Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Logistykę, hotelarstwo... mają w jednym paluszku. Brawo!

Redakcja
Laureaci i finaliści: R. Przespolewski, J. Kowalczyk, J. Swereda, M. Leśniak, W. Rejzner, N. Charowska
Laureaci i finaliści: R. Przespolewski, J. Kowalczyk, J. Swereda, M. Leśniak, W. Rejzner, N. Charowska Leszek Kalinowski
Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych łączą teorię z praktyką np. w hotelu Mariott w Warszawie. Dzięki czemu osiągają sukcesy, które przydadzą się, gdy zaczną już na poważnie szukać pracy.

Ekonomik najczęściej kojarzy się z ekonomią. I z olimpiadą wiedzy ekonomicznej. Tymczasem uczniowie zdobywają sukcesy także w innych ogólnopolskich zmaganiach.

- Dwa lata temu szkoła po raz pierwszy została sklasyfikowana w ogólnopolskim rankingu Perspektyw, w którym liczą się także laureaci olimpiad - mówi dyrektor ZSE w Zielonej Górze Barbara Bogacz-Szczepańska. - Cieszymy się, że w ubiegłym roku zdobyliśmy złota tarczę, że nasi uczniowie z roku na rok zdobywają coraz większe sukcesy.

A jak się okazuje, młodzież chętnie bierze udział w olimpiadach i konkursach. Bo jak mówi, dzięki temu można się sprawdzić, zdobyć nowe doświadczenia, nawiązać znajomości i zwiedzić Polskę. Bo finały odbywają się w różnych miastach.

By zdobyć laury, trzeba poświęcić sporo czasu na przygotowanie. Liczy się dobra organizacja i zaradność. Natalia Charowska - laureatka X Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej - ma już spore doświadczenie i za sobą praktyki m.in. w hotelu Mariott w Warszawie. Pracuje już też na miejscu w Rubenie. Bo jak mówi, najważniejsze jest łączenie teorii z praktyką. Tak jak to było także na olimpiadzie. Natalia musiała nie tylko prawidłowo rozwiązać testy na poszczególnych etapach czy w finale, który odbył się w Kołobrzegu. Musiała także zaprezentować swoje umiejętności.

- W części praktycznej trzeba było - jako recepcjonistka - obsłużyć gościa w obcym języku, zameldować, wydać klucze, poinformować o najważniejszych sprawach związanych z hotelem - mówi laureatka, która i rok temu wywalczyła ten tytuł. - Trzeba też było nakryć do stołu i podać odpowiednie dania w odpowiedniej zastawie.

Radosław Przespolewski jest podwójnym laureatem: X Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej i II Ogólnopolskiej Olimpiady Spedycyjno-Logistycznej, której laureatem jest także Michał Leśniak, a Jakub Kowalczyk - finalistą. Tu także trzeba było wykazać się szeroką wiedzą i umiejętnościami np. odczytywania kodu kreskowego czy zapisów na butelce. Uczniowie sporo czytali książek, raportów, które podsuwał im nauczyciel Sławomir Kruszelnicki.

- Jednego punktu mi zabrakło, by stanąć na podium, zająłem czwarte miejsce - mówi Michał. - Ale cieszę się z laureata. Mam przed sobą jeszcze Olimpiadę Innowacji Technicznych i Wynalazczości. Walkę rozpoczynam w piątek. Startuję już od drugiej klasy, kiedy to zostałem finalistą...

Weronika Rejzner została natomiast laureatką V Olimpiady Wiedzy o Turystyce. W finale oprócz wiedzy, zaprezentowała... górali czadeckich.

- Byłam ubrana w ich strój ludowy, na koniec mówiłam góralską gwarą - opowiada. - I zaprosiłam wszystkich na Ziemię Lubuską. Bo każdy taki nasz wyjazd do także okazja do promocji swojego regionu.

Jakub Swereda dzielnie walczył też w III Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich i zdobył tytuł finalisty.

- Sukcesy oznaczają zwolnienia z egzaminów zawodowych, indeksy na uczelnie, ale i satysfakcję - podkreślają uczniowie. - Zawsze też będzie co wpisać do CV, a zdobyte doświadczenie pomoże z znalezieniu atrakcyjnej pracy.

Małe Mądrale - odc. 2 WIOSNA W OGRODZIE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska