Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypiekanie chleba to sztuka! Pani Alicja opowiada krok po kroku, jak to zrobić. Mamy dla was 30 sprawdzonych przepisów na domowy chleb

Michał Korn
Michał Korn
Wideo
od 16 lat
Sztuka wypiekania chleba? Coś takiego istnieje i Pani Alicja wie o tym najlepiej. Opowiada nam o specjalnych pokazach zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci. Mówi jak kiedyś wyglądał taki proces robienia chleba oraz z jakich składników, z jakich dodatków można przy tym skorzystać. Pokazuje nie tylko gdzie się przechowywało chleb i piec, w którym się wypiekało. Nie brakuje też anegdot z dzieciństwa. Obejrzyjcie nasz film! A jeśli macie ochotę spróbować własnych sił w kuchni, poniżej znajdziecie 30 sprawdzonych przepisów na domowy chleb.

Spis treści

- Dawniej wypiekanie chleba to były cykle, które trochę trwały. Zupełnie inaczej to wyglądało, niż teraz. Bardzo zachęcam, aby dzieci i nie tylko dzieci starały się same zrobić coś w domu, bo to co w domu zrobimy jest najsmaczniejsze - podkreśla Pani Alicja Bielewicz, organizatorka pokazów wypieków w piecu tradycyjnym.

Większość z nas patrzy na to, co je

Jest takie powiedzenie, że lepiej wydać na kucharza niż na lekarza. W ostatnich czasach można zaobserwować, że wzrosła kulinarna świadomość konsumentów. Większość z nas patrzy już na to, co je. Sprawdza skład danego produktu. Spulchniaczom i innym ulepszaczom mówimy nie. Dlatego też coraz częściej ludzie decydują się na pieczenie chleba w domu. Plusy takiego pieczywa? No chociażby to, że z nim nic złego nie ma prawa się dziać. Dobrze wypieczony chleb nie ma prawa pleśnieć. Plusem jest również to, że taki domowy chleb jest łatwiej przyswajalny przez nasz organizm.

Każdy laik jest w stanie upiec chleb w domu. Nasza kuchnia może zamienić się w małą piekarnię. I nie potrzebujemy do tego nawet specjalnego pieca.

Inaczej pieczemy w tradycyjnym piecu, inaczej w piekarniku - ważne zasady

Pieczenie chleba nie jest pracochłonne. Podstawą jest organizacja pracy. Wystarczy kilka dni wcześniej przygotować zaczyn. Jeśli nie mamy pieca, wystarczy nam piekarnik. Podstawą jest obniżenie temperatury. W specjalnym piecu spada ona naturalnie. W piekarniku musimy zrobić to mechanicznie, ale efekt końcowy jest taki sam. Dokładniej mówiąc, przed włożeniem chleba nastawiamy piekarnik na 220 stopni na 10 minut. Następnie pieczmy go przez 20-25 minut, cały czas zaglądając. Po tym czasie obniżamy temperaturę do 160 stopni i dalej pieczemy przez 20 minut. Jak ostygnie, można przykryć go lnianą ściereczką. Dzięki temu zachowa świeżość. Jeśli ktoś lubi ziarna słonecznika czy dyni, to warto je wysypać na dnie blaszki. Wtedy upieczony chleb pachnie na przykład dynią i ziarna nie są spalone.

Domowa piekarnia - 30 sprawdzonych przepisów na domowy chleb

Przestaje smakować wam pieczywo ze sklepów? Spróbujcie przygotować je sami w domu! Myślicie, że to skomplikowana sprawa? Nic bardziej mylnego. Nasi Czytelnicy zdradzili nam swoje sprawdzone przepisy. Skorzystajcie z ich podpowiedzi, a zapach świeżo pieczonego pieczywa będzie roznosił się także po waszych domach.

CHLEB RAZOWY

Składniki:
500 ml wody
350 g mąki pszennej
300 g mąki pszennej razowej
zakwas
szczypta soli
dodatki: otręby, słonecznik, pestki dyni, itp.

Wykonanie: Zagnieć ciasto – musi być klejące. Włóż je do miski, przykryj ścierką i odstaw w ciepłe miejsce na 12 godzin. Później przełóż do blaszki i włóż do piekarnika nagrzanego na 200 st. C. Piecz przez ok. godzinę. Kwadrans po włożeniu ciasta do piekarnika przetnij je wzdłuż.
Uczniowie Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych w Sulęcinie

CHLEB ŻYTNI LNIANY

Składniki:
1 kg mąki żytniej
0,5 kg mąki razowej
szklanka płatków owsianych
szklanka otrębów szklanka słonecznika lub pestek dyni
szklanka siemienia lnianego
2 łyżki soli
2 łyżki miodu
zakwas
6-7 szklanek ciepłej wody

Wykonanie: Mieszamy najpierw suche składniki, a następnie dodajemy mokre i mieszamy. Ciasto umieszczamy w wysmarowanych olejem foremkach do 2/3 ich wysokości i odstawiamy w ciepłe miejsce. Po 10-12 godzinach smarujemy wierzch bochenków roztrzepanym jajkiem i wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C. Pieczemy przez 1,5 godziny. Po upieczeniu wyciągamy chlebki z foremek (by nie straciły chrupkości) i odstawiamy do wystudzenia.
Tatiana Borda, „Dom Sztuk” w Kęszycy

CHLEB PSZENNY

Składniki:
700 g mąki pszennej
1 saszetka suchych drożdży (7 g)
25 g miękkiego masła
2 łyżeczki soli
1 łyżeczka cukru
150 ml ciepłego mleka
300 ml ciepłej wody

Wykonanie:Żeby uniknąć bałaganu, do przygotowania ciasta najlepiej użyć większą miskę. Wtedy nie przekładamy ciasta na stolnice do wyrobienia, lecz wyrabiamy je w misce. Do naczynia wsypać wszystkie suche składniki, a następnie wlać mleko, wodę i dodać masło. Całość dłońmi wyrobić na gładką masę, która nie powinna przyklejać się do ścianek miski. Przykryć je czystą ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce aż podwoi swoją objętość. Wyrośnięte ciasto zbić dłonią, a następnie lekko wyrobić. Uformować bochenek (lub bochenki). Ułożyć je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, nakryć ponownie ściereczką aż do ponownego wyrośnięcia powinno podwoić objętość. Wyrośnięte bochenki naciąć ostrym nożem i oprószyć mąką. Wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 230 st.C na 10 minut. Po tym czasie zmniejszyć temperaturę do 200 st. C i piec kolejne 25-30 minut. Chleb po upieczeniu powinien być lekko zarumieniony, a uderzony od spodu wydawać głuchy dźwięk. Przed rozkrojeniem przestudzić chleb na kratce.

DOMOWY CHLEB OWSIANY

Składniki:
1 kg mąki pszennej, typ 750
0,5 litra mleka
8 jaj
7-8 łyżek oleju
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka miodu
2 łyżki soli
40 dkg płatków owsianych
2 łyżki proszku do pieczenia
2 łyżki siemienia
6 łyżek nasion kolendry
1 łyżeczka mielonej kolendry

Wykonanie: Mąkę przesiać do miski, wymieszać z płatkami owsianymi, proszkiem do pieczenia, cukrem, miodem (musi być płynny!), siemieniem, mieloną kolendrą i solą. Wszystkie składniki połączyć. Ciasto przełożyć do przygotowanych foremek, a następnie przyprawić je nasionami kolendry. Chleb piec w piekarniku nagrzanym do 180 st. C.
Ewa

PROSTY CHLEB PSZENNY

Składniki:
700 g mąki pszennej chlebowej
2 łyżeczki soli
25 g miękkiego masła
1 saszetka suchych drożdży (7 g) lub 14 g drożdży świeżych
1 łyżeczka cukru
150 ml ciepłego mleka
300 ml ciepłej wody

Wykonanie: W większej misce wymieszać mąkę z solą, dodać masło. Dosypać drożdże i cukier. Dodać mleko, wodę i wyrobić ciasto. Ciasto wyrabiać na oprószonej powierzchni, aż będzie gładkie i elastyczne, starając się nie dosypywać mąki. Pozostawić w misce, przykryte ściereczką, do dwukrotnego powiększenia objętości. Ciasto po urośnięciu uderzyć pięścią, lekko wyrobić, uformować owalny bochenek, wyłożyć na blachę oprószoną mąką. Przykryć ponownie, pozostawić na 30 minut, lub dłużej do podwojenia objętości i napuszenia. Używając ostrego noża naciąć chleb kilkakrotnie, oprószyć mąką, piec do zarumienienia.
Remigiusz Pilarski z Łęgowa

CHLEB PSZENNO-ŻYTNI

Składniki:
100 g aktywnego żytniego razowego zakwasu
550 g mąki pszennej typ 480 lub 550
1 łyżka soli
1 łyżeczka suszonych drożdży (ok. 4 g) lub 8-10 g drożdży świeżych
20 g siemienia lnianego
20 g sezamu
50 g słonecznika
400 g letniej wody

Zakwas żytni
Na przygotowanie zakwasu potrzeba ok. 5-6 dni.

Dzień I
50 g (ok. 5 łyżek) mąki żytniej razowej, 50g (ok. 5-6 łyżek) wody przegotowanej lub mineralnej lub źródlanej. Słoik o pojemności ok. 1 l (słoik należy najpierw dokładnie umyć i wyparzyć). Mąkę i wodę wymieszać w słoiku. Konsystencja powinna być raczej gęsta. Słoika nie należy zakręcać. Najlepiej przykryć go ściereczką lub gazą (tak by dochodziło do niego powietrze) i odstawić w ciepłe miejsce na 24 godziny.

Dzień II
1/2 zakwasu z dnia poprzedniego (pozostałą część należy wyrzucić) 50 g (ok. 5 łyżek) mąki żytniej razowej, 50g (ok. 5-6 łyżek) wody przegotowanej lub mineralnej lub źródlanej. Składniki wymieszać i odstawić w ciepłe miejsce na 24 godziny, przykrywając słoik jedynie ściereczką lub gazą.

Dzień III, IV, V, VI
Każdego następnego dnia należy powtarzać całą procedurę stosując te same proporcje mąki i wody. Przed dosypaniem nowej porcji mąki należy wyrzucić połowę wyhodowanego dotąd zakwasu i dodać mąkę i wodę w takich samych ilościach jak poprzednio. Siódmego dnia można już upiec pierwszy chleb na zakwasie.

Wykonanie: Wszystkie składniki połączyć ze sobą w misce i dokładnie wymieszać. Wyrobione ciasto przełożyć do formy wyłożonej papierem do pieczenia, przykryć np. folią spożywczą (wierzch chleba można posypać mąką lub dowolnymi ziarnami). Ciasto pozostawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na ok. 2 godziny (powinno urosnąć do brzegów formy). Piekarnik nagrzać do temperatury 250 st. C. Wstawić chleb do nagrzanego piekarnika i piec przez 15 minut, następnie zmniejszyć temperaturę do 200 st. C i piec jeszcze ok. 45 minut. Pod koniec pieczenia chleb należy wyciągnąć z formy, usunąć papier do pieczenia i ponownie wstawić go do piekarnika na ostatnie 10-15 minut (już bez formy), by chleb się dopiekł.
Alicja Brzozowska, Łęgowo

CHLEB DOMOWY RAZOWY NA ZAKWASIE

Składniki na dwie foremki prostokątne:
Zakwas:
drożdże świeże - 5 dkg (1/4 z całej kostki)
woda niegazowana ok. 50 ml
sól - 5 g
cukier - 10 g
mąka pszenna typ. 650 (do wypieków chleba) 50g
Ciasto:
mąka żytnia razowa -1 kg
mąka pszenna typ 650 - 1 kg ( do wypieku chleba)
sól - 3 płaskie łyżki (ok. 30 g)
drożdże 3/4 kostki, która nam została (ok. 100g)
woda niegazowana ok. 1 l
[/b]Wykonanie:[/b] Zakwas sporządzamy 6-7 dni wcześniej. Drożdże mieszamy z cukrem (sporządzamy tak zwany rozczyn). Wszystkie składnik mieszamy w czystym wyparzonym suchym słoiku 1l i odstawiamy na 1 dzień w ciepłe miejsce. Nie zakręcamy słoika!! tylko przykrywamy czystą ściereczką. Drugiego dnia mieszamy zawartość w słoiku i odstawiamy na 24 godziny w ciepłe miejsce i przykrywamy ściereczką. Wymienioną czynność powtarzamy codziennie przez kolejne 4 dni. Ciasto: Oba rodzaje mąki przesiewamy do miski, dodajemy 3 drożdży, sól i wodę. Mieszamy wszystkie składniki razem do uzyskania jednolitej gładkiej konsystencji, dodajemy nasz zrobiony wcześniej zakwas i mieszamy z ciastem. Jeśli ciasto jest za rzadkie lub za gęste to wtedy dodajemy jeszcze mąkę lub wodę. Pozostawiamy do wyrośnięcia w misce na godzinę. Gotowe wyrośnięte ciasto przekładamy do wysmarowanych tłuszczem foremek i pozostawiamy jeszcze do wyrośnięcia. Przed pieczeniem delikatnie zwilżamy ciasto od góry. Ustawiamy piekarnik góra, dół temp. pieczenia 200 st. C przez godzinę. Uwagi! Do sporządzenia domowego chleba używamy dobrej jakości wody niegazowanej ziemnej np. ze sklepu. Aby wyszedł dobry i smaczny chleb ważny jest typ maki, jaki użyjemy do wyrobienia ciasta. Im wyższy typ, tym bardziej jest zwarte pieczywo. Możemy samemu zrobić sobie mieszankę chlebową o proporcjach (1/3 żytniej, 2/3 pszennej). Mieszając dwa rodzaje mąki, powinniśmy łączyć mąkę ciemną z ciemnymi, a jasne z jasnymi. Ma to wielkie znaczenie podczas pieczenia chleba.

Pamiętajmy kupując mąkę należy zwrócić uwagę na typ oznaczony liczbą.[/b] Mąki żytnie chlebowe: - typ 2000 bardzo ciemna gruba, (razowa) - typ 1850 ciemna gruba (starogardzka) - typ 1400 ciemna o średniej granulacji, (sitowa) - typ 750 średniociemna drobna, (pytlowa) - typ 580 bardzo jasna miałka (do sporządzania makaronów) Mąki chlebowe pszenne: - typ 2000 razowa i śrutowa chlebowa dobra do tradycyjnego chleba na zakwasie - typ 1850 graham, bardzo ciemna i bardzo gruba, - typ 850/750 typowa mąka chlebowa średnio jasna i drobna, - typ 500 mąka bułkowa bardzo jasna i miałka.

Mateusz Halkowicz

DOMOWY CHLEB NA KWASIE Z KAŁAWY

Składniki:
1 kg mąki pszennej typu 750
650 g mąki żytniej(do wykonania kwasu)
80 g drożdży
sól

Wykonanie: Kwas uzyskujemy przez zalanie wodą części mąki żytniej i dodanie zaczątku z poprzedniego kwasu (jeśli robimy kwas po raz pierwszy, możemy uzyskać go bez zaczątku, jednak wtedy mieszanka musi fermentować przez kilka dni).Mieszanka ma fermentować przez 6 godzin, po czym trzeba do niej dodać kolejną porcję mąki i wody, i tak jeszcze 3 razy. Po 24 godzinach można zacząć wyrabiać ciasto. Po uformowaniu, bochenek wkładamy do piekarnika rozgrzanego do temperatury 220 st. C na około 45 minut.
Piotr Rojek, piekarnia„Rojek” z Kaławy

ORKISZOWE Z ZIARENKAMI

Składniki:
ok. 100 dag mąki (można pomieszać różne rodzaje)
ok.780 ml ciepłej wody
dwie łyżki oleju
1 łyżeczka cukru
2 łyżeczki soli
garść ziaren: siemię lniane, słonecznik, pestki dyni, itd.
masło do wysmarowania foremki
otręby pszenne do ich posypania
jedno opakowanie drożdży

Wykonanie: Mąkę przesiewamy, najlepiej od razu do naczynia czy foremki, w którym będziemy wyrabiać chleb.
Dodajemy drożdże. Wszystko ze sobą mieszamy. Dodajemy sól, olej, wodę z cukrem i pestki dyni, słonecznika, siemię
lniane. Po raz kolejny wszystko ze sobą mieszamy. Następnie przez
kwadrans wyrabiamy ciasto w ten sposób, by samo zaczęło nam odchodzić od naszych rąk. Tak przygotowane ciasto odstawiamy
gdzieś w ciepłe miejsce, żeby nam wyrosło
na około 45 minut. Możemy przykryć je lnianą ściereczką. Pieczemy
przez kwadrans w temperaturze 230 st. C, po upływie tego czasu
zmniejszamy temperaturę do 200 st. C i pieczemy kolejne 45 minut,
po czym przełączamy piekarnik na dolne ogrzewanie.
Teresa Janowska z Zielonej Góry

CHLEBEK ORKISZOWY

Składniki:
1 l ciepłej wody
50 g oleju
2 jajka
1 kg mąki orkiszowej na chleb
40 g drożdży
szczypta soli i cukru
Wykonanie: 200 g mąki, wodę, drożdże i cukier mieszamy. Później
należy odstawić i poczekać aż wyrośnie. Następnie mieszamy
wszystkie składniki. Dokładnie ugniatamy przez ok.
15 minut. Przykrywamy na godzinę ścierką. Później
wykładamy na foremkę i wkładamy do piekarnika na godzinę (piekarnik nie może być bardziej rozgrzany niż do 210 st. C.)
Piekarz z Sulęcina

CHLEBEK PROTEINOWE

Składniki:
1 szklanka mleka ryżowego
2 jajka
60 gram odżywki białkowej
1 szklanka płatków owsianych
0,5 szklanka otrębów owsianych
1 łyżeczka proszku do pieczenia BIO
szczypta soli
3 łyżki stevii

Wykonanie: Do mleka wbić jajka, połączyć. Dodać nasze białko i stevie. Dobrze wymieszać, aby nie było grudek. Płatki i otręby zmiksować na mąkę. Dodać do naszego białka. Wymieszać , dodać proszek do pieczenia i szczyptę soli. Przygotować formę najlepiej silikonową a’la keksówkę. Wylać ciasto. Nagrzać piekarnik do temp. 180 st. C i piec 20 - 25 minut.
Izabella Vander Woodsen z Gorzowa Wlkp.

CHLEB OWSIANO-JAGLANY

Składniki:
700 ml ciepłej wody
50 g drożdży eko
2 łyżeczki soli
8 łyżek płatków owsianych
400 g mąki jaglanej
400 g mąki owsianej
1 garść łuskanego słonecznika
1 garść siemienia lnianego

Wykonanie: Do miski wlać ciepłą wody, dodać płatki, sól oraz pokruszone drożdże. Odstawić w ciepłe miejsce na 15 min. Następnie dodać mąki, słonecznika, siemię lniane (całe). Wymieszać i znowu odstawić na 15 min w ciepłe miejsce. Piekarnik nagrzać do temp 170 st. C. .Ciasto przełożyć do keksówek natłuszczonych. Posypać słonecznikiem. Piec godzinę.
Izabella Vander Woodsen z Gorzowa Wlkp.

PIECZYWO JAGLANE

Składniki:
200 g kaszy jaglanej
50 g mąki jaglanej
50 g otrębów
2 łyżki lnu
sól morska
jajko
woda mineralna lekko gazowana

Wykonanie: Kaszę jaglaną ugotować. Dodać pozostałe składniki. Dobrze wymieszać i na koniec doprawić solą. Blachę można pokryć płatkami owsianymi i dopiero na nie dać przygotowane ciasto. Piekarnik powinien być nagrzany na max. 200 st. C . Piec według własnego uznania. Ważne! W trakcie pieczenia nie można za często otwierać piekarnika, bo ciasto nam opadnie!
Przepis z Lubniewic

BEZGLUTENOWY CIEMNY CHLEB Z ZIARNAMI

Składniki:
200 g mąki gryczanej
100 mąki ryżowej
100 g mąki kukurydzianej
50 g mąki sezamowej
7 g drożdży suchych
2 łyżki pestek dyni
2 łyżki słonecznika łuskanego
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka cukru trzcinowego
500 ml ciepłej wody

Wykonanie: Mąki, drożdże, sól i cukier dokładnie wymieszać. Dolać wodę, wymieszać ponownie. Na koniec połączyć z ziarnami. Pozostawić do wyrośnięcia na 30 minut (przykryć ściereczką). Prze- łożyć do wysmarowanej tłuszczem foremki i odstawić do wyrośnięcia na kolejne 30 minut. Piec w piekarniku nagrzanym do 220 st. C . C około 50 minut, aż skórka się zarumieni.
Małgorzata Hubska z Zielonej Góry

CHLEB PSZENNO-OWSIANY Z JABŁKAMI

Składniki:
Zaczyn:
100 gram mąki owsianej
1/2 szklanki jasnego piwa niepasteryzowanego
3 dag drożdży
1/2 łyżeczki cukru
Ciasto:
40 dag mąki pszennej typ 750
2 płaskie łyżeczki soli
230 ml wody (niepełna szklanka)
Do posypywania:
4 łyżki mąki

Wykonanie: Mąkę pszenną przesiewamy do dużej miski. Wszystkie składniki zaczynu mieszamy w małej misce i odstawiamy na10 minut. Do mąki dodajemy sól, zaczyn, obrane i starte na tarce o grubych oczkach jabłko. Wszystko mieszamy łyżką przez pół minuty-masa nie musi być jednolita. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 30- 40 minut do wyrośnięcia. Wyrośnięte ciasto przekładamy na stolnicę wysypaną mąką. Rozciągamy i składamy trzy razy na siebie. Oprószamy mąką i przekładamy do miski wysypanej mąką. Przykrywamy ściereczką, odstawiamy do wyrośnięcia na następne 40 minut. Do zimnego piekarnik wstawiamy garnek żeliwny lub żaroodporne naczynie do zapiekania z pokrywką. Piekarnik nagrzewamy do 240 st.C, po 10 minutach od osiągnięcia tej temperatury wyciągamy garnek. Do gorącego garnka wkładamy ciasto, przykrywamy i wstawiamy do piekarnika. Pieczemy przez 30 minut,następnie odkrywamy garnek, zmniejszamy temperaturę do 200 st.C i pieczemy przez 20 minut bez przykrycia.Wyjmujemy garnek z piekarnika,odstawiamy na kilka minut.Tępą stroną noża oddzielamy chleb od ścianek garnka. Wyjmujemy i odstawiamy do całkowitego wystygnięcia (najlepiej na kratce).
Koło Gospodyń Wiejskich z Tuczna

SŁODKAWY CHLEBEK GRYCZANY

Składniki:
2 szklanki mąki gryczanej
stevia
łyżka karobu
łyżeczka proszku do pieczenia bezglutenowego
6 łyżek oleju kokosowego
łyżeczka octu balsamicznego bio
szklanka mleka migdałowego lub ryżowego

Wykonanie: Wszystkie suche składniki należy wymieszać, dolać mokre, starannie wymieszać i przelać do formy wyłożonej papierem dopieczenia. Piec 50 minut w temperaturze 180 st. C, pierwsze 20 minut z termoobiegiem. Ale najlepszym testem będzie suchy patyczek, bo u mnie ciasta zwykle pieką się dłużej.
Izabella Vander Woodsen z Gorzowa Wlkp.

MLECZNY CHLEB RAZOWY

Składniki:
400 g ciasta zakwaszonego z mąki żytniej razowej typ 2000
350 ml wody
300 g mąki żytniej razowej typ 2000
40 g mleka granulowanego odtłuszczonego
sól

Wykonanie: Do ciasta zakwaszonego dodajemy stopniowo mąkę, wodę, mleko i sól. Wyrabiamy drewniana łyżką do dobrego połączenia składników i odstawiamy na 20 minut aby ciasto odpoczęło. Do foremki wysmarowanej tłuszczem i wysypanej mąką, przekładamy ciasto i zostawiamy do wyrośnięcia na około 2 godziny. Przed włożeniem do piekarnika smarujemy mlekiem. Pieczemy w początkowej temperaturze 210 st. C przez 10 minut, dopiekamy jeszcze przez 35 minut w opadającej temperaturze. Pozostawiamy w otwartym piekarniku jeszcze kilka minut.
Koło Gospodyń Wiejskich z Tuczna

CHLEB NA SERWATCE

Składniki:
3 kg mąki pszennej razowej półtora litra serwatki (lub maślanki)
5 łyżek miodu
2 łyżki oliwy lub masła klarownego (polecane masło)
pół litra mąki żytniej (pytlowej)
1 łyżka soli i mała łyżeczka sody

Wykonanie:Wszystko wymieszać z mąką pszenną, następnie dodać sodę rozpuszczoną w małej ilości ciepłej wody. Jeśli ciasto jest zbyt rzadkie, dodać żytniej mąki pytlowej - tyle, ile będzie potrzeba do zrobienia ciasta. Wyrobić podłużne chleby, posmarować rozmąconym jajkiem i posypać kminkiem. Piec w gorącym piecu 1,5 godz.
Janusz Skałecki z Kowalowa

CHLEB NA SŁODKO

Składniki:
1 l wody
220 g mąki pszennej
100 g mąki żytniej
30 g drożdży masło
sól
miód (3 duże łyżki jeśli lubi się słodkie)
200 g musli -według uznania

Wykonanie:Ze wszystkich składników wyrabiamy ciasto. Musimy je tak ugnieść, żeby było klejące. Później przykryte ścierką odstawiamy na ok. godzinę w ciepłe miejsce. Następnie przekładamy je do foremki i znów przykrywamy ścierką na godzinę. Na koniec wstawimy je na ok. 30 minut do piekarnika rozgrzanego na 180 - 200 stop. C.
Weronika z Sulęcina

CHLEB Z AMARANTUSEM

Składniki:
0,5 kg mąki gryczanej
1 szklanka mąki amarantusowej (szarłat)
siemię lniane
3 łyżki oliwy z oliwek
3 l wody
opakowanie suszonych drożdży

Wykonanie: Najpierw należy wrzucić do miski wszystkie wymienione składniki. Muszą być dokładnie zmiksowane! Przykrywamy je ściereczką i zostawiamy je na wierzchu w ciepłym miejscu do momentu, aż nam nie wyrośnie. Wkładamy ciasto do blaszki i wstawiamy do piekarnika na60min. Piekarnikma być nastawiony na 180 st. C. Jak chleb już ostygnie możemy posmarować jego skórkę oliwą z oliwek dla lepszego smaku i aromatu. Uczniowie Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych w Sulęcinie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska