Drożej w zielonogórskim MZK! I to jeszcze jak!

  Drożej w zielonogórskim MZK! I to jeszcze jak!

  Tomasz Czyżniewski 68 324 88 34 tczyzniewski@gazetalubuska.pl

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Za półtora tygodnia dzieci z Czerwieńska nie będą już korzystały z autobusów MZK. Zastąpi je PKS.

  Za półtora tygodnia dzieci z Czerwieńska nie będą już korzystały z autobusów MZK. Zastąpi je PKS. ©fot. Mariusz Kapała

  Już wiemy. Drożej będzie w mieście i gminie Zielona Góra. Taniej w Czerwieńsku i Świdnicy gdzie od 1 marca PKS zastąpi MZK. Jeżeli jednak ktoś przesiada się później na autobus miejski to… współczujemy.
  Za półtora tygodnia dzieci z Czerwieńska nie będą już korzystały z autobusów MZK. Zastąpi je PKS.

  Za półtora tygodnia dzieci z Czerwieńska nie będą już korzystały z autobusów MZK. Zastąpi je PKS. ©fot. Mariusz Kapała

  CENNIK BILETÓW W PKS

  CENNIK BILETÓW W PKS


  * Połączenia z Zielonej Góry do:
  Czerwieńska - 3,5 zł normalny/112 zł okresowy
  Przylepu - 3,5 zł/112 zł
  Rybna - 2,7 zł/ 86 zł
  Wilkanowa - 3,2 zł/ 102 zł
  Świdnicy - 3,5 zł/ 112 zł
  Słonego - 3,8 zł;/ 122 zł
  Buchałowa - 4,4 zł/ 141 zł
  Letnicy - 5,2 zł/ 166zł

  * W Czerwieńsku - 2,2 zł
  Czerwieńsk - Płoty - 3,5 zł

  OGRANICZENIA W GM. ZIELONA GÓRA

  Połączenia do:
  Przylepu: dni robocze - z 47 na 17, soboty - z 25 na 9, święta - z 18 na 8.
  Krępy, Zawady: dni robocze - z 19 na 16, soboty - z 12 na 8, święta - z 9 na 8.
  Łężycy (tylko linia nr 23): dni robocze - z 17 na 16, soboty - z 16 na 10, święta - z 12 na 7.
  Starego i Nowego Kisielina: dni robocze - z 26 na 20, soboty - z 13 na 12, święta - 10.
  Ochli: dni robocze - z 25 na 14, soboty - z 13 na 8, święta - z 12 na 7.
  Raculi, Ługowa: dni robocze - z 27 na 22, soboty - z 18 na 15, święta - z 13 na 11.  Zobacz też: Kupujesz polisę AC? Sprawdź, na co uważać - poradnik

  Koniec sporów i niejasności. W środę miejscy radni zadecydowali: w Zielonej Górze za jednorazowy bilet zapłacimy 2,40 zł i 76 zł za okresowy. Podczas tej samej sesji podniesiono ceny biletów w gminie Zielona Góra o 25 proc. i gminie Zabór (połączenie do Droszkowa) o 50 i 30 proc. Te zmiany wejdą w życie prawdopodobnie od 1 kwietnia. Uchwałę musi jeszcze sprawdzić wojewoda.

  Nie ma wątpliwości - od 1 marca z usług MZK zrezygnują gminy Czerwieńsk i Świdnica. - To już nie będzie jeździć autobus linii 32? - martwi się Jarek Stanisławski, który często korzystał z tego autobusu jadąc na al. Zjednoczenia.
  - Autobus nr 32 nadal będzie jeździł, ale nie do Czerwieńska tylko do ul. Naftowej, gdzie od 1 marca będzie kończył kurs - odpowiada dyrektor MZK Barbara Langner.
  - To się ludzie będą mylić i z przyzwyczajenia będą chcieli jechać dalej - stwierdzam.

  - Wywiesimy specjalne rozkłady jazdy w innym kolorze, będą widoczne informacje również na wyświetlaczach w autobusach - odpowiada szefowa MZK.
  Kto jednak będzie chciał pojechać do Czerwieńska lub do Świdnicy, będzie musiał poczekać na mercedesa w ciemno-zielonych barwach zielonogórskiego PKS-u. - Do Czerwieńska będą jeździć mercedesy przegubowe, a do Świdnicy zwykłe autobusy. Wszystkie dostosowane do takiej komunikacji. Będzie w nich miejsce np. dla matek z wózkami dziecięcymi. - Zaprezentujemy je w przyszłym tygodniu - zapewnia Lilianna Krajewska z PKS-u.
  Jej zdaniem pasażerowie nie powinni mieć kłopotu z odnalezieniem się w nowej sytuacji, bo rozkład jazdy PKS nieznacznie odbiega od dotychczasowego rozkładu jazdy MZK. - To różnica kilku minut. W dodatku nasze autobusy będą się zatrzymywać na tych samych przystankach. Wkrótce pojawią się na nich nasze rozkłady jazdy.
  Całe zamieszanie to wynik zmiany sposobu finansowania komunikacji przez gminy. Prezydent Janusz Kubicki zażądał w grudniu, by gminy pokrywały koszty przewozów pomniejszone o wpływy z biletów.
  - Wyliczenia MZK były dla nas nie do przyjęcia. Zakład chciał od nas za dużo. Dla mnie nie było jasne, skąd się biorą tak wysokie koszty - tłumaczy wójt Świdnicy Adam Jaskulski. - W PKS-ie wykupimy ulgi dla emerytów i rencistów. Prawdopodobnie będzie nas to kosztowało tyle samo co dotacja do MZK w 2010 r. Ważne jest, że np. mieszkańcy Świdnicy za bilet w PKS-ie zapłacą mniej niż w MZK.

  Zgadza się - teraz bilet u miejskiego przewodnika kosztuje 3,20 zł jednorazowy i 112 zł okresowy. Po podwyżce w gm. Zielona góra bedzie to 4 zł i 140 zł. W PKS będzie to 3,50 zł i 112 zł. - To ładnie brzmi, tylko że teraz kupuję bilet sieciowy za 112 zł, dojeżdżam do miasta i mogę się przesiąść na dowolny autobus, który dowiezie mnie do pracy - wylicza pani Krystyna ze Świdnicy. - Później nie będzie to możliwe.

  Ma rację, bo autobus PKS, w odróżnieniu od miejskiego przewodnika, zatrzyma się tylko na kilku przystankach w mieście i na dworcu PKS. Jeżeli ktoś się chce przesiąść, musi kupić miejską sieciówkę za 76 zł. To oznacza, że dojazd do pracy będzie go kosztował od 1 marca prawie o 70 proc. więcej.
  A co w gminie Zielona Góra? - Dopinamy ostatnie szczegóły. Podstawowe bilety kosztować będą: 4 zł jednorazowy i 140 zł okresowy. Tam, gdzie do tej pory była komunikacja MZK, nadal będą jeździć autobusy, ale będzie ich mniej - zapewnia wójt Mariusz Zalewski.

  Zobacz też: Sprawdź, jakie auto warto kupić - testy samochodów

  ZIELONA GÓRA

  Zła wiadomość - prawdopodobnie od 1 kwietnia (termin zależy do akceptacji wojewody) zdrożeją w mieście bilety. Za normalny jednorazowy bilet zapłacimy 2,40 zł, za okresowy 76 zł.
  Dobra wiadomość - wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie będzie cięcia kursów. - Nie ograniczymy liczby połączeń - deklaruje prezydent Janusz Kubicki. Żeby tak się stało, MZK otrzyma w sumie ok. 15,4 mln zł dotacji. Pracę stracą jednak 24 osoby. Tę redukcję spowodowało wycofanie się Świdnicy i Czerwieńska z usług MZK.
  - Linie, które biegły do tych miejscowości, skrócimy. Na przykład autobus nr 32 będzie dojeżdżał do ul. Naftowej, nr 28 skierujemy na pętlę przy ul. Zawadzkiego - tłumaczy szefowa MZK Barbara Langner. Żeby uzupełnić ubytki autobusów podmiejskich, MZK zwiększy częstotliwość kursów autobusów nr 0 i 7.
  - Natomiast obok domów położonych w lesie przy ul. Łużyckiej będzie przystanek PKS na żądanie - potwierdza swoją deklarację wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk.

  ŚWIDNICA

  - Wszystko jest zapięte na ostatni guzik - deklaruje wójt Adam Jaskulski. - W tej chwili kończymy przygotowania do wydania uprawnionym mieszkańcom specjalnego gminnego biletu dla seniorów. Zainteresowani wciąż mogą się zgłaszać. Niedługo będziemy je rozdawać. Jest niezbędny, by mieszkaniec mógł skorzystać z ulg ustanowionych przez gminę.
  Renciści i emeryci - 52 proc. zniżki, seniorzy po ukończeniu 70. roku życia oraz honorowi krwiodawcy spełniający określone wymogi - bilet za darmo.
  Jak będzie wyglądał taki bilet dla seniora? To rodzaj legitymacji z herbem gminy, pieczątką, nazwiskiem uprawnionego. Całość zalaminowana. - Jest potrzebny do korzystania z ulg - tłumaczy Lilianna Krajewska z PKS. - Emeryt wsiadając do naszego autobusu pokazuje legitymacje kierowcy, który wydrukuje mu odpowiedni bilet.

  Nawet z zerową stawką. Jego wydanie odnotuje kasa fiskalna, na podstawie której przewoźnik rozliczy się z gminą, która pokryje koszty.
  - Nie wierzę, żeby PKS utrzymał rozkład jazdy podobny do MZK, gdzie kierowcy nie zajmują się sprzedażą biletów - zadzwonił do redakcji pan Marian.
  - Dlatego bilety będzie można też kupić nie tylko u kierowcy, ale również w wyznaczonych punktach i na naszym dworcu. Będziemy też sprzedawać bloczki z biletami - tłumaczy L. Krajewska.

  W Świdnicy bilety będzie można kupić w sklepie przy ul. Długiej. Przedsiębiorstwo planuje też uruchomienie kiosku z biletami koło przystanku PKS przy al. Wojska Polskiego nieopodal biblioteki.
  Gdzie będą się zatrzymywać autobusy PKS? Na terenie gminy na dotychczasowych przystankach MZK. W Zielonej Górze na rogatkach miasta, na ul. Łużyckiej, al. Wojska Polskiego (obok biblioteki) i na dworcu PKS. Tylko w tych miejscach.
  W Świdnicy i Wilkanowie PKS zastąpi miejskiego przewoźnika. Natomiast zwiększy liczbę połączeń do Słonego i Letnicy gdzie wcześniej już jeździł.

  CZERWIEŃSK

  Rozwiązania są takie same jak w gminie Świdnica. Zielone mercedesy PKS będą się zatrzymywać na dotychczasowych przystankach MZK, rozkład jazdy będzie podobny. Bilety będzie sprzedawał kiosk przy Rynku. Podobnie będą wydawane bilety dla emerytów. Autobusy jadące z Czerwieńska do Zielonej Góry zatrzymają się na wszystkich przystankach w Przylepie oraz w okolicach ul. Zimnej w Zielonej Górze, koło biblioteki i na dworcu. Kto chce jechać dalej, musi się przesiąść na autobusy komunikacji miejskiej.

  DROSZKÓW i GM. ZEILONA GÓRA

  Rozkład jazdy zmieni się od 1 marca, a ceny od 1 kwietnia.
  Do Droszkowa dojeżdża autobus linii nr 25. Gmina Zabór zdecydowała się na podwyżki o 50 i 30 proc. oraz redukcję kursów z 22 połączeń na 15. Bilety będą kosztowały: 4,8 zł jednorazowy i 145 zł okresowy.

  W g. Zielona Góra bilety będą kosztowały: 4 zł jednorazowy i 140 zł okresowy. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom gmina zwiększy dotację do ok. 2,2-2,5 mln zł. - Do wszystkich miejscowości, gdzie do tej pory były autobusy, dalej będzie można dojechać - zapewnia wójt Mariusz Zalewski.
  Jednak autobusy MZK przejadą w gminie zamiast dotychczasowych 514 tys. km tylko 390 tys. km. Spadnie np. liczba połączeń do Przylepu z dotychczasowych 47 do 17 w dzień powszedni.  Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

  Kup prenumeratę cyfrową Gazety Lubuskiej i otrzymaj:

  • dostęp do wszystkich treści Gazety Lubuskiej
  • codzienne e-wydanie Gazety Lubuskiej
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer ekstramagazyn.pl

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (16)

  Wszystkie komentarze (16) forum.gazetalubuska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze akcje

  IX edycja NASZE DOBRE LUBUSKIE 2016

  IX edycja NASZE DOBRE LUBUSKIE 2016

  Podręczniki i artykuły szkolne w przyjaznych cenach. Nie zwlekaj i zamów już dziś!

  Podręczniki i artykuły szkolne w przyjaznych cenach. Nie zwlekaj i zamów już dziś!

  Dołącz do akcji

  Dołącz do akcji "Wytatuowani 2016"