwa choinka z lasu - królowa deptaka.

Tych, co chcą zobaczyć Mikołajki Miejskie z domu, informujemy, że będą transmitowane w serwisach miejskich i social mediach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.

Zobacz też: Zielona Góra. Na Placu Bohaterów stanęła choinka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska