Koncerty u rektora

  Leszek Kalinowski

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Mirosław Patecki odnawia zdobienia na ścianie przyszłego rektoratu uniwersytetu

  Mirosław Patecki odnawia zdobienia na ścianie przyszłego rektoratu uniwersytetu ©fot. Paweł Janczaruk

  Trwa modernizacja obiektu przy ul. Licealnej. Będzie służył nie tylko uczelni, ale i mieszkańcom miasta. Znajdzie się w nim np. sala koncertowa i galeria.
  Mirosław Patecki odnawia zdobienia na ścianie przyszłego rektoratu uniwersytetu

  Mirosław Patecki odnawia zdobienia na ścianie przyszłego rektoratu uniwersytetu ©fot. Paweł Janczaruk

  Rektor prof. Czesław Osękowski przyznaje, że na początku nie był zadowolony z zamiany budynków, jakiej dokonała uczelnia z miastem.

  - Żal mi było obiektów na pl. Słowiańskim. Teraz twierdzę, że to był dobry pomysł, bo nowa siedziba rektoratu po byłej Szkole Podstawowej nr 6 staje się bardzo reprezentacyjna - podkreśla prof. Osękowski, który codziennie odwiedza plac budowy.

  W oliwkowej tonacji

  Uczelnia dostała 5 mln zł od miasta na pierwszy etap modernizacji. Musieliśmy się spieszyć, przyznają władze uczelni, żeby pieniądze nie przepadły.

  W pierwszej kolejności wymieniono dach, trwają prace przy elewacji. Renowacji poddane zostały zabytkowe witraże, które zniszczyli wandale. Po naprawie będą zabezpieczone specjalną szybą, więc żadne kamienie ich już nie uszkodzą. Poza tym dzięki dodatkowej szybie nie będzie uciekać ciepło...

  Elewacja utrzymana zostanie w kolorach oliwkowych. Trwają ostatnie ustalenia z wojewódzkim konserwatorem zabytków Barbarą Bielenis-Kopeć co do odcieni tego koloru.

  Nie martwią się o pieniądze

  Co po zakończeniu pierwszego etapu modernizacji? Na drugą, czyli roboty wewnątrz budynku potrzeba 10 mln zł. Ale jak zapewnia rektor, przerwy w pracach nie będzie. Skąd pieniądze?

  - Z funduszy Unii Europejskiej i drugiego, bliższego źródła z pewnej rezerwy, ale na razie szczegółów nie zdradzę - mówi rektor. - Za rok spotkamy się już w nowej siedzibie rektoratu. To będzie najładniejszy budynek w mieście. Chcemy, by służył wszystkim mieszkańcom. Na dole zorganizujemy galerię, gdzie prace będą mogli wystawiać studenci i artyści. Na drugim piętrze znajdzie się sala koncertowa na sto miejsc. Budynek przy ul. Licealnej zacznie tętnić życiem kulturalnym.

  Będzie on przyjazny osobom niepełnosprawnym. Podjazdy, windy umożliwią im swobodne poruszanie się po nim. Gdy funkcjonowała w nim szkoła, wejście główne było od ul. Licealnej, teraz będzie odwrotnie. Wjazd i wyjazd będzie od al. Konstytucji 3 Maja. Podczas remontu tej ulicy, krawężniki zostały już w odpowiednich miejscach obniżone. Część drzew będzie trzeba wyciąć, ale i tak mniej niż wcześniej zakładano. Przed budynkiem posadzone zostaną ozdobne krzewy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze akcje

  IX edycja NASZE DOBRE LUBUSKIE 2016

  IX edycja NASZE DOBRE LUBUSKIE 2016

  Obejrzyj serial dokumentalny

  Obejrzyj serial dokumentalny "Tajemnice Państwa Podziemnego"