MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zamiast antybiotyku

(zka)
Urządzenie jest niewielkie. Ma piec wymiennych szklanych koncówek. To przez nie ozon podawany jest do chorego zeba lub dziąsla.

- Ozon stosowany jest w stomatologii co najmniej od trzech lat - mówi lek. dentysta Anna Rudzka-Szajder z Zielonej Góry. - Staram sie miec w gabinecie jak najwiecej nowości, stąd pomysl, zeby kupic ozonizer, czyli urządzenie do wytwarzania ozonu.

Zamiast antybiotyku

Chocby dentysta nie wiadomo, jak dobrze oczyścil ubytek i przeplukal dezynfekującymi preparatami, nigdy nie ma pewności, ze wszystko jest w porządku.
- Teraz. kiedy juz opracuje ubytek, czyli jak to mówią pacjenci, wyczyszcze dziure w zebie, dotykam to miejsce sondą - opowiada doktor Rudzka-Szajder. - Na granicy sondy i zeba wytwarza sie ozon. Udowodniono, ze przy odpowiednim jego stezeniu w czasie 20 sekund zabijane jest ponad 90 proc. bakterii.
Zaletą ozonowej terapii jest tez to, ze pozwala w niektórych przypadkach na zrezygnowanie z leczenia antybiotykami. Ozon minimalizuje tez zakazenia w jamie ustnej. Stosowany jest przy zakladaniu implantów zebowych.

Kieszonka w minute

- Jest tez bardzo pomocny przy leczeniu kanalowym zeba - przekonuje doktor Rudzka-Szajder. - Wklada sie specjalną sonde do oczyszczonego kanalu i odkaza. Skutecznośc jest wielka.
Podobnie jest, gdy trzeba, niestety, wyrwac ząb. Czasem dziąslo pieknie sie goi, czasem są klopoty. Uzycie ozonu do dezynfekcji rany zdecydowanie zmniejsza mozliwośc powiklan.
Jedna z sond ozonizera przeznaczona jest specjalnie do leczenia kieszonek dziąslowych. Wystarczy minuta lub dwie, zeby w tym miejscu bakterie zostaly utlenione, czyli zabite. Inną sondą mozna leczyc dziąsla na zewnątrz kieszonki.
Ozon ma tez zastosowanie w chirurgii szczekowej do przedoperacyjnej i pooperacyjnej dezynfekcji jamy ustnej. Przyśpiesza gojenie sie ran.

Jest bezpieczny

- Stosuje ozonizer najcześciej wlaśnie do leczenia kanalowego, po usunieciu zeba u pacjenta, u osób z parodontozą, no i oczywiście podczas leczenia próchnicy - mówi Anna Rudzka-Szajder.
Urządzenie to umozliwia tez tamowanie krwawien, pojawiających sie podczas tradycyjnych dentystycznych zabiegów. Dzieki temu leczenie mozna kontynuowac.
Zaletą tak podawanego ozonu jest to, ze dziala tylko w miejscu, o które dentyście chodzi. Nie narusza zdrowych tkanek. Nie jest groLny ani dla pacjenta, ani dla lekarza. Mozna nim leczyc tez opryszczke czy afty w jamie ustnej.
Wlaściwie jedynym istotnym przeciwwskazaniem do stosowania ozonizera u pacjenta jest posiadanie przez niego rozrusznika serca. Na wszelki wypadek nie powinno sie tez uzywac ozonu u kobiet w ciązy i bardzo malych dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska