Kurier obronny potrzebny od zaraz

  Kurier obronny potrzebny od zaraz

  (bat)

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Mariusz Kazimierczak jutro obowiązkowo ma stawić się w magistracie. Został kurierem urzędu miasta. - Nie przypomina sobie, bym starał się tam o pracę - dziwi się zielonogórzanin.
  M. Kazimierczak jest nauczycielem. Dostał wezwanie na szkolenie. Gdzie dowie się, jakie prawa i obowiązki będą mu przysługiwać jako kurierowi.

  - Napisali "obecność obowiązkowa". Nie jestem pracownikiem urzędu, nie mam z nim nic wspólnego. Rozumiem, gdyby był to list z wojska, policji lub sądu, ale z magistratu...

  - dziwi się zielonogórzanin. - List przyszedł zwykłą pocztą, nie poleconą. Dlaczego mam pełnić jakąś funkcję kuriera na rzecz obrony, pewnie zresztą niepłatną?
  Na prośbę Czytelnika poszliśmy śladem kuriera z Zielonej Góry.

  - Przepisy ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP nakazują nam planowanie działań administracyjnych na czas wojny - tłumaczy naczelnik wydziału spraw obywatelskich Andrzej Sokół. - Tak jak powołuje się raz na jakiś czas Polaków na szkolenia wojskowe, tak trzeba organizować odpowiednie działania w urzędzie. I takie właśnie planujemy. A wcześniej szkolenia. O tym wszystkim zawiadamialiśmy przyszłych kurierów, wszystkich. Jak również o możliwości odwołania się od decyzji urzędu.

  Co robi taki kurier? - Doręcza karty powołań żołnierzom rezerwy - wyjaśniają urzędnicy. - Zwykle doręcza się je pocztą, ale może być też potrzeba szybkich działań.

  Ile takich kurierów powołano w Zielonej Górze, A. Sokół nie chce powiedzieć. Tajemnica wojskowa. Wiadomo jednak, że we wtorek szkolić się będą trzy grupy zielonogórzan. Szkolenie ma być krótkie.

  - Będzie nieodpłatne, ale za samo doręczanie kart płacimy - podkreśla naczelnik. - Wyrównujemy straty związane ze zwolnieniem z pracy, a nawet za popołudniowe wypełnianie obowiązków państwo płaci. Jest też ryczałt za wykorzystanie własnego samochodu.

  Kurier bowiem ma obowiązek zgłosić się do urzędu z własnym środkiem transportu. Jeśli go ma. Inaczej będzie ganiał po mieście pieszo. Na szczęście, podobno takich kart powołań kurier w czasie pokoju dużo nie dostaje. Jakieś 10 na ćwiczenie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze akcje

  IX edycja NASZE DOBRE LUBUSKIE 2016

  IX edycja NASZE DOBRE LUBUSKIE 2016

  Kup podręczniki do języków obcych w atrakcyjnych cenach. Sprawdź!

  Kup podręczniki do języków obcych w atrakcyjnych cenach. Sprawdź!