MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wolsztyn. Przedsiębiorcy odebrali nagrody gospodarcze

Redakcja
Po raz dziewiąty zostały wręczone przedsiębiorcom Nominacje i Nagrody Gospodarcze Starosty Wolsztyńskiego w postaci statuetek „Złotego Logo” za gospodarcze osiągnięcia oraz wsparcie udzielone samorządom w roku 2012.

Nominacje i statuetki ,,Złotego Logo'' są wyróżnieniem firm ziemi wolsztyńskiej, za osiągane wyniki ekonomiczne, wysokiej jakości produkty i usługi, a także udzielone wsparcie gminom i powiatom, promocję w kraju i za granicą oraz wszelkie działania przyczyniające się do rozwoju gospodarczego.

Nagrody Gospodarcze przyznano w trzech kategoriach:

  • za osiągnięcia ekonomiczne
  • za działalność na rzecz samorządów terytorialnych powiatu
  • za najciekawszy produkt turystyczny Powiatu Wolsztyńskiego.

Po wstępnej selekcji, kapituła Nagrody Gospodarczej Starosty Wolsztyńskiego zakwalifikowała do ścisłego finału 10 podmiotów.

Do Nagrody Gospodarczej Starosty Wolsztyńskiego w 2012 roku w kategorii osiągnięć ekonomicznych nominowano:

  • Indywidualne Gospodarstwo Rolne Usługi Rolnicze w Starym Widzimiu Piotra Szały,
  • MERDA Zakład Przetwórstwa i Uboju Zwierząt Sp. z o.o. w Kębłowie prowadzona przez Daniela Szymańskiego,
  • Hama-Plus SA W Starym Widzimiu zarządzana przez Pawła Rembacza.

W kategorii działalność na rzecz samorządów terytorialnych Powiatu Wolsztyńskiego nominowano:

  • Firmę Handlową TOB-PASZ w Kiełkowie Grzegorza Tobysa,
  • firmę Transport Ciężarowy – Handel w Wolsztynie Franciszka Lisowskiego,
  • Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Szpitala Powiatowego im. dr Roberta Kocha w Wolsztynie reprezentowane przez prezesa Jana Kusiaka.

W kategorii za najciekawszy produkt turystyczny Powiatu Wolsztyńskiego nominowano:

  • wieżę widokową w Siekowie - najnowszy produkt turystyczny Gminy Przemęt,
  • Konkurs Muzyki Ludowej w Kopanicy - wspólna inicjatywa komitetu organizacyjnego - władz gminy Siedlec, sołtysa i mieszkańców Kopanicy oraz Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu,
  • Kolej z dawnych lat, Parowozownia Wolsztyn - niezapomniane przeżycia dla miłośników parowozów oferowane przez PKP CARGO SA w Poznaniu,
  • pobyty szkoleniowo-integracyjne i rekreacyjno-wypoczynkowe w kompleksie Szkoleniowo-weselnym Rueda w Buczu Jacka Zająca.

Spośród nominowanych do Nagrody Gospodarczej Starosty Wolsztyńskiego w 2012 roku w kategorii za osiągnięcia ekonomiczne tytuł laureata oraz statuetkę  Złotego Logo zdobyło: Indywidualne Gospodarstwo Rolne Usługi Rolnicze Piotra Szały.

Piotr Szała prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne o powierzchni 300 ha. Zajmuje się produkcją roślinną i hodowlą trzody chlewnej w cyklu zamkniętym a także usługami rolniczymi. Jest największym producentem trzody chlewnej na terenie gminy Wolsztyn. Średnie plony zbóż w 2012r. to ponad 4,8 tony z jednego ha wykorzystywane na zabezpieczenie bazy paszowej. Stado 300 sztuk macior zabezpiecza prosięta do własnego tuczu w ilości ponad 4 tys. sztuk rocznie i pozwala na sprzedaż nadwyżki warchlaków do dalszego chowu w ilości 2 tys. sztuk rocznie. Gospodarstwo wprowadziło do produkcji nową rasę loszek Naima o najlepszych cechach ras europejskich i światowych w zakresie przyrostu, jakości tuszy, macierzyństwa i mleczności. Gospodarstwo dysponuje nowoczesną chlewnią dla trzody oraz stosuje nowoczesne technologie produkcji u siebie i dzierżawionych od ANR obiektach po PGR w Błocku. Piotr Szała otrzymał odznakę Ministerstwa Rolnictwa - Zasłużony dla Rolnictwa.

W kategorii działalność na rzecz samorządów terytorialnych Powiatu Wolsztyńskiego statuetkę Złotego Logo otrzymało Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Szpitala Powiatowego im. dr Roberta Kocha w Wolsztynie.

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Szpitala Powiatowego im. dr Roberta Kocha w Wolsztynie działa od ponad 12 lat. Zajmuje się przede wszystkim promocją zdrowia wśród mieszkańców powiatu, doposażaniem wolsztyńskiego szpitala w sprzęt medyczny oraz tworzeniem infrastruktury szpitalnej przyjaznej pacjentom. Stowarzyszenie liczy około 30 członków. W ostatnim czasie wyposażyło szpital w specjalistyczny sprzęt medyczny oraz brało udział w pracach remontowych w szpitalu. Zakupiono m.in. aparat USG za 120 tys. zł, zestaw do prób wysiłkowych, hol tery. Wymieniono ponad 300 okien, zmieniono ogrzewanie z tradycyjnego na gazowe, zakupiono łóżka do sal oddziałowych, klimatyzację na blok operacyjny, lodówki kuchenne do kuchni szpitalnej. Wartość zakupów i innych prac stanowi kwotę ponad 1, 5 mln zł.

W kategorii najciekawszy produkt turystyczny powiatu wolsztyńskiego statuetkę Złotego Logo zdobył Konkurs Muzyki Ludowej w Kopanicy. Nagrodę odebrał w imieniu komitetu organizacyjnego sołtys Kopanicy – Józef Piwecki.

Konkurs Muzyki Ludowej w Kopanicy jest najstarszą imprezą dudziarsko-koźlarską w kraju. Pierwszy konkurs muzyki ludowej na tych instrumentach odbył się w Kopanicy 20 czerwca 1937 r. Tradycje te odnowiły po 66 latach władze gm. Siedlec, z inspiracji poznańskiego Muzeum Instrumentów Muzycznych. W konkursie każdorazowo bierze udział ok. 50 – 60 młodych i dorosłych muzyków. Wydarzenie jest jedną z form popularyzacji muzyki „naszych korzeni”, sztuki dudziarskiej i koźlarskiej w każdym jej wymiarze, wśród mieszkańców i gości, ma na celu również promowanie młodych, utalentowanych muzyków.

Konkurs jest oryginalną formułą promocji ziemi siedleckiej, powiatu wolsztyńskiego i Regionu Kozła, integruje środowisko muzycznego i regionalistycznego całej Wielkopolski. Corocznie organizowany,  ma za zadanie ochronić, udokumentować oraz spopularyzować dudziarskie tradycje wykonywania muzyki ludowej, a także sposób wytwarzania instrumentów ludowych. Oprócz przesłuchań konkursowych indywidualnych młodzieży i dorosłych, zespołowych, śpiewu i kategorii mistrz i uczeń, wydarzeniu towarzyszy szereg innych imprez m.in. wędrówka bryczkami szlakiem koźlarskim, Koźlarski Piknik, Dudziarski Gościniec, koncert finałowy, kiermasz rękodzieła ludowego i pokaz budowy kozła i dud oraz zabawa taneczna. Dzięki konkursowi powstały miejscowe specjały jak „Dębowa Koźlarska Wielkopolska”,” „Kopanicka Miodówka Dudziarska i Koźlarska”, „Śliwka Leonarda”. W 2012 r. odbyły się 34 występy w 14 miejscach przy publiczności około 3tys. osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska