Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Zielonej Górze będziemy mieć muzeum przyrodnicze

(kali)
Szkielet żyrafy już wzbudza duże zainteresowanie studentów i mieszkańców
Szkielet żyrafy już wzbudza duże zainteresowanie studentów i mieszkańców Leszek Kalinowski
Dzięki współpracy miasta z Uniwersytetem Zielonogórskim mamy ogród botaniczny, który w ub.r. odwiedziło 14 tys. osób. Muzeum przyrodnicze ma być dodatkową atrakcją turystyczną. Będą o nim dyskutować na najbliższej sesji radni. Projekt jest już gotowy.

Już sam szkielet żyrafy, stojący w budynku UZ od dawna stanowi ciekawostkę dla studentów i gości uczelni. To tu najczęściej robią sobie pamiątkowe zdjęcia. Niecodzienny eksponat na uczelni to prezent wrocławskiego ogrodu zoologicznego. Żyrafa zdechła na zapalenie płuc. Miała 10 lat. Montaż jej szkieletu zajął pracownikom i studentom Wydziału Nauk Biologicznych cztery dni. Okazuje się, że na uczelni znajduje się wiele takich interesujących eksponatów, które chętnie obejrzeliby mieszkańcy i goście miasta.
O stworzeniu miejsca, gdzie można by pokazywać ciekawostki ze świata przyrody, myśleli naukowcy UZ. Przez dwa lata wspólnie ze studentami pracowali nad projektem Lubuskiego Centrum Bioróżnorodności - Muzeum Przyrodniczego. Równocześnie zaczęli gromadzić dokumentację oraz okazy, które w przyszłości znalazłyby się w obiekcie.

Muzeum powstałoby tuż obok ogrodu botanicznego przy ul. Botanicznej. I jak mówi dziekan Wydziału Nauk Biologicznych prof. Leszek Jerzak - razem z ogrodem botanicznych stanowiłoby zintegrowany zespół.
- To bardzo dobry pomysł. Na pewno będę tam chodzić z moimi dziećmi. Zaprowadzę też siostrzeńców, którzy co roku spędzają u mnie część wakacji - przyznaje Krystyna Kurczewicz, mama Eweliny, Oskara i Roksany.

Na UZ odbyła się prezentacja projektu nowego muzeum, przygotowana przez profesorów: Beatę Gabryś i L. Jerzaka. W spotkaniu uczestniczył rektor UZ prof. Czesław Osękowski i wiceprezydent miasta Krzysztof Kaliszuk, a także dr Zbigniew Zawada. Lubuskie Centrum Bioróżnorodności będzie służyć zarówno uczelni jak i miastu (promocja biologii, zajęcia, zwiedzanie).

Naukowcy i studenci od dawna prowadzą badania, gromadzą kolekcje roślin m.in. ziół, grzybów oraz hodują zwierzęta. Już dziś mają się czym pochwalić. W holu oprócz wspomnianego szkieletu żyrafy stoi też szkielet zebry. Niebawem dołączą do nich: lew, wąż anakonda, pies... Jedna z sal wypełniona jest akwariami. Żacy hodują tu liczne gatunki zwierząt kręgowych i bezkręgowych. Chętnie pokażą je nie tylko mieszkańcom miasta.

Wniosek o teren na Lubuskie Centrum Bioróżnorodności - Muzeum Przyrodnicze został już zgłoszony do planu zagospodarowania przestrzennego. Na sierpniowej sesji radni będą dyskutowali na ten temat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska