Zielona Góra skazana na sukces! Ekonomiczny

  Zielona Góra skazana na sukces! Ekonomiczny

  Leszek Kalinowski

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  - Stworzyliśmy zgrany zespół – mówią Damian Nowak, Krzysztof Aszkowski, Anna Maliszewska, Artur Babicz, Przemysław Aszkowski

  - Stworzyliśmy zgrany zespół – mówią Damian Nowak, Krzysztof Aszkowski, Anna Maliszewska, Artur Babicz, Przemysław Aszkowski ©Leszek Kalinowski

  Brawo! W klasyfikacji generalnej olimpiady wiedzy ekonomicznej od lat Lubuskie nie daje się nikomu w Polsce wyprzedzić. W tym roku tylko utwierdziliśmy naszą wysoką pozycję. W czym tkwi tajemnica sukcesu?
  - Stworzyliśmy zgrany zespół – mówią Damian Nowak, Krzysztof Aszkowski, Anna Maliszewska, Artur Babicz, Przemysław Aszkowski

  - Stworzyliśmy zgrany zespół – mówią Damian Nowak, Krzysztof Aszkowski, Anna Maliszewska, Artur Babicz, Przemysław Aszkowski ©Leszek Kalinowski

  - Kto został laureatem? - pada pytanie w zielonogórskiej Palmiarni.
  - Aszkowski - rzuca ktoś od niechcenia i pokazuje nastolatka w garniturze.
  - No, ale nie on jeden. Jak nazywa się drugi laureat? - dopytują dziennikarze.
  - Aszkowski - wyjaśniają organizatorzy ekonomicznych zmagań.
  - ???

  Okazuje się, że to nie pomyłka. Okręg lubuski może poszczycić się dwoma laureatami, którymi zostali: Krzysztof Aszkowski z II LO w Zespole Szkół Ekologicznych i… Przemysław Aszkowski z I LO. Bracia. Pierwszy to obecny maturzysta, drugi - pierwszoklasista.
  - Lubimy się przekomarzać. Walczyć. Na żarty i na poważnie. No to stanęliśmy w szranki, żeby pokazać, która szkoła lepsza - śmieje się Krzysztof. - Ale przygotowywaliśmy się razem. Jak to w rodzinie.
  Bracia pomagają nie tylko sobie. Radzą rodzicom np. w którym banku warto założyć konto.
  - Ekonomia przydaje się w różnych życiowych sytuacjach - przyznają. - Poza tym świat pieniądza interesuje każdego.

  Nie tylko pieniądze, ale i wiele innych nagród, otrzymują laureaci podczas uroczystego podsumowania tegorocznych, ekonomicznych zmagań. Oprócz nich obecni są finaliści. W tym roku tytuł ten zdobyli sami zielonogórzanie: Anna Maliszewska, Artur Babicz, Maciej Dubaniowski, Maciej Skubij. Wszyscy na co dzień są uczniami I LO. Finalistą jest też Damian Nowak z Zespołu Szkół Ekonomicznych.
  Ania zdobyła też dodatkową nagrodę, bo zajęła I miejsce w konkursie na pracę literacką o różnych funduszach inwestycyjnych.
  - Napisałam ją w ostatniej chwili. Już będąc w finale, choć organizatorzy dali nam dwa tygodnie czasu - przyznaje licealistka. - Postanowiłam przedstawić to zagadnienie w bajkowy sposób, więc opisałam to wszystko, wykorzystując do tego… Shreka. I zdziwiłam się bardzo, że komisji przypadło to do gustu. No i że dzięki temu wygrałam dodatkowo laptopa.

  Dlaczego postanowili wziąć udział w olimpiadzie? - Wiedzieliśmy, że w niej są najcenniejsze nagrody - śmieją się. - Poza tym jak się ma takiego opiekuna?! Okazuje się, że choć chodzą do różnych szkół, w których przygotowywali ich nauczyciele, to dodatkowym wsparciem był… Jerzy Kaźmierczyk.
  - Ten pan, zielonogórzanin i także kiedyś laureat ekonomicznej olimpiady, ma niesamowitą wiedzę. A że jest młody, łatwo się nam było dogadać. Bo potrafi szybko nawiązać z uczniami kontakt - podkreślają ekonomiczni bohaterowie. - Bardzo cenimy sobie jego porady, wskazówki i wspieranie nas w trudnych chwilach.
  A kto swego czasu przygotowywał do olimpiady J. Kaźmierczyka? Hmmm, obecny dr Wiesław Danielak z Uniwersytetu Zielonogórskiego, który przed laty także był laureatem olimpiady. Nie mogło go też zabraknąć w Palmiarni. I właśnie w tej sztafecie pokoleń można upatrywać jednej z metod odnoszenia przez zielonogórzan tak wielkich sukcesów.

  Choć wielu laureatów już nie wraca do nas. Robią kariery w stolicy lub innych krajach.
  Można ich było zobaczyć w ... telewizji. Np. w finale prestiżowego konkursu Euromenager II miejsce zajął sześcioosobowy zespół SGH, - pięciu z nich to nasi dawni laureaci i finaliści: Piotr Bujak, Przemysław Kwiecień, Łukasz Kubicki, Rafał Kawala, Andrzej Waliński. Wcześniej Łukasz Kubicki (brat prezydenta Zielonej Góry) został najlepszym studentem Polski, wygrywając konkurs Primus Inter Pares.
  - Andrzej Waliński był doradcą Balcerowicza - dodaje dyr. I LO w Zielonej Górze, Ewa Habich. I wymienia kolejnych absolwentów, którzy dziś są dyrektorami banków, firm w Warszawie.
  PS. Po 24 olimpiadach wciąż zajmujemy I miejsce. Najwięcej laureatów ma ekonomik (31 laureatów, 36 finalistów). Na czwartej pozycji w kraju jest I LO (22 laureatów, 37 finalistów).


  Oferty pracy z Twojego regionu

  Komentarze (3)

  Wszystkie komentarze (3) forum.gazetalubuska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Wydarzenia Zielonogórskie 1960

  Wydarzenia Zielonogórskie 1960

  Akcja

  Akcja "Gazety Lubuskiej" - STOP DOPALACZOM

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  Joanna Chacińska i przepis na risotto. Zobacz 2. odcinek Artysty w kuchni!

  Joanna Chacińska i przepis na risotto. Zobacz 2. odcinek Artysty w kuchni!