Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Targi pracy w Zielonej Górze. Firmy szukają pracowników [ZDJĘCIA, WIDEO]

kali, mk
Targi pracy w Centrum Integracji Społecznej w Zielonej Górze
Targi pracy w Centrum Integracji Społecznej w Zielonej Górze Mariusz Kapała / GL
Centrum Integracji Społecznej szkoli i uczy, jak znaleźć zatrudnienie. W czwartek, 23 marca, zorganizowało Targi Pracy dla swoich podopiecznych

Można się w życiu pogubić. Najważniejsze jednak, by wyjść na prostą. Pan Adrian ma taki cel. W styczniu wyszedł z Zakładu Karnego w Krzywańcu, gdzie przebywał przez dwa lata.

- Szukałem pracy, ale jej nie mogłem znaleźć - opowiada. - Nie dawałem rady. Upadałem… Ale wstałem.

Dyrektor Centrum Integracji Społecznej w Zielonej Górze Wacław Hansz, podkreśla: - Wierzę, że mu się uda. Chłopak jest bardzo zdeterminowany. Wie, czego chce od życia.

Pan Adrian ukończył tylko szkołę podstawową. Pracował jako monter…

- Chcę jednak wrócić do szkoły i uzupełnić wykształcenie - opowiada. - Zapisałem się na szkolenie - pracownik gospodarczy, które trwa 13 miesięcy. Mam nadzieję, że uda się znaleźć pracę i rozpocząć inne życie. Mogę tu liczyć na wsparcie. Mamy tu psychologa, terapeutę, doradcę zawodowego.

Pomogą zdobyć fundusze

Pan Adrian - jak i inni uczestnicy szkoleń w CIS - przyszli w czarrtek na V Zielonogórskie Targi Pracy, by poznać oferty firm. By nauczyć się korzystania z takich imprez z w przyszłości. Wiedzieć, o co pytać i gdzie znajdować informacje.

- Zostawiłem swoje CV. Może któraś z firm się odezwie? - mówi pan Adrian.

A pracowników poszukuje m.in. hipermarket Auchan (kasjerów, managerów, pracowników hali działów spożywczych i przemysłowych). Promedica 24 szuka opiekunów seniorów. Firma LUG też zaprasza do siebie. Pomóc bezrobotnym może też Agencja Pracy Tymczasowej. Na stoiskach swoje oferty przedstawiają urzędy pracy. W ramach spotkania można dowiedzieć się też, jak założyć własną firmę, jak i gdzie zdobyć dofinansowanie.

Targi Pracy zorganizowano z myślą o podopiecznych CIS-u, ale impreza była otwarta, więc nie zabrakło też na niej mieszkańców miasta i okolic. Obecnie w CIS nowe umiejętności i wiedzę zdobywa ponad 400 osób. Realizowany jest projekt w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Mogą w nim brać udział mieszkańcy Zielonej Góry, Sulechowa, Czerwieńska, Świdnicy, Zaboru.

- 1 marca ruszyło szkolenie na pracownika gospodarczego, 3 kwietnia rozpoczną się kolejne: pracownik sklepowy, opiekun dziecka i opiekun środowiskowy (trwają 6 miesięcy) - mówi Anita Buraczewska z CIS. - Cały czas można się jeszcze zgłaszać.

Zwrot kosztów i obiad

W czerwcu rozpocznie się 15-miesięczny kurs na pracownika fizycznego. Wtedy także planuje się uruchomić szkolenie dla osób niepełnosprawnych w partnerstwie z Klubem Jeździeckim w Przylepie. Już teraz można się zapisywać. Z oferty CIS mogą korzystać osoby długotrwale bezrobotne, niepełnosprawne, bezdomne, uzależnione i po wyjściu z zakładów karnych.

Ważne jest też to, że uczestnicy szkolenia oprócz świadczenia integracyjnego (w wysokości zasiłku dla bezrobotnych) otrzymują też stypendium szkoleniowe. W sumie na rękę dostają blisko 1,5 tys. zł. Do tego zwrot kosztów dojazdu (PKS, PKP) i miesięczny bilet MZK w Zielonej Górze. Niezależnie od tego, czy zajęcia są w CIS, czy praktyki w firmach, mają zagwarantowany ciepły posiłek.

Większość osób ma też po ukończeniu szkolenia szansę zostać w zakładach i przedsiębiorstwach, w których odbywają praktyki. Tak też się właśnie dzieje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska