Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za nami taneczne spotkanie "Mistrz Tradycji" w Starym Kisielinie. Poznaliśmy foklor bukowiński i wielkopolski, zabrzmiały cymbały i kozioł

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Folklor górali bukowińskich zaprezentowali muzycy w Brzeźnicy.
Folklor górali bukowińskich zaprezentowali muzycy w Brzeźnicy. Jarosław Wnorowski
Czym różni się kozioł biały od czarnego oraz gdzie włożyć do cymbałów pieniądze za cudowną muzykę, mogliśmy się dowiedzieć podczas finałowego spotkania w ramach projektu "Mistrz Tradycji", które odbyło się w piątkowy wieczór w pałacu w Starym Kisielinie. Było nie tylko muzycznie, ale także i tanecznie. Najbardziej atrakcyjna była jednak możliwość bezpośredniego kontaktu z muzykami ludowymi, którzy z ogromną pasją opowiadali o swoim życiu z muzyką ludową.

Kozioł biały i czarny

Wieczór rozpoczęła prezentacja folkloru z zachodniej Wielkopolski, z okolic Zbąszynka. Opowiedział o nim Jerzy Skrzypczak, który swoje umiejętności gry na dudach, skrzypcach i klarnecie zawdzięcza dziadkowi, Tomaszowi Kotkowiakowi z Siedlca, który wykształcił w trakcie swojej wieloletniej praktyki muzycznej wiele pokoleń ludowych muzyków. Podczas spotkania prowadzący, Michał Kiszowara zapraszał zgromadzonych widzów do wspólnego tańca. Kapela wielkopolska zaprezentowała również własnoręcznie wykonane instrumenty. Pan Jerzy z córką zagrali melodie na czarnym koźle weselnym.

Dawniej wesela u nas rozpoczynały się już we wtorek i trwały do niedzieli. Zapraszał na nie muzyką, koźlarz grający na instrumencie z czarnym miechem, bez charakterystycznej koziej główki. Ostatnio grałem na tym instrumencie Panu Michałowi Kiszowarze podczas jego ślubu. Wraz z małżonką byli zachwyceni, a goście mieli niezłą i oryginalną niespodziankę

mówił Pan Jerzy.

Cymbalistów było wielu

Jako drugi swój talent oraz swój instrument - cymbały, zaprezentował Hieronim Jurasik, cymbalista z Brzeźnicy, który pielęgnuje i przekazuje tradycje muzyczne Górali Bukowińskich. Mistrzem Pana Hieronima był natomiast jego ojciec Bolesław, który umiejętność gry na cymbałach wyniósł z rodzinnego domu na bukowinie rumuńskiej.

Wieczór z Mistrzami Tradycji był efektem projektów „Mistrz Tradycji” realizowanych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Folkloru „Nasz Lubuski” i Stowarzyszenie „Akademia Tradycji” we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska