Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zanim wyrzucisz - oddaj, napraw, wykorzystaj! To zdecydowanie najlepsze rozwiązania!

Materiał powstał we współpracy z CZG-12
Przedszkole nr 2, Sulęcin
Przedszkole nr 2, Sulęcin
Współczesna gospodarka uzależniona jest od wysokiego poziomu konsumpcji, która z kolei powoduje wytwarzanie ogromnych ilości odpadów. Z raportu pn. „Gospodarowanie odpadami komunalnymi w 2020 r.” opracowanego przez Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie wynika, że średnio mieszkaniec Polski wytwarza 365,5 kg odpadów komunalnych, najwięcej w województwie małopolskim – 503 kg. Z raportu można wyczytać, że wskaźnik efektywności gospodarowania odpadami w gminach z różnych województw wyniósł średnio 21,7 %. Potwierdza to obserwacje analityków i specjalistów do spraw gospodarki odpadami, że ok. 30 % odpadów zebranych selektywnie nie nadaje się do recyklingu. Wielu specjalistów zwraca uwagę na problem ekoprojektowania oraz jakości surowców. Temat ten szeroko poruszany jest w branży odpadowej m.in. przez Organizację Odzysku Opakowań Rekopol, z która współpracuje Celowy Związek Gmin CZG-12.

Co możemy zrobić jako konsumenci?

Możemy być bardziej odpowiedzialni. Warto naprawiać i używać jak najdłużej rzeczy/produktów które już posiadamy. Korzystajmy z usług specjalistów, których niestety jest coraz mniej. Popularne w większych miastach stają się miejsca naprawy jak np. kawiarenki naprawcze. Zamiast wyrzucić możemy skorzystać z grup na portalach społecznościowych, podzielić się tym czego mamy za dużo lub oddać to co nam nie jest potrzebne. Z powodzeniem w Polsce działają już jadłodzielnie, zniczodzielnie, a w okresie świąt powstają nowe punkty np. bomkodzielnie, w których można zostawić zbędne ozdoby świąteczne (np. w Szczecinie). Ekonomia współdzielenia to szeroko znana na zachodzie inicjatywa społeczna, która coraz bardziej popularna staje się w naszym kraju. Ekonomia współdzielenia polega na współużytkowaniu, współnabywaniu, a nawet współtworzeniu użytkowanych przedmiotów. W ten sposób są one używane wspólnie: częściej i przez większą liczbę osób. Ten model gospodarczy można realizować na różne sposoby. Nabywając produkty indywidualnie przez grupę osób lub korzystając z wyspecjalizowanych punktów usługowych. W ekonomii współdzielenia ważny jest także jak najdłuższy czas używania produktów oraz możliwość ich naprawiania. Warto dowiedzieć się, czy nabywane produkty są odpowiedniej jakości lub czy sprzedawca albo prowadzący punkt usługowy zapewnia naprawę.

Poprzez nasze wybory konsumenckie mamy ogromny wpływ na nasz ślad środowiskowy

W zbliżającym się okresie przedświątecznym warto szczególnie zastanowić się nad naszym wpływem na środowisko. Dokonując prostych wyborów, które z czasem przejdą w nawyki możemy realnie

wpłynąć na nasz ślad środowiskowy. Często w rozmowach wracamy do czasów kaucyjnych szklanych butelek, jednak robiąc zakupy rzadko wybieramy soki czy wodę w szkle. Choć nie ma u nas powszechnego systemu kaucyjnego to wybór butelki szklanej będzie znacznie lepszy. Szklany słoik możemy ponownie wykorzystać lub oddać. Szkło opakowaniowe to cenny surowiec wtórny! Pamiętajmy również o własnej torbie na zakupy, nawet tej plastikowej – bo dobry jakościowo plastik nie jest zły! Oferowane w marketach torby papierowe rzadko używane są drugi raz w tym samym celu, a ich produkcja pochłania więcej wody i energii niż produkcja dobrej torby foliowej.

Pamiętajmy też o liście zakupów oraz własnych woreczkach na warzywa i owoce. Przemyślane wyjście na zakupy to o wiele mniej niepotrzebnych rzeczy i mniej śmieci. Promocje nie zawsze są okazją, a wybierając produkty sprawdzajmy skład i wagę produktu w opakowaniu. Obecny trend w zmniejszaniu ilości produktu w opakowaniu tzw. downsizing wynika z wielu czynników, ale znany jest od wielu lat. Niestety, w ten sposób produkuje się ogromne ilości niepotrzebnych opakowań, co szczególnie jest widoczne przy kupowaniu kosmetyków. Jeśli mamy możliwość kupujmy produkty na wagę.

O segregacji odpadów mówi się już wszędzie. Celowy Związek Gmin CZG-12 edukuje od przedszkolaka do seniora, choć złośliwi nadal dzielą odpady na dwie frakcje: palne i niepalne… CZG-12 zaprasza do korzystania z wyszukiwarki odpadów, która w szybki sposób rozwieje wątpliwości, gdzie wyrzucić dany odpad: https://czg12.pl/wyszukiwarka/. CZG-12 mówi głośno o zasadach sortowania odpadów, a komu mało to na własne oczy może zobaczyć jak się to odbywa – zainteresowane placówki i grupy CZG-12 zaprasza na zajęcia edukacyjne na terenie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Długoszynie. Najmłodsi uczestnicy otrzymają komiks edukacyjny opracowany na postawie scenariuszu laureatki konkursu „Segregacja jak z obrazka-tworzymy komiks”, który odbył się w CZG-12 w 2022 roku. Kontakt: [email protected]. Celowy Związek Gmin CZG-12 zaprasza do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi dostępnymi na stronie internetowej i portalu społecznościowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska