MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wszystko o jajach

(zka)
Jedno średnie jajko ma 79 kcal
Jedno średnie jajko ma 79 kcal fot. Grażyna Zwolińska
Podczas Wielkiej Nocy odpowiedź na odwieczne pytanie, co było pierwsze: jajko czy kura, może być tylko jedna. Oczywiście, że jajko!

NAJWIĘKSZE, NAJMNIEJSZE

NAJWIĘKSZE, NAJMNIEJSZE

Największym ptasim jajem jest jajo strusia, którego waga przekracza 1.600 g. Najmniejszym - jajo kolibra, ważące zaledwie 0,25 g. Średnie jajo kurze waży 50 g.

Towarzyszy ono człowiekowi od zawsze.

To wielkanocne jest symbolem nowego życia i przezwyciężenia śmierci. Dzieląc się nim, życzymy sobie pomnożenia witalnych sił.

To jednak nie chrześcijanie zaczęli wykorzystywać symbolikę jajka. Oni ją tylko przejęli. Nie oni też wymyślili zdobienie jaj. Najstarsze pisanki z Asyrii powstały 5 tys. lat temu.

Niewiele młodsze są te z Egiptu, Persji, Rzymu i Chin. Chińczycy obdarowywali się nimi z okazji nadejścia wiosny. Na skorupkach były miniatury kwiatów wiśni, chryzantem czy ptaków. W Egipcie ozdabiano jaja rysunkami skarabeuszy. W Sudanie - cytatami z Koranu. Do Europy zwyczaj zdobienia jaj przywędrował z Persji.

Po co dekorowano skorupki? Aby wzmocnić cudowne właściwości jajka.
Pierwsi chrześcijanie barwili jajka na czerwono. Związane to było z Marią Magdaleną, która pierwsza ujrzała zmartwychwstałego Chrystusa. Pobiegła do domu i zauważyła, że wszystkie jajka zabarwiły się krwiście. Zaniosła je, wraz z radosna wiadomością, apostołom.

Dziś, niosąc pisanki do kościoła, często nie pamiętamy o ich rodowodzie i symbolice. Podobnie jak sięgając po jajka podane na świąteczny stół, niekoniecznie bierzemy pod uwagę wskazania i przeciwwskazania do ich jedzenia.

Jajeczne ciekawostki

  • Jajo stuletnie
    Ma po przekrojeniu ciemny kolor. Jest tradycyjnym chińskim przysmakiem. Wbrew nazwie nie jest przechowywane przez sto lat, lecz poddawane przez kilka tygodni fermentacji w mieszaninie wapna, słomy ryżowej i naparu herbaty.
  • Jajo kiszone
    Jest popularną w kuchni berlińskiej zakąską do piwa. Najpierw trzeba świeże jajo ugotować na twardo i dokładnie pokruszyć na nim skorupkę, ale bez jej odrywania. Potem gotować w osolonej wodzie z dużą ilością kminku, przełożyć do szklanego lub kamionkowego naczynia i odstawić do ukiszenia na kilka tygodni.
  • Jajo marmurkowe
    Ugotowane na twardo i z pokruszoną skorupką gotować godzinę w wodzie z dodatkiem herbaty, anyżu, kminku i soli. W tym wywarze powinno leżeć do wystygnięcia. Potem wystarczy obrać ze skorupki.

    A może przepiórcze?

    Mają więcej niż jaja kurze aminokwasów, związków mineralnych i pierwiastków śladowych, a mniej tłuszczów. Są bogatym źródłem żelaza, miedzi, karotenu i witamin, zwłaszcza z grupy B. Zawierają jedną z najwyższych zawartości przyswajalnego fosforu, nie spotykaną w innych produktach spożywczych. A przy okazji świetnie smakują.

    Jaja przepiórek japońskich mają kruchą skorupkę, ale pod nią jest mocna i elastyczna błona, chroniąca zawartość. Dlatego nawet pęknięte, można spokojnie gotować. Jeśli zechcemy je rozbić, żeby przyrządzić jajecznicę, nie należy uderzać nimi o brzeg naczynia, lecz otwierać za pomocą noża od ostrego końca. ]

    Z przepiórczych jaj można też zrobić oryginalne pisanki. Po ugotowaniu można je barwić w roztworze barwnikach na niezbyt ciemne kolory, żeby była widoczna mozaikowo nakrapiana skorupka.
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska