Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybuchowy festiwal nauki w Głogowie

Anna Białęcka
W chemicznych doświadczeniach na scenie brali udział naukowcy z Torunia i uczniowie głogowskich szkół.
W chemicznych doświadczeniach na scenie brali udział naukowcy z Torunia i uczniowie głogowskich szkół. Anna Białęcka
Wczoraj, doświadczeniami z ogniem i wybuchami, zainaugurowany został Dolnośląski Festiwal Nauki. Młodzież i seniorzy dostali okazję zgłębiana tajemnic nauki na... własnej skórze, a także poznawania walorów Dolnego Śląska.
Wybuchowy festiwal nauki w Głogowie

Festiwal, to impreza, która odbywa się we wrześniu we Wrocławiu, a w kolejnych dniach przenosi się do miast całego regionu. Wczoraj rozpoczęła się w Głogowie. Inauguracja odbyła się w młodzieżowym klubie Mayday.

- Nauka nie zna granic - powiedział jeden z organizatorów festiwalu prof. Kazimierz Orzechowski. - Nasza impreza pozwala wszystkim wzbogacić wiedzę w trochę inny sposób niż to odbywa się w szkołach czy na uczelniach. Dzięki temu, chociaż na kilka dni, naukowcami stają się najmłodsi, nawet małe dzieci, a także uczniowie, studenci czy seniorzy. Właśnie teraz nadszedł czas, by rozmawiać, dyskutować i cieszyć się nauką.

Wykład inauguracyjny przygotowali naukowcy z Torunia - Łukasz Sporny, Emilia Dobrowolska i Piotr Wróblewski. Wykład o nauce z pokazami doświadczeń chemicznych na wesoło, wzbudzał wielkie emocje wśród uczestników. Do przeprowadzania doświadczeń, prowadzący zapraszali młodzież. Między innymi sprawdzono reakcję połączenia kwasu ortoborowego z denaturatem. Wybuchy i wielkie płomienie pojawiały się na scenie co chwilę i wywoływały okrzyki zachwytu i zdziwienia. - To było bardzo fajne - tak oceniły swój udział w doświadczeniu uczennice Szkoły Podstawowej nr 14 Julia Janiszewska i Natasza Markiewicz.

W organizacji dwudniowego przedsięwzięcia w Głogowie udział wzięło w sumie 17 instytucji - PWSZ, gimnazja, szkoły podstawowe i ponadgimnazjalne, muzeum. Wspomogły je władze miasta i powiatu głogowskiego. Zaangażowanych zostało 130 nauczycieli.

W sumie od 3 do 4 października w wielu miejscach odbędzie się 90 różnych imprez. Są to wykłady, pokazy, laboratoria, warsztaty. Wśród nich są także spotkania promujące walory naukowe i kulturowe Dolnego Śląska.

Na dzisiaj zaplanowane są między innymi - warsztaty z muzykoterapii i nauka tańca w PWSZ, konkurs immunologiczny w I LO, wykład o kobietach w II LO, warsztaty z haftu matematycznego w ZS z oddziałami integracyjnymi, zabawy z mechatroniką w Zespole Szkół Politechnicznych, wykład o pszczołach w SP 14, warsztaty z kaligrafii w muzeum, warsztaty z języków obcych w Gimnazjum nr 2.

Urszula Zięba, koordynatorka festiwali w Głogowie: - Organizujemy Dolnośląski Festiwal Nauki w naszym mieście już po raz trzeci, i mam nadzieję, że nie ostatni. Cieszy się on zawsze dużym zainteresowaniem.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska