Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To dopiero jest historia

Redakcja
W mieście przez cały czas odkrywane są stare dowody jego wspaniałej historii. Dba o nie między innymi Jerzy Szymczak.
W mieście przez cały czas odkrywane są stare dowody jego wspaniałej historii. Dba o nie między innymi Jerzy Szymczak. fot. Mariusz Kapała
Najstarsze zachowane pisemne wzmianki o Krośnie pochodzą z 1005 roku

Krosno Odrz. to miasto, które może poszczycić się ciekawą ponad dziesięciowiekową historią. Dziś po dawnych wiekach zostały zabytki i wykopaliska archeologiczne z ciekawymi znaleziskami.

Biskup merseburski Thietmar w swej kronice opisał Bolesława Chrobrego, który skutecznie obwarował brzeg rzeki wojskiem pod Krosnem. I przeszkadzał jak tylko mógł, w przeprawieniu się na drugą stronę królowi niemieckiemu Henrykowi. Autor był świadkiem tych wydarzeń.
Dumne to i ciekawe.

Skupisko osadnicze w okolicach Krosna kształtowało się w okresie II wieku p.n.e. Wykazały to badania archeologiczne.
Za czas powstania grodu krośnieńskiego przyjmuje się VII w. Osadnictwo krośnieńskie najintensywniej rozwijało się od VIII do pierwszej połowy X wieku. Krosno w tym czasie było ważnym ośrodkiem w rejonie środkowego Nadodrza.

Od czasu pierwszych Piastów osada miała ważne znaczenie strategiczne z uwagi na położenie w widłach rzek Odry oraz Bobru. Krosno Odrzańskie z tego powodu zaliczane było do najważniejszych warowni i traktowane jako twierdza państwowa. W XI i XII wieku odgrywała kluczową rolę w systemie obronnym zachodniej granicy Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska