Lekarze ortopedzi ze 105. Szpitala Wojskowego od tygodnia...

  Lekarze ortopedzi ze 105. Szpitala Wojskowego od tygodnia wykonują pionierskie operacje stopy

  Janczo Todorow

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  - Proteza z silikonu doskonale spełnia swoją rolę i pacjentka może chodzić bez bólu - mówi ortopeda Marcin Stęplowski.

  - Proteza z silikonu doskonale spełnia swoją rolę i pacjentka może chodzić bez bólu - mówi ortopeda Marcin Stęplowski. ©Janczo Todorow

  We wtorek przeprowadzili drugą i tym razem na młodej pacjentce. Ortopedzi z lecznicy współpracują bardzo intensywnie ze swoimi kolegami z Francji. Dzięki temu wprowadzają nowinki mało jeszcze znane w Polsce. Zabiegi są bezpłatne i dostępnie dla wszystkich pacjentów.
  - Proteza z silikonu doskonale spełnia swoją rolę i pacjentka może chodzić bez bólu - mówi ortopeda Marcin Stęplowski.

  - Proteza z silikonu doskonale spełnia swoją rolę i pacjentka może chodzić bez bólu - mówi ortopeda Marcin Stęplowski. ©Janczo Todorow

  - U osób starszych często dochodzi do deformacji stopy - mówi Piotr Pruszyński, ordynator oddziału ortopedii i traumatologii 105. Szpitala Wojskowego. - W rezultacie powstaje koślawość palucha. Niestety, coraz częściej podobne deformacje pojawiają się u młodych kobiet w wyniku noszenia butów na wysokim obcasie. Takie schorzenie uniemożliwia prawidłowy chód i prowadzi do jeszcze większe zniekształcenie stopy.

  U kolegów ortopedów z Francji, ordynator podpatrzył najnowszy rodzaj protezy firmy Torinier. Proteza wykonana z silikonu i wzmocniona pierścieniami z tytanu, podczas zabiegu zostaje wszczepiona w stopie, po usunięciu zdeformowanego fragmentu kości. Implant jest trwały, może służyć nawet przez dwadzieścia lat i likwiduje problemy z chodzeniem.
  - Pacjent zostaje znieczulony od pasa w dół, jest przytomny, ale nie czuje bólu podczas zabiegu. Niemal natychmiast po wszczepieniu protezy pacjent może chodzić, oczywiście przez kilka dni oszczędzając stopę i minimalizując obciążenie. Nie trzeba zakładać gipsu, ani stabilizacji na stopie - tłumaczy ordynator.

  W ubiegłym tygodniu tą metodą wykonano pierwszą operację. Pacjentka, która cierpiała na koślawość palucha, szybko wróciła do zdrowia. Dziś przeprowadzono drugą, taką samą operację na innej pacjentce. W tego rodzaju zabiegów specjalizuje się ortopeda Marcin Stęplowski, asystent ordynatora. - Kobiety są bardziej zagrożone deformacją stóp, więc zawsze, kiedy zauważają jakieś zmiany, powinny jak najszybciej zgłosić się do ortopedy - zaznacza Stęplowski. Ordynator podkreśla, że dotychczas nikt w województwie lubuskim nie wykonywał takiej operacji. Przypuszcza, że są pionierami także w Polsce w stosowaniu takiej protezy.

  Średnio dwa - trzy razy w roku ortopedzi z wojskowej lecznicy odwiedzają swoich francuskich kolegów z klinik w Limoges i Amiens. - Kiedyś polegaliśmy na niemieckich i angielskich lekarzy, ale ortopedzi francuscy są prezentują znacznie wyższy poziom. I właśnie dużo uczymy się od nich. Dlatego niebawem odwiedzą nasz szpital i chętnie nam pokażą nowoczesne metody leczenia. Jesteśmy bardzo wdzięczni kierownictwu naszego szpitala, że ułatwia nam współpracy z Francuzami - podkreśla ordynator Pruszyński.

  - Wystarczy mieć skierowanie, żeby zgłosić się do nas. Zabiegi usuwające deformację stopy wykonujemy w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Chcemy ludziom pomagać, dlaczego pacjenci w Żarach mają być gorzej leczeni niż pacjenci we Francji? Właśnie chcemy zlikwidować różnicy - zapewniają lekarze.


  Czytaj e-wydanie »

  Kup prenumeratę cyfrową Gazety Lubuskiej i otrzymaj:

  • dostęp do wszystkich treści Gazety Lubuskiej
  • codzienne e-wydanie Gazety Lubuskiej
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer ekstramagazyn.pl

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Wszystkie komentarze (1) forum.gazetalubuska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze akcje

  IX edycja NASZE DOBRE LUBUSKIE 2016

  IX edycja NASZE DOBRE LUBUSKIE 2016

  Podręczniki i artykuły szkolne w przyjaznych cenach. Nie zwlekaj i zamów już dziś!

  Podręczniki i artykuły szkolne w przyjaznych cenach. Nie zwlekaj i zamów już dziś!

  Dołącz do akcji

  Dołącz do akcji "Wytatuowani 2016"