MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wypoczynek na wsi

Artur Matyszczyk
- Trzeba się zastanowić nad jedną rzeczą, która będzie dominowała i podnosiła atrakcyjność gospodarstwa. Ja nastawiłam się na konie - radzi Katarzyna Przewłocka.
- Trzeba się zastanowić nad jedną rzeczą, która będzie dominowała i podnosiła atrakcyjność gospodarstwa. Ja nastawiłam się na konie - radzi Katarzyna Przewłocka. fot. Paweł Janczaruk
Szansę powodzenia gospodarstwa agroturystycznego podnosi atrakcyjny krajobraz.

"Jak założyć gospodarstwo agroturystyczne? Jakie dokumenty potrzebne są do takiej działalności? Jak się ubiegać o dotację z Unii?" - pyta w liście do redakcji Roman Tłokiński z Gubina.

Listów z podobnymi pytaniami otrzymujemy więcej. Nie ma się co dziwić, wszak agroturystyka jest szansą rozwoju małych gospodarstw.

Skorzystaj z rad Stowarzyszenia
Na początku założenie gospodarstwa nastawionego na przyjmowanie turystów wymaga spełnienia procedur identycznych, jak przy uruchamianiu własnej firmy. Rejestrujesz się więc w urzędzie gminy. Potem w urzędzie statystycznym starasz się o regon. Wreszcie zgłaszasz działalność w urzędzie skarbowym. Tam składasz deklarację podatkową. Kiedy załatwisz te formalności, możesz przystąpić do kolejnych czynności.
Fachowcy radzą, aby na tym etapie udać się o pomoc do stowarzyszenia agroturystycznego. - Tam dowiemy się, jak powinny być wyposażone pokoje, ile gości możemy przyjąć. Doświadczeni ludzie odpowiedzą na pytania, które nas nurtują - mówi właścicielka gospodarstwa agroturystycznego w Bronkowie Katarzyna Przewłocka.

K. Przewłocka podkreślają jednak, że tak naprawdę najważniejszy jest pomysł. Musisz przewidzieć, dlaczego turysta będzie chciał wydawać pieniądze akurat u nas. Dlatego warto się skupić na jednej dziedzinie, atrakcji, która będzie przewodnia w twoim gospodarstwie. - My postawiliśmy na konie - opowiada K. Przewłocka.

Dobra lokalizacja

Dużym plusem jest odpowiednie położenie. Lokalizacja na atrakcyjnym turystycznie terenie stanowi więc dobry punkt wyjścia. Szanse powodzenia zwiększa atrakcyjny krajobraz, np. bliskość do jeziora. Jakość podnosi chociażby tradycyjny, wiejski styl otoczenia.

Doświadczeni właściciele podkreślają, że o agroturystyce można zapomnieć bez infrastruktury, czyli wodociągu, punktów usługowych i handlowych.

Agroturystyka jest dziedziną wspieraną przez Unię Europejską. Można na założenie gospodarstwa wystarać się o dofinansowanie. W sierpniu tego roku np. uruchomione zostaną nowe programy na gospodarstwa. Jak zdobyć pieniądze? - Rada jest jedna. Skorzystać z podpowiedzi fachowców, czyli zwrócić się do ośrodków i stowarzyszeń, które nam pomogą - wyjaśnia K. Przewłocka.
WAŻNE ADRESY

  • Lubuskie Stowarzyszenie Agroturystyczne
    65-077 Zielona Góra, al. Wojska Polskiego 33/121A, tel. 0 68 453 33 71
  • Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
    - Kalsk 91, 66-100 Sulechów, tel. 0 68 385 20 91
    - Lubniewice, ul. Osadników Wojskowych 25, tel. 0 95 755 76 14
  • Centralne Biuro Informacji Agroturystycznej
    66-300 Międzyrzecz, Rynek 9, tel. 0 95 741 18 58


    WARTO WIEDZIEĆ

    Gospodarstwa agroturystyczne uzyskują kategoryzację. Pozwala ona na nadanie poszczególnym obiektom kategorii świadczącej o jakości oferowanej usługi. Kategoryzacji podlegają:

  • pomieszczenia urządzone i wyposażone w taki sposób, by mogły pełnić rolę sypialni dla maksimum czterech osób z dostępem do łazienki, wc i pomieszczeń wspólnych;

  • pokoje grupowe przeznaczone dla więcej niż czterech osób z dostępem do łazienki, wc i pomieszczeń wspólnych;

  • obiekty wynajmowane w całości jednej rodzinie; obejmują nie więcej niż trzy sypialnie, kuchnię, kącik wypoczynkowy oraz łazienkę.


    KROK PO KROKU

    1 Zarejestruj się w urzędzie gminy lub miasta.
    2 Zgłoś się do urzędu statystycznego po regon.
    3 Zgłoś działalność w urzędzie skarbowym.
    4 Poproś o radę w stowarzyszeniu agroturystycznym.
    5 Przemyśl strategię rozwoju gospodarstwa.

  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska