Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ośmiu Wspaniałych odebrało nagrody [WIDEO, ZDJĘCIA]

Redakcja
Ośmiu Wspaniałych - wręczenie nagród
Ośmiu Wspaniałych - wręczenie nagród Mariusz Kapała / GL
Młodzi wolontariusze, nagrodzeni we wtorek, 4 kwietnia, w ratuszu w ramach konkursu „Ośmiu wspaniałych”, podkreślają: Jesteśmy szczęśliwi! I chcemy pomagać do końca życia

Konkurs „Ośmiu wspaniałych” odbył się już po raz 27. Jak mówi jego organizatorka Bogusława Breitkopf z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli - dzieci i młodzież wciąż są chętni do pomocy.

Do konkursu szkoły zgłosiły blisko 50 uczniów.

- Przykro mi z tego powodu, że nie wszyscy opiekunowie zgłosili swoich podopiecznych - mówi organizatorka. - A wiem, że wielu z tych uczniów też zasługuje na wyróżnienie. Poza tym to także promocja szkoły...

Od pewnego czasu odbywa się też konkurs „Mała ósemeczka”, który dotyczy wolontariuszy z podstawówek. Bo to tam zazwyczaj uczniowie zaczynają brać udział w akcjach charytatywnych.

- Tu chylę czoła wszystkim szkolnym opiekunom. Bo to oni motywują dzieci do działania - dodaje B. Breitkopft.

Wśród zaangażowanych dzieci są te z SP-18.

- Od 10 lat działamy, pomagamy ludziom, zwierzętom. Organizujemy paczki na święta, zbiórki karmy dla zwierzęt - mówi Dorota Lorczak, nauczycielka z SP-18. - Zbieraliśmy też opatrunki dla Afryki. Wspieramy działalność pogotowia opiekuńczego, sprzedając pocztówki za złotówki.

Marianna Małolepsza, Aniela Zaremba i Zofia Myszkowska z SP-18 na wczorajszą uroczystość napisały wiersze o pomaganiu. Bo, jak twierdzą, dzielenie się z innymi sprawia im wielką radość.

D. Lorczak przyznaje, że aktywni wolontariusze w podstawówkach, pomagają także w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych.

Przykładem może być Weronika Naskręt z Gimnazjum nr 6, która była laureatką „Małej ósemeczki”, a wczoraj odebrała nagrodę w ramach „Ośmiu wspaniałych”.

We wtorek w ratuszowej sali spotkały się dwie nauczycielki, opiekunki wolontariatu. Urszula Reder z Zespołu Edukacyjnego nr 3 oraz Anna Reder z I LO. Mama i córka.

Anna Reder była laureatką „Ośmiu wspaniałych”, a dziś jest opiekunką Agaty Chreptak z I LO, która za dwa dni będzie reprezentować nasze miasto na ogólnopolskiej gali w Warszawie.

- Dla mnie to także prywatnie szczególny dzień. Serce rośnie, gdy na jednej sali spotykam córkę, która podobnie jak ja przyszła tu z laureatami - wolontariuszami - mówi pani Urszula, która od lat w szkole na os. Pomorskim opiekuje się trzema klubami: PCK, Caritas i Wspaniałą Ósemką.

Czy ciężko pogodzić naukę i inne obowiązki z wolontariatem? Agata Chreptak z I LO nie ukrywa, że w ogólniaku poziom jest wysoki (ona będzie miała świadectwo z wyróżnieniem), więc trzeba sporo czasu przeznaczyć na naukę. Ale - jak dodaje - im więcej się ma obowiązków, tym łatwiej się zorganizować.

- Dla mnie pomaganie to też rozwijanie swoich pasji. Biegam, więc zawsze biorę udział w biegach charytatywnych. Lubię malować, no to np. teraz zrobiłam projekt murala dla ośrodka PCK w Sławie - mówi Agata, której dwie siostry także są wolontariuszkami.

Długa jest lista zasług młodych wolontariuszy. Trzeba by nią zapełnić pół gazety.

Laureatami „Ośmiu Wspaniałych” zostali: wspomniana już Agata Chreptak z I LO (społeczny instruktor młodzieżowy PCK, promocja honorowego krwiodawstwa, transplantacji itd.), Agata Malajka III LO (zbiórki baterii, płyt dla chorego Dominika, założycielka strony wolontariatu, organizatorka wielu akcji), Natalia Bajda z VII LO (pikniki dla niepełnosprawnych, działa w ochotniczej straży pożarnej), Urszula Napora z Ekonomika (akcje PCK, opieka nad chorym uczniem, wolontariusza Pomocnej Dłoni), Iga Musielak z Budowlanki (PCK, społeczny instruktor młodzieżowy, tutor Akademii Przyszłości), Weronika Naskręt z Gimnazjum nr 6 (spartakiada niepełnosprawnych, odwiedziny w szpitalu, Klub Małego Księcia), Wiktoria Kozioł z Gimnazjum nr 7 (kwesty, Młodzieżowa Rada Miasta, odwiedziny w DPS), Barbara Chrześcijańska z Gimnazjum nr 1 (PCK, Stowarzyszenie Przyjaciół Osób z Zespołem Downa, zbiórki, biegi charytatywne).

Laureaci „Małej Ósemeczki” to: Natalia Szafranek z SP-7, Hanna Łączkowska z SP-14, Natalia Poźniak i Oliwia Barcka z SP-17, Zofia Myszkowska i Aniela Zaremba z SP-18, Oliwia Ratajczyk z SP-21, Maja Demidowska z SP-22. Wszystkim gratulujemy!

Wolontariusze podkreślają, że najpiękniejszą nagrodą dla nich jest uśmiech drugiego człowieka. Np. gdy dostanie wymarzony prezent.

Czytaj też: Lubuski Lider Biznesu. Startuje kolejna edycja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska