Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspólna promocja trzech kościołów drewnianych Regionu Kozła. Nowa ulotka już dostępna

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Perełką na szlaku kościołów drewnianych jest niewątpliwie kościół w Klępsku.
Perełką na szlaku kościołów drewnianych jest niewątpliwie kościół w Klępsku. Jarosław Wnorowski
Lubuskie Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych z Sulechowa opracowało i wydało wspólną ulotkę promującą trzy kościoły drewniane Regionu Kozła (Klępsk, Kosieczyn oraz Chlastawę). Ulotka jest dostępna w polskiej i angielskiej wersji językowej. Dodatkowo znajdziemy w niej także informacje o Sulechowie oraz Babimoście.

Materiał powstał dzięki dofinansowaniu Zarządu Województwa Lubuskiego, z programu "Turystyka i krajoznawstwo" w nakładzie 10 tysięcy każdej z dwóch wersji językowych. Ulotki są dostępne bezpłatnie w opisanych miejscach (*w Kosieczynie i Chlastawie oraz Babimoście- od listopada) w formie papierowej. Dodatkowo przewodnicy udostępnili je do pobrania jako pliki pdf ze strony ich stowarzyszenia.

Jak mówi prezes lubuskich przewodników:

o przygotowaniu takiej ulotki, myśleliśmy już od dawna. Nasi turyści zgłaszali nam, że brakuje im informacji o pozostałych kościołach drewnianych w najbliższej okolicy. Także goście zagraniczni, w tym z Australii, chcieli odwiedzać także Kosieczyn oraz Chlastawę, a nie tylko już dość dobrze wypromowany Klępsk.

Dziś kościół w Klępsku, odzyskuje dawną świetność i zabytkową rangę, stając się atrakcyjnym obiektem sakralnym, wzbudzającym coraz szersze zainteresowanie w województwie lubuskim, kraju i za granicą. Wielkie wyróżnienie kościoła nastąpiło 15 marca 2017 r., kiedy to rozrządzeniem Prezydenta RP - Andrzeja Dudy, obiektowi nadano prestiżowy tytuł "Pomnika Historii".

Kościół pw. świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza położony tuż przy głównej drodze prowadzącej ze Zbąszynka do Babimostu, w centrum wsi, na obszernym placu niegdyś pełniącym rolę cmentarza, został zbudowany w latach 1388-1406 r. z drewna sosnowego, kiedy to ukończono prezbiterium i nawę.

W miejscu obecnie istniejącego kościoła chlastawskiego istniała w XVI w. kaplica, najprawdopodobniej drewniana, która spłonęła w 1635 r. Istniejący do dziś kościół (jako świątynia protestancka) wzniesiono w 1637 r. Fundatorem był ówczesny właściciel wsi Radislaw Miesitschka, z pochodzenia Czech, pełniący służbę u króla szwedzkiego Gustawa Adolfa. Budowla ta należała do tzw. kościołów granicznych.

POBIERZ SOBIE ULOTKI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska