Żołnierze Powstania Warszawskiego w labiryncie podziemnego miasta

  W 1. odcinku "Tajemnic Państwa Podziemnego" rekonstruujemy koszmarny świat warszawskich kanałów oraz badamy techniki, których używali powstańcy, by przetrwać pod ziemią. Obejrzyj go lub przejdź do pełnego wydania Powstania Warszawskiego.

  Obejrzyj wszystkie odcinki
  Zwiń
  Obejrzyj wideo
  Ile zielonogórzanom zostanie w portfelu

  Ile zielonogórzanom zostanie w portfelu

  Leszek Kalinowski

  Gazeta Lubuska

  Gazeta Lubuska

  Ile zielonogórzanom zostanie w portfelu

  ©sxc.hu

  Martwiliśmy się, czy z powodu połączenia gminy z miastem nie wydamy więcej na podatki. Jak jest po roku?
  Ile zielonogórzanom zostanie w portfelu

  ©sxc.hu

  Podczas połączenie wiele mówiło się o podatkach i opłatach. Przeciwnicy integracji miasta z gminą mówili krótko: będzie drożej! Bo wiadomo, w mieście zawsze są większe stawki.

  Prezydent Janusz Kubicki przekonywał, że podatki będą zrównane do najniższych. Podatek rolny zostanie utrzymany na poziomie gminy. Ulgi pozostaną, podobnie dopłaty. Hodowcy drobiu czy trzody chlewnej dalej będą prowadzić swoją działalność.
  Co ma zyskać mieszkaniec? Podatek od nieruchomości - budynki mieszkalne. Miasto - 42 grosze za metr kwadratowy, gmina - 55 gr/mkw. Po połączeniu 42 gr/mkw. Dom 200 m - było 110 zł, będzie - 84 zł. Podatek od nieruchomości - garaż, budynki gospodarcze: miasto - 6,40 zł/mkw; gmina - 5,24 zł/mkw. Po połączeniu - 5,24 zł/mkw. Podatek od nieruchomości - grunt: miasto 0,30 zł/mkw, gmina - 0,27 zł/mkw. Po połączeniu - 0,27 zł mkw.

  Jak dziś przedstawiają się stawki podatków, rok po połączeniu? - Stawki podatku od nieruchomości na rok 2016 pozostały na poziomie z roku 2015 - informuje Monika Wiśniewska z biura prezydenta miasta. - To oznacza, że stawka dla osób fizycznych wynoszą: od budynków mieszkalnych 0,42 zł/mkw.; od gruntów pozostałych 0,27 zł/mkw.; od budynków pozostałych 5,24 zł/mkw., a w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej od budynków 18,60 zł/mkw.; od gruntów 0,70 zł/mkw.

  Podstawą obliczania podatku rolnego jest średnia cena skupu żyta, która została obniżona o 90 proc.i na rok 2016 wynosi 5,38 zł (w roku 2015 średnia cena skupu żyta również była obniżona o 90 proc. i wynosiła 6,14 zł). Podatek rolny w przypadku osób posiadających grunty rolne powyżej 1 ha stanowi 13,45 zł/ha przeliczeniowych, natomiast w przypadku osób posiadających grunty rolne do 1 ha stanowi kwotę 26,90 zł/ha fizycznych. Podatek leśny od 1 ha lasu wynosi 42,18 zł. W 2015 była to kwota 41,54 zł.
  Nowe stawki za wodę i ścieki ustalili radni na sesji 23 lutego. Obowiązywać one będą od 1 kwietnia do 31 marca przyszłego roku. Podwyżki są konieczne w związku z inwestycjami unijnymi, wzrostem podatku. Jednak od lat obowiązuje w mieście zasada, że nie mogą być one większe niż 5 proc. A jeśli są, to różnicę pokrywa miasto.

  Cena za dostarczanie wody wyniesie więc: dla gospodarstw domowych i pozostałych odbiorców - 4,56 zł brutto z 8 proc. VAT, cena za odprowadzanie i oczyszczanie ścieków wynosi : dla gospodarstw domowych 6,93 zł brutto z 8 proc. VAT, po dopłacie dla gospodarstw domowych: 6,02 zł brutto z 8 proc. VAT, dla pozostałych odbiorców usług - 6,93 zł brutto z 8 proc. VAT. Dla odbiorców usług odprowadzających ścieki bezpośrednio do kolektora otwartego - 2,89 zł brutto z 8 proc. VAT.

  - Mieszkańcy dawnej gminy powinni być zadowoleni. Bo na inwestycje nie tylko kanalizacyjne gminie trudno byłoby znaleźć pieniądze na wkład własny - mówi Tadeusz Kamiński ze starego miasta. - Stawki też byłyby większe, bo przecież im dalej, tym drożej. Teraz składamy się na nie wszyscy.

  Kup prenumeratę cyfrową Gazety Lubuskiej i otrzymaj:

  • dostęp do wszystkich treści Gazety Lubuskiej
  • codzienne e-wydanie Gazety Lubuskiej
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer ekstramagazyn.pl

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze akcje

  IX edycja NASZE DOBRE LUBUSKIE 2016

  IX edycja NASZE DOBRE LUBUSKIE 2016

  Serial dokumentalny

  Serial dokumentalny "Tajemnice Państwa Podziemnego". Zobacz zwiastun!

  Mamy internet, o jakim marzysz (materiał informacyjny Orange)

  Mamy internet, o jakim marzysz (materiał informacyjny Orange)

  Lato i piękne dziewczyny, a wśród nich MISS LATA [ZGŁOŚ]

  Lato i piękne dziewczyny, a wśród nich MISS LATA [ZGŁOŚ]