MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybrani w ostatnich wyborach włodarze miast i gmin pierwszy raz spotkali się na konwencie samorządowców [ZDJĘCIA]

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Konwent Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego. Lubuski Urząd Marszałkowski
Konwent Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego. Lubuski Urząd Marszałkowski Eliza Gniewek-Juszczak
Lubuscy wójtowie i burmistrzowie spotkali się na świątecznym konwencie. Jedną z poruszonych spraw był budżet obywatelski.

Pierwszy Konwent Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego odbył się w piątek, 14 grudnia w urzędzie marszałkowskim. – Chcemy w świątecznej atmosferze porozmawiać o tym, co nas czeka w przyszłym roku. Zmiany są ogromne. Chcemy się do nich przygotować – wyjaśnił, prezes Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego Wadim Tyszkiewicz tuż przed rozpoczęciem spotkania.

- Chcemy uświadomić nowym włodarzom, że czeka ich ciężka codzienna praca. Przypomnę, że stanowiska zrzeszenia gmin trafiają do parlamentarzystów, współpracujemy na niwie wojewódzkiej jak i ogólnopolskiej – podkreślił wiceprezes zrzeszenia Marek Cebula, burmistrz Krosna Odrzańskiego i podał jedną z najbardziej aktualnych spraw związaną z uchwaleniem budżetu obywatelskiego. – Ustawodawca próbuje uregulować tę materię, ale rozwiązania, które do tej pory samorządy przyjęły, ulegają całkowitej zmianie. Okazuje się, że są w niektórych województwach interpretacje, że głosować może każdy obywatel gminy, co oznacza, że dwumiesięczne dziecko może głosować w budżecie obywatelskim, co chyba nie jest zgodne z intencją ustawodawcy. Brak możliwości zbierania danych od mieszkańców takich jak PESEL i adres, oznacza, że mieszkaniec z ościennej gminy głosuje w budżecie naszej gminy i pyta: „Jak to ustalicie, gdzie ja mieszkam?”. To są takie trudności, z którymi borykamy się na co dzień.
- Trzeba takie prawo stworzyć, żeby było jasne i czytelne – dodał prezydent Nowej Soli. – Nasze stanowiska w jakiejś części zostały uwzględnione. Takich dokumentów w interesie naszych mieszkańców wydajemy w roku po kilkadziesiąt, przez lata działania to już setki stanowisk.

- Zrzeszamy sto procent gmin województwa lubuskiego. Jesteśmy bardzo aktywni. Działamy nie tylko w samym województwie i współpracujemy ze wszystkim włodarzami naszego regionu, ale jesteśmy też bardzo aktywni na niwie samorządu ogólnopolskiego – zapewnił Wadim Tyszkiewicz. – Jesteśmy jedną z wiodących organizacji.
Zrzeszenie jest reprezentowane m.in. w Ogólnopolskim Porozumieniu Organizacji Samorządowych.
W styczniu odbędą się wybory zarządu zrzeszenia gmin województwa lubuskiego. Czy Wadim Tyszkiewicz nadal będzie prezesem? Kilka miesięcy temu zapowiedział, że zrezygnuje z tej funkcji protestując przeciwko upokorzeniu samorządowców, jakim było wydanie rozporządzenia w sprawie obniżek pensji włodarzy miast, gmin i powiatów.
- Nie będę kandydował – powiedział nam Wadim Tyszkiewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska