Tozik żyje! Dzięki Wam

  Tozik żyje! Dzięki Wam

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  - Biedny, pokancerowany Tozik został przez nas tak nazwany ponieważ uratowało go Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, w skrócie TOZ - podpowiada Krzyszfof

  - Biedny, pokancerowany Tozik został przez nas tak nazwany ponieważ uratowało go Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, w skrócie TOZ - podpowiada Krzyszfof Skałecki z Centaurusa. ©fot. Mariusz Kapała

  Weterynarz powiedział, że Tozik nie przeżyje nocy. Pan Krzysztof stosował wobec konia metodę usta-usta.
  - Biedny, pokancerowany Tozik został przez nas tak nazwany ponieważ uratowało go Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, w skrócie TOZ - podpowiada Krzyszfof

  - Biedny, pokancerowany Tozik został przez nas tak nazwany ponieważ uratowało go Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, w skrócie TOZ - podpowiada Krzyszfof Skałecki z Centaurusa. ©fot. Mariusz Kapała

  A rano biedne zwierzę, z powybijanymi zębami i raną nad okiem, pozowało nam w Wojnowie pod Kargową do zdjęcia.

  Patrząc na niektóre konie, biegające w wojnowskiej zagrodzie fundacji Centaurus, nie wiadomo, co myśleć o potworach, potrafiących nieludzko znęcać się nad czworonogami. Tozik jest przykładem. Widać mu wszystkie żebra, nogi dziwnie ułożone, gdyż ma pozrywane ścięgna, rana nad okiem... Czym bito biedne zwierzę, że pozbawiono je zębów?

  Z takich powodów "GL" starała się od paru tygodni pomagać fundacji w uratowaniu innych koni i dzięki życzliwości Czytelników to zadanie wspólnie się nam udało.

  - Wykupiliśmy 11 z 20 koni, jakie były do ocalenia pod Bolesławcem - mówi Ewa Mastyk, szefowa Centaurusa. - Poszły do adopcji, czyli do życzliwych ludzi, którym dołożyliśmy pieniądze do kosztów zakupu konia albo transportu. Myślę, że i pozostałych dziewięć nie pójdzie na rzeź, gdyż cena ostatnio podskoczyła i właścicielowi opłaca się raczej sprzedaż pod rekreację.

  Stawiają na adopcję

  W ostatnim czasie z panią Ewą trudno było się spotkać, gdyż wiele czasu spędzała w samochodzie, jeżdżąc po kraju i zajmując się wierzchowcami. Gospodarstwem i końmi opiekowali się wtedy młodzi wolontariusze z Katowic - jeszcze uczniowie. Tak spędzali ferie.

  - Matko! Nie wiedziałem, że one są takie biedne - powiedział pierwszego dnia pobytu Maciek. - Opieka nad chorymi końmi nauczyła nas cierpliwości i większego zrozumienia dla cierpienia tych wielkich, ale tak delikatnych stworzeń - zwierzył się Kamil.

  Dlatego E. Mastyk wspólnie z Krzysztofem Skałeckim na zakończenie "bolesławieckiej akcji" postanowili w Wojnowie zorganizować spotkanie życzliwych ludzi, którzy ich wspierali i podziękować im.

  - Niezbyt nam to wyszło, gdyż nie dopisała pogoda, nie dopisała pani Jola z programu "Big Brother", która miała przyjechać jako atrakcja, w sumie byli z nami tylko wolontariusze. Ale powtórzymy to, zrobimy wiosną większy festyn - zapowiada zmęczona E. Mastyk.

  - Niestety, brak nam tutaj zaplecza socjalnego dla gości, wolontariuszy - K. Skałecki pokazuje gospodarstwo, które dzieli z bratem. - Mamy pomysł, żeby w budynku gospodarczym zrobić zarówno coś dla siebie, jak i dla przyjezdnych.

  Rywalizacja fundacji

  Centaurus w swej działalności stawia na tzw. adopcję koni. I tak realizował ostatnią akcję. Wierzchowce pozostając własnością fundacji (która wykłada część lub całość pieniędzy na ich wykup) trafiają do pojedynczych osób i pozostają pod ich opieką. Nawet dożywotnio. Zdaje się, iż ta działalność budzi spore emocje, gdyż "GL" otrzymała w ostatnich dniach internetowe informacje, sugerujące nieczyste intencje fundacji z Wojnowa i wskazujące na błędy w jej postępowaniu.

  - To jest, niestety, rynek, rywalizują fundacje, rozwija się niezdrowa konkurencja; zdaje się, iż weszliśmy na czyjeś pole - sądzi E. Mastyk. Uważa, że ataki nasiliły się po tym, jak o Centaurusie powiedział "Teleekspress". - Ale do Wojnowa nikt nie przyjechał, żeby zobaczyć jak żyją uratowane konie, więc argumenty przeciwko nam padają "z czapy".


  - Zastanawiamy się, czy nie podać do prokuratury tych, co sieją fałszywe wiadomości - mówi K. Skałecki.

  - Radziłam się prawnika, jak wytoczyć proces o zniesławienie, ale z drugiej strony to mnie odciągnie od celu fundacji - ratowania koni. Jeszcze nie wiem... - dodaje Mastyk.

  - Jeśli wiecie państwo, że gdzieś dzieje się koniom krzywda prosimy o powiadomienie nas - apeluje za naszym pośrednictwem Krystyna Urbanek z Poznania, rzeczniczka fundacji. I tym apelem zamknijmy sprawę.


  CENTAURUS SIĘ ROZLICZA

 • na konto fundacji wpłynęło 20.760 zł plus 4.500 zł od prywatnych sponsorów
 • z SMS-ów uzyskano 17.050 zł
 • w sumie zebrano 42.310 zł

  Co zrobiono za te pieniądze
 • wykupiono 11 koni (za 34.550 zł)
 • opłacono paliwo i wypożyczenie bukmany (1.080 zł)
 • opłacono weterynarza (300 zł)
 • wsparcie dla fundacji "Nasza Szkapa" (1.700 zł )
 • wsparcie dla Towarzystwa Pogotowia dla Zwierząt (500 zł)
 • koszty reklamy, telefonów, dojazdów, leków, badań (2.500 zł)
 • czterodniowy pobyt w Wojnowie chłopca z Katowic, któremu Centaurus pomógł uratować konia i wolontariuszy spod Katowic (460 zł)
  Razem wydano 41.090 zł
  Za pozostałe pieniądze kupiono baloty słomy i owies

  Tam żyją uratowane konie
  Adoptowane konie trafiły do: Lęborka, Szczecina, Piły, Gorzowa Wlkp., Zielonej Góry, Skwierzyny, Nowej Soli, Pyrzyc.


  Eugeniusz Kurzawa
  0 68 324 88 54
  teren@gazetalubuska.pl

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

 • Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (10)

  Wszystkie komentarze (10) forum.gazetalubuska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Znasz świetnego sołtysa lub rolnika? [NOMINUJ]

  Znasz świetnego sołtysa lub rolnika? [NOMINUJ]

  Przedszkole na medal! [ZGŁOSZENIA]

  Przedszkole na medal! [ZGŁOSZENIA]

  Filmowa wiosna w prezencie od Orange

  Filmowa wiosna w prezencie od Orange

  Od 17.04 fiskus już nie rozliczy PIT za ciebie. Jak teraz złożyć zeznanie roczne?

  Od 17.04 fiskus już nie rozliczy PIT za ciebie. Jak teraz złożyć zeznanie roczne?