MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zbadaj serce i płuca

(tami)
Czasem wystarczy wizyta u lekarza rodzinnego, by się upewnić, że jesteśmy zdrowi
Czasem wystarczy wizyta u lekarza rodzinnego, by się upewnić, że jesteśmy zdrowi DigiTouch
Choroby układu krążenia i gruźlicę można łatwo wykryć. Wystarczy robić bezpłatne badania profilaktyczne. Wykonują je lekarze pierwszego kontaktu i pielęgniarki.

Gruźlica jest chorobą infekcyjną wywoływaną przez bakterie zwane prątkami gruźlicy. Ryzyko zakażenia jest teraz zdecydowanie niższe niż w przeszłości. Postęp w diagnostyce gruźlicy i skuteczne metody leczenia spowodowały, że jest to dziś choroba w pełni wyleczalna. Warunkiem jest jednak jej wczesne wykrycie.
Choroby układu krążenia są z kolei główną przyczyną zgonów w Polsce i na świecie. Umieralność z tego powodu w Polsce należy do najwyższych w Europie.

Dla kogo badanie?
* Program profilaktyki gruźlicy - adresowany jest do osób, u których do tej pory nie rozpoznano gruźlicy, a w szczególności do tych, które miały bezpośredni kontakt z chorymi na gruźlicę i nie korzystały z programu w ciągu ostatnich 24 miesięcy. Chętni do badania muszą też spełniać jedno z wymienionych kryteriów: bezrobotny, niepełnosprawny, obciążony długotrwałą chorobą, obciążony problemem alkoholowym i/lub narkomanią, bezdomny. Badania wykonywane są co dwa lata.

* Program profilaktyki chorób krążenia - adresowany jest do osób, które: są w wieku 35, 40, 45, 50, 50 lub 55 lat (urodzone w latach 1975, 1970, 1965, 1960 i 1955), nie miały wykonywanych badań objętych programem profilaktycznym w ciągu ostatnich pięciu lat, nie miały wcześniej rozpoznanej choroby układu krążenia.

Co możesz zrobić?
Możesz o siebie zadbać. Czynnikami sprzyjającymi chorobom układu krążenia są m.in. niewłaściwe odżywianie się, mała aktywność ruchowa, palenie papierosów, picie alkoholu i w życie w długotrwałym stresie.
Podstawową metodą profilaktyki gruźlicy są szczepienia. W aktualnie obowiązującym programie szczepień - dzieci szczepi się jeden raz, w pierwszej dobie po urodzeniu. W przypadku wcześniaków o niskiej masie urodzeniowej, szczepi się je wtedy, gdy osiągną masę powyżej 2.000 g. Głównym zadaniem szczepienia dzieci jest ich ochrona przed ciężkimi postaciami gruźlicy. Szczepienie nie ma wpływu na zmniejszenie liczby zachorowań na gruźlicę płuc u osób dorosłych. Tu zaleca się prowadzenie zdrowego i higienicznego trybu życia, unikanie nałogów, zasłanianie ust i nosa chusteczką higieniczną podczas kaszlu i kichania.

GDZIE NA BADANIE?
Program profilaktyki chorób układu krążenia realizuje każdy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Program profilaktyki gruźlicy realizuje każda pielęgniarka poz. Zapytaj o badania podczas wizyty u swojego lekarza.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska