Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł prof. zw. dr hab. Edward Hajduk z Uniwersytetu Zielonogórskiego

oprac. (jac)
Prof. zw. dr hab. Edward Hajduk
Prof. zw. dr hab. Edward Hajduk Archiwum Uniwersytetu Zielonogórskiego
W poniedziałek, 9 marca w nocy zmarł prof. zw. dr hab. Edward Hajduk, filozof, pedagog i socjolog.

Prof. Edward Hajduk urodził się 27 listopada 1932 r. we wsi Gnieździska, na Kielecczyźnie. Studiował filozofię i socjologię na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę z zakresu filozoficznej koncepcji człowieka obronił w 1959 r.

Tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych uzyskał w 1997 r., w kadencji Prezydenta Rzeczypospolitej Aleksandra Kwaśniewskiego. Pod jego kierunkiem promocje doktorskie uzyskało osiem osób, z których troje: Bogdan Idzikowski, Ewa Narkiewicz-Niedbalec i Maria Zielińska jest dziś doktorami habilitowanymi i pracuje na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Profesor E. Hajduk jest autorem przeszło stu czterdziestu artykułów naukowych, trzynastu monografii, w tym trzech we współautorstwie z żoną Barbarą - doktorem psychologii, kilkunastu prac pod redakcją lub współredakcją. W latach 1992-1996, 2000-2003 był kierownikiem zespołu prowadzącego badania młodzieży polskiej i niemieckiej we współpracy z profesorem Hansem Merkensem z Freie Univerität w Berlinie.

Był współzałożycielem i wieloletnim kierownikiem Instytutu Pedagogiki Społecznej, Zakładu Pedagogiki Kulturalno-Oświatowej, Zakładu Metodologii Badań Społecznych. Za jego kadencji dziekańskiej powołany został Instytut Socjologii WSP im. T. Kotarbińskiego. Profesor Hajduk współtworzył teoretyczne i merytoryczne podstawy planów i programów kształcenia studentów na specjalnościach: pedagogika kulturalno-oświatowa (obecnie pedagogika, specjalność animacja kultury), pedagogika w zakresie pracy socjalnej (obecnie praca socjalna) oraz na kierunku socjologia. W trakcie jego kadencji na stanowisku dziekana Wydziału Pedagogicznego WSP, wydział ten uzyskał prawo nadawania stopnia doktora nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki (1994).
Z inicjatywy profesora Edwarda Hajduka Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Zielonej Górze w 1989 roku przyjęła imię Tadeusza Kotarbińskiego.

Nagrodzony został między innymi: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Krzyżem im. Janka Krasickiego, Honorową Odznaką "Zasłużony dla Ziemi Lubuskiej", Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Nagrodami Rektora WSP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska