MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie rachunki w podziemnej sypialni nietoperzy

Dariusz Brożek
Dariusz Brożek
Specjaliści od nietoperzy z Holandii, Wielkiej Brytanii i Niemiec doskonale wiedzą, gdzie leży Międzyrzecz. – To miasto koło największego w Polsce rezerwatu nietoperzy. Nawet całkiem sympatyczne – mówił nam w sobotę jeden z angielskich naukowców, który brał udział w dorocznym liczeniu nietoperzy zimujących w podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.

Bunkry MRU to turystyczny przebój naszego powiatu, ale jednocześnie największa w Polsce zimowa sypialnia nietoperzy. W sobotę, 8 stycznia, hibernujące w ich podziemiach mopki i gacki liczyło 67 naukowców z kilkunastu państw. Podzieleni na kilkuosobowe grupy lustrowali podziemne koszary, magazyny i korytarze w poszukiwaniu jedynych latających ssaków. A właściwie śpiących, gdyż późną jesienią nietoperze zapadają w sen zimowy.

– Jesienią szukają ustronnych miejsc, w których będą mogły doczekać wiosny. W międzyrzeckich bunkrach mają wyśmienite warunki. Przede wszystkim wysoką wilgotność i stałą temperaturę oscylującą w granicach 10 stopni Celsjusza. Niektóre potrafią przelecieć nawet 250 kilometrów, żeby zapaść w sen zimowy właśnie w tych fortyfikacjach – wyjaśnia dr Tomasz Kokurewicz, który kierował badaniami.

Nietoperze śpią zwisając głowami w dół. Naukowcy liczyli pojedyncze sztuki, w przypadku większych kolonii – tzw. klastrów – robili im zdjęcia. W ciągu kilkunastu godzin spenetrowali 32 km. podziemnych tuneli i komór. Doliczyli się 35 tys. 778 nietoperzy. - To na razie wstępne wyniki. Dokładne dane poznamy za kilka dni - zaznacza dr Kokurewicz.

Przed rokiem podczas podobnych badań stwierdzono, że w MRU zimuje 39,5 tys. skrzydlatych ssaków. Spadek ich liczby o blisko 4 tys. nie niepokoi jednak naukowców. - Takie wahania występują, co jakiś czas. Gorzej, jeśli ta tendencja utrzyma się przez kilka lat - twierdzi dr Kokurewicz.

W międzyrzeckich bunkrach występuje 12 krajowych gatunków nietoperzy. W 1980 r. południowy MRU przekształcono w rezerwat Nietoperek. W 1998 r. rozszerzono go na całe podziemia. Ich nawierzchniowa część o powierzchni t tys. hektarów jest objęta programem Natura 2000.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska