MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zeznania podatkowe. Zostaw swój 1% w Lubuskiem!

Aleksandra Korn
Aleksandra Korn
Już wkrótce będziemy składać zeznania podatkowe. Wraz ze Związkiem Lubuskich Organizacji Pozarządowych (ZLOP) zachęcamy Was, abyście przekazali swój 1 proc. podatku na lokalne organizacje pożytku publicznego. A tych w Lubuskiem nie brakuje!

1 stycznia 2004 roku wprowadzono do polskiego systemu podatkowego instytucję 1 proc. Od tej pory podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mogą w zeznaniu rocznym pomniejszyć należny podatek o kwotę przekazaną na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) do wysokości 1 procenta podatku.

Ten 1 proc. dla Ciebie może nie znaczyć wiele, ale…
…ale dla wielu fundacji, stowarzyszeń czy klubów działających na terenie naszego województwa, to naprawdę spory zastrzyk gotówki, który może pomóc w ich dalszym rozwoju i działalności na rzecz społeczności lokalnej.

Potrzeby lubuskich organizacji pozarządowych doskonale zna i rozumie Romuald Malinowski, prezes Związku Lubuskich Organizacji Pozarządowych, związku, który zrzesza aż 270 fundacji i stowarzyszeń! Imponująca liczba, prawda? Z pewnością nie mieliście zielonego pojęcia, że aż tyle organizacji pozarządowych działa na terenie naszego województwa. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że ZLOP jest największą regionalną organizacją w kraju, która patronuje lokalnym instytucjom pozarządowym. To naprawdę znakomity wynik zważywszy na to, że Lubuskie nie należy do grona województw o dużej ilości mieszkańców. Mimo to właśnie u nas prężnie działają rozmaite fundacje i stowarzyszenia wspierające inicjatywy społeczne, zajmujące się pomocą rodzinom, dzieciom, osobom niepełnosprawnym, organizacje krzewiące kulturę, działające na rzecz sportu czy turystyki.

Wesprzyj lokalne inicjatywy!
Niedługo składamy zeznania podatkowe, w których będziemy mogli przekazać swój 1 procent na rzecz organizacji pożytku publicznego. Idea jest taka, by ten 1 procent został w województwie lubuskim, by trafił do organizacji działających w naszym regionie. Bardzo ważne jest, by wspomniany 1 procent mieszkańcy małych środowisk - wsi, dzielnic, osiedli - starali się ulokować w swoje organizacje, czyli w takie, które działają lokalnie. Ważne też, abyśmy wpłacali 1 procent na rzecz najbardziej potrzebujących – dzieci, osób niepełnosprawnych z naszego otoczenia.

- System jest tak stworzony, że jeśli nie przekażemy swojego 1 procentu na lokalne, lubuskie inicjatywy, to te pieniądze wpłyną do budżetu centralnego i tam zostaną podzielone. Niestety praktyka dowodzi, że nasze województwo dostaje proporcjonalnie mało pieniędzy z centrali. Dlatego lepiej, jeśli każdy przekaże swój 1 proc. podatku na tutejsze inicjatywy, na ich rozwój, by rodzime organizacje pozarządowe dalej mogły działać w lokalnym środowisku, by mogły wspierać pasje mieszkańców, ich aktywność, a także pomagać potrzebującym – mówi Romuald Malinowski.

Jakie do tej pory projekty, działania udało się wdrożyć lubuskim organizacjom pozarządowym? Oczywiście, mówimy o działaniach, które były efektem dotacji z 1 proc.

- W ubiegłym roku zebraliśmy prawie 400 tys. złotych i te pieniądze przekazujemy na inicjatywy poszczególnych stowarzyszeń czy fundacji. Organizacje składają do nas, do ZLOP wnioski, możemy je nazwać miniofertami. My te wnioski rozpatrujemy i przydzielamy dotacje. I tak np. w zeszłym roku Stowarzyszenie Razem dla Wilkanowa otrzymało od nas prawie 3 tys. na swoje działania edukacyjno-kulturalne. Polski Związek Emerytów i Rencistów dostał łącznie prawie 10 tys. na wspieranie działalności seniorów, przy czym kwota ta została rozdzielona na poszczególne oddziały związku, np. odział w Małomicach czy Krośnie Odrzańskim. Z kolei Fundacja na Rzecz Zwierząt „Altamira” z Gorzowa Wlkp. otrzymała ponad 9 tys. zł. Fundacja ta buduje schronisko i my wspieramy tę inicjatywę.

Laur za pracę i postawę społecznika
Romuald Malinowski, prezes ZLOP został w tym roku laureatem prestiżowego plebiscytu Człowiek Roku Krono 2017 w kategorii „Samorządność i społeczność lokalna”. To doskonałe potwierdzenie tego, jak bardzo pan Romuald walczy o to, by lubuskie organizacje pozarządowe mogły w pełni rozwijać skrzydła.

- Poczułem głęboką satysfakcję z tego co robię, ale przede wszystkim poczułem, że poprzez moją osobę zostali wyróżnieni wszyscy społecznicy, którzy często mają pod górkę, często nie są zauważani. Piękne jest to, że SWISS KRONO i „Gazeta Lubuska” organizują tego rodzaju plebiscyt, w którym można pokazać ludzi z pasją, społeczników, którzy działają w swoich środowiskach. To jest bardzo mobilizujące – mówił po wręczeniu nagród Romuald Malinowski, który głosami czytelników został wyróżniony w kategorii „Samorządność i społeczność lokalna” i to zarówno w etapie powiatowym, jak i wojewódzkim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska