Deptak do remontu

  Deptak do remontu

  JANCZO TODOROW 068 363 44 60 jtodorow@gazetalubuska.pl

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  - Dziurawy deptak nie pasuje do odnowionego Rynku - mówią mieszkańcy. - Czy miasto się nim wreszcie zajmie? Takie pytania można usłyszeć spacerując po wyremontowanym centrum Żar.
  - Skoro na deptaku będą rzeźby grajków, to my też będziemy grać na żywo – zapowiada Adam Tomkiewicz, żarski muzyk.

  - Skoro na deptaku będą rzeźby grajków, to my też będziemy grać na żywo – zapowiada Adam Tomkiewicz, żarski muzyk. ©fot. Janczo Todorow

  Ludzie nie mogą się doczekać, kiedy i deptak przy ul. Chrobrego będzie równie ładny, jak odnowiony Rynek. W ratuszu zapewniają, że wszystko jest na dobrej drodze, że w teczkach leży gotowy projekt na modernizację deptaku. Trzeba tylko zaklepać pieniądze w budżecie i zacząć remont.

  Czas na fontanny

  Autorem projektu jest Tomasz Myczkowski, ten sam, który zaprojektował nowy wygląd Rynku. Deptak będzie wyłożony płytami oraz kostką brukową.

  - Pomiędzy ul. Cichą a wejściem do kościoła garnizonowego będzie fontanna ze ścianą wodną - mówi Ewa Nowak, szefowa zamówień publicznych w ratuszu. - Obok domu Julienów będzie druga fontanna. Na deptaku pojawią się drzewka, stylowe ławki i latarnie. Wcześniej rozważano zawieszenie lamp na kamienicach, ale mieszkańcy nie zgodzili się.

  To jeszcze nie wszystko. Projekt zakłada całkowitą przebudowę sąsiadującego z deptakiem Kaczego Rynku, który dzisiaj straszy dziurawą nawierzchnią i jest zapchany samochodami. Plac zostanie wyłożony kostką brukową, płytami i kamieniem polnym. Zdobić go będą drzewka w donicach i stylowe latarnie. A samochodów będzie znacznie mniej.

  Liczą na Unię

  Koszt całego przedsięwzięcia oszacowano na ok. 8 mln zł. - Zarezerwowaliśmy w planie budżetu na przyszły rok pewną kwotę, ale przydałoby się dofinansowanie z Unii. Bez dotacji modernizacja potrwa dłużej - zaznacza E. Nowak.

  Na deptaku mają stanąć dwie rzeźby grajków. W Kaczym Rynku z kolej zadomowi się figura gęsiarki. Miniaturowa kopia figury stoi już w gabinecie burmistrza Romana Pogorzelca. - Jak tylko skończymy modernizację, a chcemy zacząć w przyszłym roku, figura w naturalnej wielkości znajdzie się w Kaczym Rynku - deklaruje.

  Wczoraj na deptaku spotkaliśmy muzyka Adama Tomkiewicza. - To super, że będzie odnowiony, będzie milsza atmosfera do spacerów i spotkań - stwierdził.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze akcje

  IX edycja NASZE DOBRE LUBUSKIE 2016

  IX edycja NASZE DOBRE LUBUSKIE 2016

  Obejrzyj serial dokumentalny

  Obejrzyj serial dokumentalny "Tajemnice Państwa Podziemnego"