Lekarze ortopedzi ze 105. Szpitala Wojskowego od tygodnia...

  Lekarze ortopedzi ze 105. Szpitala Wojskowego od tygodnia wykonują pionierskie operacje stopy

  Janczo Todorow

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  - Proteza z silikonu doskonale spełnia swoją rolę i pacjentka może chodzić bez bólu - mówi ortopeda Marcin Stęplowski.

  - Proteza z silikonu doskonale spełnia swoją rolę i pacjentka może chodzić bez bólu - mówi ortopeda Marcin Stęplowski. ©Janczo Todorow

  We wtorek przeprowadzili drugą i tym razem na młodej pacjentce. Ortopedzi z lecznicy współpracują bardzo intensywnie ze swoimi kolegami z Francji. Dzięki temu wprowadzają nowinki mało jeszcze znane w Polsce. Zabiegi są bezpłatne i dostępnie dla wszystkich pacjentów.
  - Proteza z silikonu doskonale spełnia swoją rolę i pacjentka może chodzić bez bólu - mówi ortopeda Marcin Stęplowski.

  - Proteza z silikonu doskonale spełnia swoją rolę i pacjentka może chodzić bez bólu - mówi ortopeda Marcin Stęplowski. ©Janczo Todorow

  - U osób starszych często dochodzi do deformacji stopy - mówi Piotr Pruszyński, ordynator oddziału ortopedii i traumatologii 105. Szpitala Wojskowego. - W rezultacie powstaje koślawość palucha. Niestety, coraz częściej podobne deformacje pojawiają się u młodych kobiet w wyniku noszenia butów na wysokim obcasie. Takie schorzenie uniemożliwia prawidłowy chód i prowadzi do jeszcze większe zniekształcenie stopy.

  U kolegów ortopedów z Francji, ordynator podpatrzył najnowszy rodzaj protezy firmy Torinier. Proteza wykonana z silikonu i wzmocniona pierścieniami z tytanu, podczas zabiegu zostaje wszczepiona w stopie, po usunięciu zdeformowanego fragmentu kości. Implant jest trwały, może służyć nawet przez dwadzieścia lat i likwiduje problemy z chodzeniem.
  - Pacjent zostaje znieczulony od pasa w dół, jest przytomny, ale nie czuje bólu podczas zabiegu. Niemal natychmiast po wszczepieniu protezy pacjent może chodzić, oczywiście przez kilka dni oszczędzając stopę i minimalizując obciążenie. Nie trzeba zakładać gipsu, ani stabilizacji na stopie - tłumaczy ordynator.

  W ubiegłym tygodniu tą metodą wykonano pierwszą operację. Pacjentka, która cierpiała na koślawość palucha, szybko wróciła do zdrowia. Dziś przeprowadzono drugą, taką samą operację na innej pacjentce. W tego rodzaju zabiegów specjalizuje się ortopeda Marcin Stęplowski, asystent ordynatora. - Kobiety są bardziej zagrożone deformacją stóp, więc zawsze, kiedy zauważają jakieś zmiany, powinny jak najszybciej zgłosić się do ortopedy - zaznacza Stęplowski. Ordynator podkreśla, że dotychczas nikt w województwie lubuskim nie wykonywał takiej operacji. Przypuszcza, że są pionierami także w Polsce w stosowaniu takiej protezy.

  Średnio dwa - trzy razy w roku ortopedzi z wojskowej lecznicy odwiedzają swoich francuskich kolegów z klinik w Limoges i Amiens. - Kiedyś polegaliśmy na niemieckich i angielskich lekarzy, ale ortopedzi francuscy są prezentują znacznie wyższy poziom. I właśnie dużo uczymy się od nich. Dlatego niebawem odwiedzą nasz szpital i chętnie nam pokażą nowoczesne metody leczenia. Jesteśmy bardzo wdzięczni kierownictwu naszego szpitala, że ułatwia nam współpracy z Francuzami - podkreśla ordynator Pruszyński.

  - Wystarczy mieć skierowanie, żeby zgłosić się do nas. Zabiegi usuwające deformację stopy wykonujemy w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Chcemy ludziom pomagać, dlaczego pacjenci w Żarach mają być gorzej leczeni niż pacjenci we Francji? Właśnie chcemy zlikwidować różnicy - zapewniają lekarze.


  Czytaj e-wydanie »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Wszystkie komentarze (1) forum.gazetalubuska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze akcje

  IX edycja NASZE DOBRE LUBUSKIE 2016

  IX edycja NASZE DOBRE LUBUSKIE 2016

  Obejrzyj serial dokumentalny

  Obejrzyj serial dokumentalny "Tajemnice Państwa Podziemnego"