PO i PSL + SLD i Lepsze Lubuskie. Większa koalicja w...

  PO i PSL + SLD i Lepsze Lubuskie. Większa koalicja w sejmiku?

  Zdjęcie autora materiału

  Marta Dudka

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  - Dzięki dwóm nowym koalicjantom będzie można sprawnie podejmować decyzje ważne do województwa - uważa Bożenna Bukiewicz.

  - Dzięki dwóm nowym koalicjantom będzie można sprawnie podejmować decyzje ważne do województwa - uważa Bożenna Bukiewicz. ©Mariusz Kapała

  Klub Platformy Obywatelskiej proponuje rozszerzyć koalicję w sejmiku województwa o dwa kluby: SLD i Lepsze Lubuskie. PSL ma siedem dni na decyzję.
  - Dzięki dwóm nowym koalicjantom będzie można sprawnie podejmować decyzje ważne do województwa - uważa Bożenna Bukiewicz.

  - Dzięki dwóm nowym koalicjantom będzie można sprawnie podejmować decyzje ważne do województwa - uważa Bożenna Bukiewicz. ©Mariusz Kapała

  Akcja jak w czeskim filmie - nikt nic nie wie. Po pięciu minutach poniedziałkowa sesja sejmiku województwa lubuskiego została przerwana. Po dwóch godzinach na radnych spadła wiadomość, jak grom z jasnego nieba. Przewodnicząca lubuskiej PO, Bożenna Bukiewicz, poprosiła o poszerzenie koalicji sejmiku województwa o dwa kluby: Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Lepszego Lubuskiego. Tak uzasadniła swoją decyzję: - Dzięki dwóm nowym koalicjantom będzie można podejmować w zgodzie ważne decyzje dla rozwoju województwa. Żebyśmy się nie kłócili i nie tracili czasu na robienie sobie jakiś tam psikusów.

  To, że ten pomysł jest komfortowy dla zarządu województwa, potwierdziła marszałek Elżbieta Polak: - To decyzja polityczna. Jeżeli będziemy mieli tak większościową koalicję, wzrośnie komfort rządzenia. I za sprawy merytoryczne, które przygotowujemy, odpowiedzialności nie bierze tylko Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe.

  Takim obrotem sytuacji zaskoczony był radny PSL, Zbigniew Kołodziej, tak samo jak cały klub. - Ale w czym jest problem? Rozumiem, że potrzebne są dodatkowe głosy, by coś przeforsować, ale przecież koalicja jest bardzo sprawna i stabilna - uważa radny Kołodziej i zauważa, że jest 17 do 13 dla koalicji. - Podejrzewam, że może tu być drugie dno... Po sobotniej konwencji, nie wiem czy Platforma nie chce sobie przygotowywać w sejmiku gruntu antypisowskiego, by sprawdzić czy uda się do zrobić na dużą skalę, czyli w Warszawie - radny nie ukrywa, że został zaskoczony taką propozycją i obawia się, czy to nie jest pierwszy etap, by PSL w ogóle wyrzucić z koalicji.

  - To ewidentna zmowa w celu budowania poparcia przed wyborami i zabezpieczenie się przed tym, co może nastąpić po wyborach - komentuje radny PiS, Marek Surmacz. Uważa, że to ewidentnie może skonfliktować całą koalicję. - Nie rozumiem takiego chuligaństwa na sesji, przecież mieliśmy kilka zaplanowanych punktów i zadań do realizacji. A tu wszczyna się awanturę, by montować siły przeciwko nam. Ale my mamy tylko pięć mandatów, co my możemy? - dziwi się tej propozycji radny i pyta: - Czy w PO i PSL sami sobie już nie wierzą, że muszą wołać na pomoc głodnych władzy, działaczy SLD? A może to taki popłoch wynikający z kiepskich sondaży i prognoz?
  Przewodniczący sejmiku Czesław Fiedorowicz (PSL) mówi, że decyzję w sprawie rozszerzeniu koalicji podejmie 58-osobowy zarząd PSL w poniedziałek. Dopiero wtedy będzie on rozmawiał z szefami klubów w sejmiku. Później, jak tłumaczy, spotkają się w tej szefowie partii. A potem... Wprowadzenie kwestii koalicji do porządku sesji 29 października (planowanej jako nadzwyczajna, chodzi o przekształcenie szpitala w Zielonej Górze w spółkę).

  Teraz PSL ma siedem dni na odpowiedź i ustosunkowanie się do propozycji. A my przypominamy, PO ma 10 radnych, PSL - 7, PiS - 5, SLD Lewica Razem - 5, Lepsze Lubuskie - 3.


  20 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Gazety Lubuskiej

  Premier Ewa Kopacz zwiedziła Centrum Winiarstwa w Zaborze. Była na największej w Polsce winnicy. Ale odwiedziła też prywatną winnicę Miłosz.

  E. Kopacz: "Chcę by ludzie mieli pracę i byli szczęśliwi"

  Link do głównego zdjęcia

  Premier Ewa Kopacz zwiedziła Centrum Winiarstwa w Zaborze. Była na największej w Polsce winnicy. Ale odwiedziła też prywatną winnicę Miłosz. ©Piotr Jędzura

  Kup prenumeratę cyfrową Gazety Lubuskiej i otrzymaj:

  • dostęp do wszystkich treści Gazety Lubuskiej
  • codzienne e-wydanie Gazety Lubuskiej
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer ekstramagazyn.pl

  Komentarze (3)

  Wszystkie komentarze (3) forum.gazetalubuska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze akcje

  IX edycja NASZE DOBRE LUBUSKIE 2016

  IX edycja NASZE DOBRE LUBUSKIE 2016

  Inspiracje na wakacje? Mamy to!

  Inspiracje na wakacje? Mamy to!

  Mamy internet, o jakim marzysz (materiał informacyjny Orange)

  Mamy internet, o jakim marzysz (materiał informacyjny Orange)

  Lato i piękne dziewczyny, a wśród nich MISS LATA [ZGŁOŚ]

  Lato i piękne dziewczyny, a wśród nich MISS LATA [ZGŁOŚ]