Bez zaskoczeń

  JANCZO TODOROW 068 363 44 60 jtodorow@gazetalubuska.pl

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Przyszłe matki i ojcowie chcą się dowiedzieć, co robić, aby tuż przed porodem i w jego trakcie przyjąć na świat swoją pociechę bez nadmiernego stresu i bólu. Pomogą im w tym położne z nowej szkoły.
  - Wiemy już, że nasze dziecko to będzie chłopiec. Chcemy się lepiej przygotować do jego przyjścia na świat - mówią Lidia i Paweł Dębscy.

  - Wiemy już, że nasze dziecko to będzie chłopiec. Chcemy się lepiej przygotować do jego przyjścia na świat - mówią Lidia i Paweł Dębscy. ©Janczo Todorow

  Do tej pory najbliższa tego typu placówka była w Zielonej Górze. Teraz z żarskiej szkoły będą mogli korzystać wszyscy chętni, bez względu na miejsce zamieszkania.

  Bez zaskoczeń

  O otwarciu szkoły rodzenia myślano już jakiś czas temu. Wyremontowano i przystosowano do zajęć jeden z pokoi na oddziale położniczo-ginekologicznym "Szpitala na wyspie". - Zapotrzebowanie jest olbrzymie. Przyszli rodzice chcą wiedzieć, jak się zachować przed i podczas porodu - mówi Zygmunt Dwornicki, zastępca ordynatora oddziału. - W naszej szkole pokażemy jakie należy wykonywać ćwiczenia. Jak należy oddychać. Jak zachowywać się na sali porodowej. Ta wiedza daje bardzo dużo, bo młode matki są już przygotowane do tego wydarzenia i potem nie ma żadnych niepotrzebnych zaskoczeń.

  Dla nikogo nie było dziwne, że już w pierwszej grupie, wśród ciężarnych kobiet widać było także wielu mężczyzn. Coraz częściej ojcowie są obecni podczas porodu, co dla wielu partnerek jest zbawienne - łagodzi ich stres, czują się bezpieczniejsze. Mężów szkolenie ma uodpornić na przyszłe zdarzenia. Zamiast się bać i denerwować, będą opoką dla swoich żon w tak ważnym momencie.

  Przyjmują zapisy

  Do szkoły rodzenia mogą się zapisać kobiety już od 31 tygodnia ciąży. Opłata za szkolenie, które obejmuje wykłady dwa razy w tygodniu oraz praktyczne ćwiczenia, wynosi 50 zł. Mąż, który chce być obecny podczas porodu swojej żony, nie musi już płacić dodatkowo, jeżeli brał udział w szkoleniu.

  - Zapisy przyjmujemy cały czas, grupy będą nieduże, po pięć par - mówią położne Bożena Sprownik i Danuta Majorek-Łotocka, które będą prowadzić zajęcia.

  Cały cykl obejmuje 18 godzin szkolenia. Przewidziane są także ćwiczenia na fantomie oraz zajęcia fizjoterapeutyczne. Wszystkie kobiety w ciąży, które chcą uzyskać informacje o szkole rodzenia, mogą dzwonić do oddziału ginekologiczno-położniczego pod numerem telefonu 0 68 470 36 89 lub do izby przyjęć - 0 68 475 76 24.

  Na pierwszej lekcji szkoły rodzenia spotkaliśmy Lidię i Pawła Dębskich którzy spodziewają się potomka. Paweł nie ukrywał tremy. - Przyszliśmy po to, żeby się dowiedzieć czegoś więcej, niż piszą w książkach - tłumaczyli.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze akcje

  IX edycja NASZE DOBRE LUBUSKIE 2016

  IX edycja NASZE DOBRE LUBUSKIE 2016

  Kup podręczniki do języków obcych w atrakcyjnych cenach. Sprawdź!

  Kup podręczniki do języków obcych w atrakcyjnych cenach. Sprawdź!