Wojna o wielką dziurę. Już w niedzielę referendum w sprawie...

  Wojna o wielką dziurę. Już w niedzielę referendum w sprawie kopalni w Brodach

  Dariusz Chajewski 0 68 324 88 79 dchajewski@gazetalubuska.pl

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Wojna o wielką dziurę. Już w niedzielę referendum w sprawie kopalni w Brodach

  ©fot. Mariusz Kapała

  Przed kilkoma miesiącami wójt Brodów był twarzą walki z pomysłami budowy kopalń węgla brunatnego. Teraz jego oblicze zerka z plakatów zachęcających do głosowania na "tak" w niedzielnym referendum.
  Wojna o wielką dziurę. Już w niedzielę referendum w sprawie kopalni w Brodach

  ©fot. Mariusz Kapała

  W niedzielę mieszkańcy gminy Brody pójdą kolejny raz do urn. Tym razem odpowiedzą na pytanie, czy chcą kopalni węgla brunatnego. Kampania przed referendum jest coraz bardziej zażarta, na płotach i murach coraz więcej plakatów. Z jednego z nich patrzy wójt Zbigniew Wilkowiecki. Patrzy i zapewnia, że jest na... "tak".

  - Oczom nie wierzyłem - dodaje inicjator referendum Paweł Mrowiński. - Jeszcze tydzień wcześniej wójt mówił, że stanie u naszego boku, a tymczasem... Został zwolennikiem wykopania wielkiej dziury.

  To jedyna szansa

  Wilkowiecki przyznaje, że wiele nocy bił się z myślami. Jeszcze kilka miesięcy temu protestował, to on właśnie starał się porwać opinię publiczną w obronie lasów i jezior Brodów i okolic.

  - Przemyślałem, wziąłem pod uwagę wszystkie za i przeciw - tłumaczy. - Doszedłem do wniosku, że kopalnia i elektrownia to rzeczywiście jedyna szansa na bardziej dynamiczny rozwój naszej gminy. Oczywiście inwestycja ma swoje minusy, ale musimy myśleć o przyszłości. A także o interesie energetycznym państwa.

  Do głosowania na "tak" namawia także prezes stowarzyszenia działającego na rzecz rozwoju gminy Bogusław Albinowski.

  - Prowadzę interesy poza gminą, a jako jej mieszkańcowi bardzo bliskie są mi czyste wody, kumkające żaby i lasy - tłumaczy. - Ale też jestem przekonany, że dla społeczności lokalnej ta inwestycja ma więcej plusów niż minusów.

  To będzie błąd

  W niedzielę mieszkańcy gminy będą mogli głosować w jednym z dwóch lokali wyborczych (w bibliotekach w Brodach i Bieczu). Wioski z urnami połączy specjalny autobus, a zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy referendum namawiają do jak najwyższej frekwencji, bo decyzja społeczna będzie wiążąca dla gminnych władz.

  - Niestety wraz z upływem czasu coraz więcej ludzi jest jakby pogodzonych z wizją kopalni, wmawia im się, że możemy sobie tutaj robić, co chcemy, a i tak decyzje zapadną w Warszawie - dodaje Mrowiński. - Tymczasem mamy wpływ na wydarzenia. A biorąc pod uwagę, że mamy obszar wpisany do programu "Natura 2000" możemy mieć tutaj powtórkę z Rospudy. A kopalnia znacznie bardziej zdegraduje środowisko naturalne niż budowa drogi.

  Mrowiński dodaje, że jego koledzy byli w Kleczewie, rozmawiali z ludźmi, którzy przed laty wpuścili do siebie górników. I do sielanki jest tam daleko.
  - Mówi się, że za kopalniami są ludzie młodzi - dodaje Michał Rudnicki. - Tymczasem i ja, i moi znajomi, jesteśmy zdecydowanymi przeciwnikami tych inwestycji. Stąd transparenty i akcja ulotkowa...

  Referendum też w Gubinie?

  Dziś w Brodach odbędzie się kolejna już debata nad kopalniami, czy oznaczają szansę, czy też zagrożenie. Zjadą tutaj politycy, przedstawiciele inwestora, urzędnicy... I zapewne kolejny raz będą starali się przekonać mieszkańców, że kopalnie i elektrownia to przede wszystkim szansa.

  Tymczasem wczoraj do sekretariatu wójta w Gubinie wpłynęła informacja grupy inicjatywnej, że także tutaj złożony zostanie wniosek o referendum. Oczywiście w sprawie wielkiej dziury.

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (73)

  Wszystkie komentarze (73) forum.gazetalubuska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Znasz świetnego sołtysa lub rolnika? [NOMINUJ]

  Znasz świetnego sołtysa lub rolnika? [NOMINUJ]

  Przedszkole na medal! [ZGŁOSZENIA]

  Przedszkole na medal! [ZGŁOSZENIA]

  Filmowa wiosna w prezencie od Orange

  Filmowa wiosna w prezencie od Orange

  Od 17.04 fiskus już nie rozliczy PIT za ciebie. Jak teraz złożyć zeznanie roczne?

  Od 17.04 fiskus już nie rozliczy PIT za ciebie. Jak teraz złożyć zeznanie roczne?