MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zamek w Sulechowie coraz piękniejszy

(kurz)
Wieża, jak widać, zachowała oryginalną (dużą w stosunku do dzisiejszej) średniowieczną cegłę, natomiast skrzydło zostało otynkowane w kolorze piaskowym
Wieża, jak widać, zachowała oryginalną (dużą w stosunku do dzisiejszej) średniowieczną cegłę, natomiast skrzydło zostało otynkowane w kolorze piaskowym fot. Wojciech Waloch
Pięknie wygląda odnawiany sulechowski zamek, choć wciąż jeszcze częściowo zza rusztowań. Ale już widać, jak kapitalny kompleks historyczny otrzyma sulechowska kultura.

Zamek wraz z działającym już trzeci rok zborem, plus dotychczasowy domu kultury, stworzą niepowtarzalną jakość kulturalną zapewne w skali województwa. Bo gdzie jest podobne rozwiązanie?

- Elewacja jest już prawie zakończona - cieszy się Tomasz Furtak, dyrektor domu kultury. - Teraz trwa wykańczanie wnętrz, potem nastąpi układanie podłóg i wreszcie meblowanie.

T. Furtak wskazuje, że ruszyły roboty wewnątrz średniowiecznej wieży, najbardziej wartościowej historycznie części zamku. Dotąd bowiem trwały fachowe badania i analizy stanu wieży, bez których nie wolno było "pchać roboty".

- Dlatego też nie jestem w stanie co do dnia powiedzieć, kiedy oddamy zamek do użytku, bo do końca nie wiadomo co jeszcze "może wyskoczyć" - ciągnie Furtak. - Takie są bowiem konsekwencje odnawiania ważnej historycznie budowli.
Sulechowska budowla jest bowiem najstarszym średniowiecznym obiektem w regionie!

- Na parterze, po lewej stronie od wejścia będzie sala klubowa, a po prawej izba regionalna- Furtak oprowadza po przyszłych swoich włościach. - Przejście do zboru będzie prowadziło właśnie z izby pamięci.

Pierwsze piętro zamku zajmie sala wystawiennicza i studio taneczne o wysokim, ozdobnym suficie. Zbudowano tutaj balkoniki, z których rodzice będą mogli oglądać ćwiczenia swoich pociech. Na drugim piętrze ulokuje się pracownia multimedialna. Na wieżę będą dwa wejścia, a na jej szczycie powstanie punkt widokowy. Ciekawie zapowiadają się podziemia, w których ulokuje się Piwnica Win.

- Odnowienie zamku będzie kosztować 6,5 mln zł - przekazuje burmistrz Ignacy Odważny. - Połowę, czyli 3,25 mln zł dostajemy od marszałka.
Projekt renowacji zamku przygotowała architekt Krystyna Golińska, która wcześniej opracowała koncepcję modernizacji zboru. Zgodnie z nią i wytycznymi konserwatora, wieża ma przyciągać widza oryginalną czerwoną cegłą średniowieczną, natomiast bryła zamku została otynkowana.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska