Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żagań: Saperzy z lubuskiej dywizji sprawili mieszkańcom kolejny prezent

Tomasz Hucał
Pierwszą grupą, która przespacerowała się po moście na Kolonii Laski byli uczniowie pobliskiej szkoły podstawowej nr 4.
Pierwszą grupą, która przespacerowała się po moście na Kolonii Laski byli uczniowie pobliskiej szkoły podstawowej nr 4. fot. Tomasz Hucał
To było marzenie mieszkańców Kolonii Laski - bezpiecznie przejść nad Czerną na spacer do pobliskiego lasu.

W piątek spełniły się oczekiwania wielu mieszkańców Kolonii Laski i marzenia jednego z nich - Andrzeja Łukasiewicza. - To dzięki niemu mamy ten most - podkreślał w piątek pan Henryk.

- Gdy jeszcze nie byłem radnym, chodząc tędy z rodziną na spacery, zawsze zatrzymywałem się nad brzegiem Czernej i żałowałem, że nie można tu przejść normalnie na drugą stronę - wspomina A. Łukasiewicz. - Obiecałem sobie, że wychodzę ten most. Gdy zostałem radnym, było to moja pierwsza interpelacja - dodaje rajca dzielnicy Kolonia Laski.

Nie zawalił się

Interpelacja była, ale skąd wziąć pieniądze na materiały, projekt i robociznę? Tutaj z pomocą przyszło wojsko. - W ramach ćwiczeń nasi saperzy postawili wiele mostów w okolicy. Choćby kładkę w żagańskim parku - wyjaśnia dowódca 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej gen. dyw. Paweł Lamla.

Materiały zabezpieczył Pałac Kultury i Sportu, a projekt i wykonanie to zadanie żołnierzy. - Codziennie przychodzili do nas mieszkańcy tej dzielnicy, sprawdzali czy wszystko w porządku, pytali kiedy most będzie gotowy. Widać, że dla nich to bardzo ważna sprawa - mówi starszy chorąży sztabowy Jarosław Jasiński, szef saperów z Krosna Odrzańskiego, który stawiali kładkę nad Czerną.

Przeprawa ma 24 metry długości i 2,4 m szerokości. Wytrzymuje obciążenie 1,5 tony. Podczas pierwszej próby oczywiście pod mostem znajdował się chorąży Jasiński. - Nie pierwszy i nie ostatni raz. Jeszcze nigdy nasz most się na mnie nie zawalił - uśmiecha się saper z Krosna.

Rowerem po szlaku

Most był gotowy już 29 sierpnia. Z otwarciem poczekano jednak na święto 11. LDKPanc - 12 września. - To będzie atrakcja spacerowa dla wszystkich mieszkańców Żagania - podkreśla A. Łukasiewicz.

- Będzie można w cywilizowany sposób przejść na drugą stronę. Do tej pory wielu korzystało z mostu kolejowego, który nie ma barierek, jest niebezpieczny, a jeszcze idzie się na niego ostrą skarpą - opowiada inny mieszkaniec tej dzielnicy Zbigniew Szymkowicz.

Nowy most - ma nosić nazwę Leśny - będzie elementem szlaku turystycznego Wielkiej Ucieczki. - Szlak wiedzie terenami poobozowymi, a także leśnymi duktami Żagania. Gotowe są foldery z jego trasą, wskazują ją także specjalne drogowskazy - informuje dyrektor żagańskiego Pałacu Kultury i Sportu Jerzy Czapracki.

Foldery można wziąć w wydziale promocji urzędu miejskiego (pl. Słowiański, pokój nr 13), Centrum Informacji Turystycznej (ul. Jana Pawła II 15) oraz Pałacu Kultury i Sportu (ul. Szprotawska).

Być może jeszcze w tym roku szlak będzie można pokonać wypożyczonym z pałacu rowerem. - Rowery zostały już zamówione. Będą to typowe rowery holenderskie dla młodych i dla starszych. Będzie można je wypożyczyć spod pałacu lub spod hali sportowej przy ul. Kochanowskiego i przejechać nimi cały szlak, a także inne miejskie ścieżki turystyczne - zapowiada J. Czapracki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska