Ile kosztuje miejsce na cmentarzu? Nie opłaca się umierać!

Ile kosztuje miejsce na cmentarzu? Nie opłaca się umierać!

Anna Słoniowska 68 324 88 45 asloniowska@gazetalubuska.pl

Gazeta Lubuska

Aktualizacja:

Gazeta Lubuska

Ile kosztuje miejsce na cmentarzu? Nie opłaca się umierać!
Ile kosztuje miejsce na cmentarzu? Nie opłaca się umierać!

- Zgodziłabym się zapłacić każde pieniądze, bo tak naprawdę nie mam wyboru - przyznaje Barbara Staszewska ©Mariusz Kapała

W Gorzowie Wlkp. 664 zł, w Poznaniu 499 zł. A Zielonej Górze za pochówek musimy zapłacić aż 850 zł! - Czy nasza nekropolia wyróżnia się czymś szczególnym? - dziwią się mieszkańcy.
- Człowiek po pogrzebie bliskiej osoby jest w tak tragicznym stanie, że godzi się na wszystko. W takiej chwili nie myśli się o pieniądzach. Zrobiłam, co mi podyktowali. Dopiero później zaczęłam się zastanawiać, dlaczego to tyle kosztowało - wspomina Barbara Staszewska.
Bo nekropolia przy ul. Wrocławskiej należy do jednych z najdroższych w kraju. Wykup miejsca na 20 lat kosztuje aż 850 zł.

Seweryna Staniewicz cztery lata temu pochowała brata w rodzinnym grobowcu w Opolu.
Za miejsce na cmentarzu zapłaciła 150 zł. - Aż mną zatrzęsło, kiedy usłyszałam, jakie tam są stawki. Wcześniej pochowałam męża w Zielonej Górze. Zapłaciłam za to 850 zł - pani Seweryna pokazuje nam dwie podobne faktury. Rozpiętość cenowa od razu rzuca się w oczy. - Mąż był pierwszym lekarzem w Zielonej Górze. Przesiedlili nas tu ze Wschodu, a teraz, jak nie zapłacę za miejsce na cmentarzu, a nie zapłacę, to znowu nas wyrzucą.

S. Staniewicz postanowiła zbadać sprawę. Wysłała do urzędu kilka pism. I dowiedziała się, że 850 zł na 20 lat, to wcale nie jest dużo. Rocznie daje to sumę ok. 40 zł. - No tak. Ale dla emeryta każda złotówka się liczy - zauważa pani Seweryna.

- Poza tym każda rodzina ma po kilka grobów. Ja sama płacę za trzy groby: męża, teścia i cioci. Ale nie chodzi tu o mnie. Ja swoją sprawę załatwię. Pochówek dotyczy przecież wszystkich. Warto napisać jakąś petycję, zebrać podpisy. Trzeba ruszyć tę sprawę.

Marian Ziętkiewicz, prezes Zielonogórskiego Zakładu Usług Miejskich, któremu podlega cmentarz przy ul. Wrocławskiej, uważa jednak, że żadne zmiany nie są potrzebne. - 850 zł na 20 lat, to cena, która nie gwarantuje nam utrzymania cmentarza. Proszę sobie przeliczyć. Rocznie, to 42 zł, a miesięcznie 3,60 zł - wylicza prezes.

- W tę cenę wliczony jest wywóz śmieci, sprzątanie, odśnieżanie, nadzór i eksploatacja. A przecież zielonogórski cmentarz jest bardzo specyficzny. Ukształtowanie terenu i zalesienie sprawia, że nasza nekropolia jest bardziej kosztochłonna niż inne. Cmentarz sam musi zarobić na swoją bieżącą działalność. Cały czas poszerzamy nasze usługi, choćby o ekshumację, a opłata nie zmienia się od 10 lat. Nie trwonimy tych pieniędzy. Każda cyfra ma swoje uzasadnienie.

M. Ziętkiewicz zamierza podejść do kwestii opłat bardziej stanowczo. Na uregulowanie zaległych faktur daje czas do października. Później nieopłacone groby zostaną usunięte.
Przykładowy koszt pogrzebu w Zielonej Górze
* grób jednoosobowy, ziemny na 20 lat - 850 zł
* stypa na 20 osób - 500 zł (25 zł od osoby)
* ubranie do pogrzebu - 200 zł
* makijaż - 100 zł
* nagrobek - przeciętnie 4,2 tys. zł (2,5 tys. zł-7,5 tys. zł)
Razem: ok. 6 tys. zł
Zasiłek pogrzebowy to 4 tys. zł

Opłata za miejsce na 20 lat
* Zielona Góra - 850 zł
* Olsztyn - 840 zł
* Wrocław - 825 zł
* Gorzów Wlkp. - 664 zł
* Bydgoszcz - 595 zł
* Poznań - 499 zł
* Katowice - 433 zł
* Rzeszów - 331 zł
* Głogów - 300 - 800 zł


Oferty pracy z Twojego regionu

Komentarze

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Nasze akcje

Wideo