Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

CBA weszło do 16 urzędów marszałkowskich w całym kraju

Wydział Komunikacji Społecznej CBA
16 czerwca br. CBA rozpoczęło kontrole urzędów marszałkowskich na terenie całego kraju.
16 czerwca br. CBA rozpoczęło kontrole urzędów marszałkowskich na terenie całego kraju. CBA
Centralne Biuro Antykorupcyjne jednocześnie rozpoczęło w czwartek (16 czerwca) kontrole wydatkowania środków unijnych w 16 urzędach marszałkowskich w całej Polsce.

To pierwsza taka kontrola CBA – systemowa i koordynowana. Równolegle CBA będzie analizowało oświadczenia majątkowe marszałków województw. Łączna suma środków zaangażowanych w 16 programów regionalnych w latach 2007-2013 wyniosła 17,3 mld euro.

16 czerwca br. CBA rozpoczęło kontrole urzędów marszałkowskich na terenie całego kraju.

Funkcjonariusze CBA wchodzą dziś (16 czerwca) do urzędów marszałkowskich województw Podlaskiego, Warmińsko-Mazurskiego, Kujawsko-Pomorskiego, Pomorskiego, Śląskiego, Świętokrzyskiego, Małopolskiego, Lubelskiego, Łódzkiego, Wielkopolskiego, Podkarpackiego, Zachodniopomorskiego, Dolnośląskiego, Opolskiego i Mazowieckiego, a także Lubuskiego.

- Kontrola CBA w naszym urzędzie obejmuje realizację jednego projektu finansowanego w latach 2011-2013 z funduszy EFS (Program Operacyjny Kapitał Ludzki). Jest to projekt pod nazwą Lubuskie Centrum Innowacji, o wartości 1,8 mln zł. Kontrola rozpoczęła się dziś, a przewidywany termin zakończenia kontroli to wrzesień br. - poinformował GL Michał Iwanowski, rzecznik prasowy Zarządu lubueksiego UM.

Według komunikatu Wydział Komunikacji Społecznej CBA kontrolą objęte są określone przepisami prawa procedury podejmowania i realizacji decyzji w przedmiocie wsparcia finansowego udzielanego przez urzędy marszałkowskie w ramach wybranych programów operacyjnych na lata 2007-2013. Łączna suma środków zaangażowanych w 16 programów regionalnych w tych latach wyniosła 17,3 mld euro.

Szczególnemu badaniu CBA będą podlegać programy, w których beneficjentami są same urzędy marszałkowskie.

Konkretnie CBA chodzi o te wielkie pieniądze z programów unijnych, które urząd marszałkowski przyznawał sam sobie, sam je realizował i później sam rozliczał.

Kontrole CBA obejmują m.in. przestrzeganie prawa zamówień publicznych, zasad konkurencyjności, dotrzymywanie harmonogramu realizacji projektu, weryfikację zmian w projekcie, poprawność dokonywania płatności, osiąganie wskaźników (czyli rezultatu i produktu) zadeklarowanych we wniosku o dofinansowanie czy weryfikację przedstawianych do refundacji kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem unijnym.

Kompleksowe i systemowe działania kontrolne CBA obejmą także osoby odpowiedzialne za podejmowanie decyzji w instytucjach uczestniczących we wdrażaniu programu operacyjnego- od etapu samego podjęcie decyzji o dofinansowaniu projektu do weryfikacji wniosku o płatność.

Równolegle do wszczynanych postępowań kontrolnych przeprowadzane będą przez CBA analizy oświadczeń o stanie majątkowym marszałków województw. Zarządy województw pełnią kluczową rolę w zarządzaniu i wdrażaniu Regionalnych Programów Operacyjnych.

W przypadku ujawnienia - w toku kontroli - innych nieprawidłowości CBA rozszerzy zakres swojego zaangażowania.

W zespół tych działań będą zaangażowani nasi wyspecjalizowani funkcjonariusze Departamentu Postępowań Kontrolnych i wszystkich delegatur CBA.

Zobacz też: Lubuskie czarne punkty. Te miejsca lepiej omijać [MAPA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska