Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2023. Zasady i godziny głosowania. Jak znaleźć lokal wyborczy, jakie dokumenty zabrać?

oprac. (b)
W niedzielę, 15 października lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7.00 do 21.00
W niedzielę, 15 października lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7.00 do 21.00 Arhiwum GL
Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się w niedzielę, 15 października. Warto wcześniej sprawdzić, czy lokal wyborczy znajduje się w tym samym miejscu, co ostatnio, kto kandyduje do Parlamentu i jak oddać ważny głos. Poniżej znajdziesz najpotrzebniejsze informacje, łącznie z wyszukiwarką lokali wyborczych.

Spis treści

Godziny otwarcia lokali wyborczych

W niedzielę, 15 października 2023 r. lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7.00 do godz. 21.00.

Wybory 2023. Ilu posłów i senatorów wybieramy?

W niedzielnych wyborach wybierzemy na czteroletnią kadencję 460 posłów do Sejmu oraz 100 senatorów. W przyszłej kadencji Parlamentu Województwo lubuskie reprezentować będzie 12 posłów i trzech senatorów.

O mandat poselski może ubiegać się każdy obywatel, mający prawo wyborcze, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 21 lat, natomiast do Senatu wymagane jest ukończenie 30 lat.

Osoba wybrana do Sejmu lub Senatu nie może być skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego.

Jakie dokumenty zabrać do lokalu wyborczego?

Aby pobrać karty do głosowania, należy okazać dokument ze zdjęciem np. dowód osobisty lub paszport.

Ile kart do głosowania dostaniemy?

Wyborcy dostaną dwie karty do głosowania. Na jednej znajdą się nazwiska kandydatów do Sejmu, pogrupowane wg komitetów wyborczych. Numery list zostały wylosowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kolejność na poszczególnych listach ustalały komitety wyborcze.

Na drugiej karcie znajdą się nazwiska kandydatów do Senatu.

Wyborca będzie mógł również pobrać kartę do głosowania w referendum.

Jak oddać ważny głos wyborach do Sejmu i Senatu?

Aby oddać ważny głos w wyborach, należy postawić znak X w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata na jednej karcie. Za znak X uważa się "co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki".

Głos będzie nieważny, jeśli wyborca postawi znak X przy nazwiskach dwóch lub więcej kandydatów z różnych list albo jeśli nie postawi go wcale.

Na ważność głosu nie wpływają dopiski, znaki czy numery postawione przez wyborcę na karcie do głosowania.

Znajdź swój lokal wyborczy

Zanim wybierzesz się na wybory, sprawdź, gdzie znajduje się Twój lokal wyborczy. Możesz to łatwo zrobić, wpisując swój adres w okienko wyszukiwarki, którą udostępniła Państwowa Komisja Wyborcza na stronie: wybory.gov.pl/sejmsenat2023/pl/obwodowe/wyszukiwarka

Lista kandydatów do Sejmu i Senatu z województwa lubuskiego

W Lubuskiem wybierzemy 12 posłów i trzech senatorów. Listę osób kandydujących do Sejmu i Senatu publikujemy w materiale:
Wybory parlamentarne 2023. Kandydaci do Sejmu i Senatu w województwie lubuskim

Cisza wyborcza i referendalna. Kiedy obowiązuje? Jakie kary grożą za jej złamanie?

Cisza wyborcza i referendalna zaczyna się 24 godziny przed dniem głosowania i trwa do jego zakończenia. Oznacza to, że kampania wyborcza musi zakończyć się w piątek, 13 października o godz. 24.00.

W czasie ciszy nie można prowadzić agitacji wyborczej i kampanii referendalnej.

Agitacja wyborcza to publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób, a prowadzenie kampanii referendalnej to prezentowanie swojego stanowiska w sprawach poddanych pod referendum.

W trakcie ciszy wyborczej i referendalnej nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, rozpowszechniać materiałów wyborczych i referendalnych. Dotyczy to również internetu.

Zabroniona jest także agitacja wyborcza i prowadzenie kampanii referendalnej w lokalu wyborczym oraz na terenie budynków, w którym ten lokal się znajduje. Nie wolno m.in. eksponować symboli, napisów, znaków kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.

W czasie ciszy wyborczej i referendalnej nie można podawać wyników sondaży wyborczych i referendalnych. Za złamanie zakazu grozi kara od 500 tysięcy do nawet miliona złotych.

Jeżeli jesteś świadkiem łamania ciszy wyborczej lub referendalnej, zgłoś to policji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska