Zielona Góra: Oni nie muszą się martwić o pracę, bo wybrali...

  Zielona Góra: Oni nie muszą się martwić o pracę, bo wybrali dobre specjalności

  Leszek Kalinowski

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Naszych absolwentów elektroników chce od ręki zatrudnić ADB - powiedział wczoraj dyrektor Stanisław Rogulski. Inni w czasie nauki dostaną stypendia. Nabór do szkół ponadgimnazjalnych trwa jeszcze dziesięć dni.
  Jak wybieraliśmy szkołę, myśleliśmy o przyszłej pracy - mówią Emil Wąchała, Erwin Sługocki, Marcin Szczepański, Krystian Górniaczyk i Paweł Grzelak z

  Jak wybieraliśmy szkołę, myśleliśmy o przyszłej pracy - mówią Emil Wąchała, Erwin Sługocki, Marcin Szczepański, Krystian Górniaczyk i Paweł Grzelak z ZSZ PBO ©fot. Mariusz Kapała

  Choć o boomie w szkołach zawodowych mówić nie można, to w porównaniu z zeszłym rokiem młodzież chętniej decyduje się na kontynuowanie nauki w szkołach technicznych i zawodowych. Zauważa to m.in. Małgorzata Ragiel, dyrektorka Zespołu Szkół Budowlanych. Choć nabór się jeszcze nie zakończył, widać już, że klasy budowlane, architektury krajobrazu i inne będą bardziej pełne niż dotychczas.

  - Kuba, jak jego koledzy, zamierzał iść do ogólniaka. Dość długo przekonywaliśmy go, by wybrał technikum. Będzie miał już zawód, a na studia i tak po maturze może iść - mówi Halina Ronczewska. - A oferta jest naprawdę w naszym mieście atrakcyjna.
  Kuba myśli o elektroniku. Bo słyszał od kolegów, że szkoła trzyma wysoki poziom, ma dobrą bazę, a o absolwentów walczy wiele firm, a także uczelni, niemal z całej Polski.

  - Naszych wszystkich absolwentów techników - elektroników chce od ręki zatrudnić ADB. Natomiast trzecioklasistów zaprasza na praktyki i do pracy w czasie wakacji - mówi Stanisław Rogulski, dyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych i Samochodowych.
  Po raz drugi elektronik przeprowadza nabór do klasy - technik górnictwa otworowego. Utworzono ją na prośbę Polskiego Górnictwa Nafty i Gazu oraz Diamentu. Obie firmy poszukują specjalistów i objęły patronat nad klasą. Oferują praktyki i staże.

  - Właśnie dostaliśmy pismo z Warszawy, że od września uczniowie tej klasy będą mieli szansę dostawać specjalne stypendia. Wszystko po to, by zachęcić młodzież do podejmowania nauki w tych kierunkach - dodaje S. Rogulski.
  Kiedyś uczniowie nie chcieli uczyć się w szkołach zawodowych, bo trudno było załatwić praktykę. Dziś firmy same zapraszają do siebie. Np. technicy pojazdów samochodowych przyjmowani są w serwisach toyoty czy volsfagena.

  - Zajęcia odbywają się u nas w Centrum Kształcenia Praktycznego, ale też załatwiamy praktyki w różnych firmach. To nie uczeń musi się o nie martwić, lecz jest to naszym zadaniem - mówi Małgorzata Hadrian, dyrektorka Zespołu Szkół Zawodowych PBO, który po raz pierwszy w tym roku uruchamia technikum rzemiosł artystycznych. To trzecia po Gdańsku i Sandomierzu taka klasa w Polsce.
  - Nasz kraj słynie z fachowców potrafiących dokonywać renowacji zabytków. Nasi absolwenci znajdą więc pracę w całej Europie - podkreślają nauczyciele ZSZ PBO. I dodają, że dla zamiejscowych jest wyremontowany internat i stołówka. Popularnością w tej szkole cieszy się też technik budownictwa oraz technolog robót wykończeniowych.
  - Wiemy, że firmy budowlane zabiegają o fachowców, więc nie martwimy się o przyszłą pracę - mówią uczniowie Emil Wąchała, Erwin Sługocki i Marcin Sczepański.

  O praktyki nie muszą się też martwić w Zespole Szkół Ekonomicznych. - Nasi uczniowie, przyszli hotelarz, odbywają je w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich czy zagranicznych promach - mówi Renata Muszkieta-Stawczyk, zastępca dyrektora ekonomika. - Młodzież z klas technikum obsługi turystycznej praktykują w biurach podróży. Wszyscy uczestniczą też w atrakcyjnych wyciekach, co jest formą nauki, ale i rekreacji. A pracodawcy dzwonią do szkoły, oferując konkretne stanowiska. Mało tego chcą też absolwentom finansować studia zaoczne.

  W Zespole Szkół Technicznych atrakcyjne dla młodzieży jest technikum logistyk oraz logistyk wojskowy. - Współpracujemy z 5. Lubuskim Pułkiem Artylerii w Sulechowie. Uczniowie wyjeżdżają na praktyki, w klasie trzeciej będą się uczyć strzelania - opowiada Katarzyna Pernal - Wyderkiewicz, p.o. dyrektora szkoły. - Poza tym o pracę nie muszą się martwić absolwenci technikum geodezyjnego czy ochrony środowiska.
  W Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się - już od kilku lat - fryzjer, podań nie brakuje w technikum jak i szkole zawodowej. Nowością jest tu technik cyfrowych procesów graficznych.

  W przypadku szkół zawodowych ważne są także unijne programy. I tak np. w elektroniku dzięki nim mechatronicy będą mogli przez dwa lata uczyć się dodatkowo obsługi i programowania obrabiarek cyfrowych, a informatycy - grafiki komputerowej, cyfrowej obróbki zdjęć.
  - Kupujemy sprzęt wart 100 tys. zł - zauważa dyrektor Rogulski. Szkoła od września dysponować będzie 10 nowoczesnymi pracowniami komputerowymi.
  Nabór zakończył się już w Liceum Plastycznym. Artystycznych dusz i tym razem nie zabrakło. Klasa będzie 30-osobowa.


  Czytaj e-wydanie »

  Komentarze (21)

  Wszystkie komentarze (21) forum.gazetalubuska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Wydarzenia Zielonogórskie 1960

  Wydarzenia Zielonogórskie 1960

  Akcja

  Akcja "Gazety Lubuskiej" - STOP DOPALACZOM

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  Joanna Chacińska i przepis na risotto. Zobacz 2. odcinek Artysty w kuchni!

  Joanna Chacińska i przepis na risotto. Zobacz 2. odcinek Artysty w kuchni!