Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Okolica dworca PKP zmienia się nie do poznania. Powstaje centrum przesiadkowe [ZDJĘCIA]

Redakcja
Inwestycje w okolicach dworca: remont ul. Dworcowej, budowa Centrum Przesiadkowego, przedłużenie tunelu...
Inwestycje w okolicach dworca: remont ul. Dworcowej, budowa Centrum Przesiadkowego, przedłużenie tunelu... Leszek Kalinowski
Wyburzane są budynki po jednej i drugiej stronie obiektu. Za torami budowane jest podziemne przejście. Coraz wyraźniej widać Centrum Przesiadkowe.

To jeden wielki plac budowy. Oczywiście, jak zawsze w takich przypadkach, są utrudnienia. Dla kierowców, pieszych, pasażerów. Trzeba się jednak przemęczyć, by później korzystać z nowoczesnych rozwiązań.

- Mam nadzieję, że ta okolica nie będzie już przypominać prowincjonalnego miasteczka. Wiele osób, które przyjeżdżały do Zielonej Góry po raz pierwszy, zdziwione były wyglądem dworca i okolicy – mówi pani Ania, która mieszka w śródmieściu. – Liczę, że jak zadaszone zostaną perony i połączone z Centrum Przesiadkowym, to będzie bardziej nowocześnie i wygodnie dla pasażerów.
Przypomnijmy, co się zmieni w okolicy dworca? Wybudowane zostanie nowe skrzyżowanie typu rondo w ciągu ulicy Bema. W związku z tym trzeba będzie przebudować istniejące rondo Maćkowiaka. Stare centrum obsługi klienta zostało już wyburzone. Powstanie nowe wraz z zapleczem dla kierowców i pracowników MZK.

WIDEO: Zielona Góra z lotu ptaka

Wybudowany zostanie parking dla samochodów osobowych (obok hali dworca PKP oraz obok Lumelu). Do nich prowadzić będą odpowiednie drogi. Nad placem przesiadkowym pojawi się zadaszenie.
Co się pod nim znajdzie? Sześć przystanków dla autobusów przegubowych, długości 18 metrów (po trzy w każdym kierunku), cztery miejsca postojowe dla autobusów (szybkie ładowanie akumulatorów), dwa miejsca postojowe przeznaczone do postoju dla autobusów oczekujących, plac manewrowy.

Do śmiertelnego wypadku doszło w sobotę, 23 czerwca na 163 kilometrze drogi S3 na wysokości Osogóry (powiat świebodziński). Zderzyły się trzy samochody osobowe.

Śmiertelny wypadek na S3. Sprawca jechał pod prąd. W szpital...

Nie zapomniano także o parkingu dla rowerów. Zostanie on wydzielony i obudowany.
Centrum Przesiadkowe będzie połączone z istniejącymi peronami PKP nr 1 i 3 , połączenie z chodnikiem znajdującym się na wiadukcie ul. Sulechowskiej (schody, dźwig osobowy, obudowana kładka dla pieszych). - Chodzi nam o to, by podróżowanie stało się wygodniejsze. By można się było przesiąść się z pociągu na autobus suchą nogą
Inwestycję wartą 20 mln zł wykonuje firma Skanska, która w naszym mieście wybudowała m.in. Centrum Rekreacyjno-Sportowe przy ul. Sulechowskiej.

Jednocześnie firma Budimex gruntownie remontuje ul. Dworcową. Oprócz remontu nawierzchni drogi będą też prowadzone wykopy pod budowę kanalizacji deszczowej. Dzięki temu będzie można szybciej odprowadzić wodę po ulewach, które do tej pory szczególnie dotkliwie dawały o sobie znać przy dworcu, ostatnio nawet zalewając tunel pod torami.
A praca przy tunelu wre. Będzie on wydłużony z około 28 do 64 metrów. Dzięki temu łatwiej będzie mieszkańcom obu części miasta, rozdzielonych torami, przemieszczać się po Zielonej Górze.

Zobacz również: Autobusy na deptaku? Tak! [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska