MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakaz handlu w niedziele 2018. Gdzie zrobisz zakupy? Jakie kary zapłacisz? Co się zmieni? Zmiany już są zauważalne

Redakcja
W związku z zakazem handlu niektóre sklepy wydłużyły godziny czasu pracy.
W związku z zakazem handlu niektóre sklepy wydłużyły godziny czasu pracy. iStock
Od 1 marca w życie weszła ustawa mówiąca o zakazie handlu w niedziele. Złamanie zakazu może się wiązać z bardzo surowymi konsekwencjami i wysokimi karami finansowymi. Są jednak wyjątki w postaci miejsc, gdzie będzie można robić zakupy.

Jedni się cieszą, bo dzięki wolnym niedzielom w końcu będą mieć więcej czasu dla rodziny, inni mają sporo zmartwień, gdyż jeden dzień pracy mniej, to także mniejsze zyski, a rachunki do zapłacenia pozostają takie same. 11 marca 2018 czeka nas pierwsza niedziela z zakazem handlu. Co czeka konsumentów?

Od 1 marca obowiązuje w Polsce "Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni". 11 marca po raz pierwszy nie będzie otwartych większość sklepów. Każda firma, która żyje z takiego handlu, od miesięcy przygotowywała się do tego, aby jak najmniej stracić z powodu zamkniętych placówek. Sieci Lidl i Biedronka wydłużyły godziny pracy w soboty.

Są miejsca, które będą mogły prowadzić handel w niedzielę objęte zakazem handlu. Prawo przewiduje 32 wyjątki od tego zakazu:

Kto będzie mógł handlować? 32 wyjątki od zakazu handlu w niedzielę

Ważna informacja jest taka, że w Lubuskiem na pewno będą otwarte dwie największe galerie, czyli Nova Park oraz Focus Mall:


Galeria Nova Park będzie otwarta



Galeria Focus będzie otwarta


Przypomnijmy również, że w związku z wejściem w życie ustawy o zakazie handlu, Lidl rozpoczął testowanie nowego modelu organizacji pracy. Od marca 2018 roku, już po wprowadzeniu w życie ustawy ograniczającej niedzielny handel „Aby zapewnić klientom wystarczającą dostępność do sklepów Lidl, firma zdecydowała się wydłużyć godziny ich otwarcia: w piątki i soboty są one czynne do 22.00. Z kolei w poniedziałki, jak i w kolejne dni robocze sklepy są czynne od godziny 7.00 rano” – czytamy w komunikacie.

Godziny otwarcia sklepów Biedronka natomiast zostaną wydłużone w piątki i soboty o godzinę, czyli czynne będą do godz. 22.00, a w niektórych, wybranych lokalizacjach nawet do godz. 23.00.

To jednak nie jedyne zabiegi mające na celu przyciągnięcie klientów do sklepów w sobotę. Biedronka podobnie jak Lidl wydłuża czas pracy, ma więcej promocji i sprawniejszą obsługę. W związku ze spodziewanym zwiększonym ruchem w piątki i soboty w sklepach ma pracować 5 tysięcy osób więcej niż podczas dotychczasowych weekendów.

Biedronka i Lidl mają sposób na przyciągniecie klientów

Efekty dnia wolnego od handlu są zauważalne już od jakiegoś czasu. Do jakiego marketu by się nie poszło, o każdej porze widać kolejki, których dawniej przecież nie było. A przynajmniej nie w takiej skali. Takie zjawisko można było zaobserwować w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

Jako, że zakaz handlu nie obejmuje stacji paliwowych na przestrzeni ostatniego miesiąca niektórzy mogli odnieść wrażenie, jakoby te zaczęły się rozbudowywać. Niektóre z nich już teraz przypominają małe markety. Niech zatem nie zdziwi fakt, że wyposażenie stacji benzynowych lada dzień będzie do złudzenia przypominało zawartość sklepów spożywczych. Mówi się o sprzedaży mięsa, obuwia, wędlin, wyrobów cukierniczych, czy nawet asortymentów z kategorii RTV-AGD...

Musimy zatem pamiętać o tym, że w 2018 roku pierwsza i ostatnia niedziele miesiąca zawsze będą handlowe. Od 2019 roku tylko ostatnia niedziela miesiąca będzie niedzielą handlową, natomiast od 2020 roku żadna niedziela nie ma być handlowa. W przypadku 2020 roku istnieje jednak wyjątek w postaci siedmiu niedziel. Chodzi o dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, jedna niedziela przed Wielkanocą oraz cztery ostatnie niedziele w styczniu, marcu, kwietniu a także sierpniu. Zobacz szczegóły:

Niedziele wolne od handlu 2018, 2019, 2020. W marcu nie zrobimy zakupów

Co czeka tych, którzy złamią zakaz?

Uruchomiony został specjalny numer telefonu w celu zgłaszania naruszeń zapisów ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczaniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni. - Osoba pełniąca dyżur nie będzie udzielać porad prawnych - zastrzega inspekcja pracy na stronie internetowej. - W pozostałych przypadkach prosimy informować o nieprawidłowościach za pomocą formularza dostępnego na stronie www, poczty elektronicznej lub telefonicznie w godzinach pracy urzędu.

Warto również dodać, że prócz aktywnego numeru, na który można będzie zgłaszać nieprawidłowości, w każdym powiecie kontrole prowadzić będą też inspektorzy pracy. Za złamanie przepisów o zakazie i ograniczeniu handlu w niedzielę i święta przedsiębiorcy mogą być ukarani karą nawet 100 000 zł, a jeśli nagminnie nie będą go przestrzegać to grozi mi ograniczenie wolności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska