Nobel 2017 z fizyki za fale grawitacyjne. Swój udział w ich...

  Nobel 2017 z fizyki za fale grawitacyjne. Swój udział w ich odkryciu ma profesor UZ

  red.

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Rainer Weiss, Barry C. Barish i Kip S. Thorne - to tegoroczni laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Wyróżnienie zostało przyznane za wkład w prace nad detektorem LIGO i obserwacje fal grawitacyjnych. W międzynarodowym zespole, który odkrył fale grawitacyjne jest m.in. profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego Dorota Gondek-Rosińska.
  Profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego Dorota Gondek-Rosińska.
  1/13

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Mariusz Kapała / GL

  Równo sto lat temu istnienie fal grawitacyjnych przewidywał Albert Einstein w swojej ogólnej teorii względności. Teraz naukowcy przedstawili dowody, że fale grawitacyjne faktycznie przemierzają wszechświat, a do tego można je zaobserwować i zmierzyć. Zostały one zaobserwowane po raz pierwszy 14 września 2015 r.

  Rainer Weiss, Barry C. Barish i Kip S. Thorne to emerytowani amerykańscy profesorowie. Wszyscy trzej byli pomysłodawcami i siłą napędową projektu Ligo.
  Dzieki temu miedzynarodowemu projektowi, w którym pracowali naukowcy z wielu krajów, udało się we wrześniu 2015 roku po raz pierwszy zarejestrować fale grawitacyjne, a tym samym potwierdzić teorię Einsteina.

  Spośród tysiąca zaangażowanych w badania naukowców, norweski komitet mógł wskazać maksymalnie trzech.

  - Dzięki falom grawitacyjnym możemy badać wszechświat, to nowy sposób badania wszechświata - mówiła prof. Dorota Gondek-Rosińska tuż po ogłoszeniu odkrycia.

  Oprócz prof. Gondek-Rosińskiej w pracach badawczych udział brało kilkunastu polskich naukowców. Stworzyli oni podstawy wielu algorytmów i metod służących do wykrycia fal grawitacyjnych, przyczynili się do precyzyjnego modelowania sygnału fali grawitacyjnej z układu podwójnego, przeprowadzili symulacje pokazujące, że układy podwójne czarnych dziur są najlepiej wykrywalnymi przez detektory źródłami promieniowania grawitacyjnego, brali udział w analizie danych i badali astrofizyczne własności układów podwójnych, poszukiwali mogących towarzyszyć zdarzeniu błysków optycznych.

  Czytaj też: Nasza pani profesor wśród odkrywców!

  Prof. Gondek-Rosińska jest warszawianką, ale swoją karierę zawodową związała z Instytutem Astronomii UZ po wygranej w konkursie w ramach programu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej Focus. Wtedy pracowała w paryskim obserwatorium. Dlaczego wybrała Zieloną Górę? - Z trzech powodów - odpowiada. - Po pierwsze zachęcił mnie do tego zespół astrofizyków, zajmujący się pulsarami, gwiazdami neutronowymi. Drugim czynnikiem był kierunek astrofizyka komputerowa, a więc dobrze przygotowani studenci. Prowadząc zajęcia z nimi, mogłam wybrać najlepszych i zaprosić do współpracy. Po trzecie duże znaczenie miała też osoba profesora Janusza Gila, ówczesnego dyrektora Instytutu Astronomii UZ, który w świecie nauki był autorytetem w dziedzinie pulsarów i nie tylko. Miał też taką charyzmę i siłę przekonywania, że trudno byłoby wybrać inny niż Zielona Góra ośrodek.


  Czytaj też: Fale grawitacyjne pozwolą lepiej zrozumieć wszechświat [WIDEO]

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   GazetaLubuska.pl poleca:

   Znasz nauczyciela, który zasługuje na medal? Zgłoś go!

   Znasz nauczyciela, który zasługuje na medal? Zgłoś go!

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Symphonica - zapraszamy na mocne brzmienia do Filharmonii Gorzowskiej

   Symphonica - zapraszamy na mocne brzmienia do Filharmonii Gorzowskiej