Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Parku Mużakowskiego już w sobotę [PROGRAM, ZDJĘCIA]

Dariusz Chajewski
Dariusz Chajewski
Park Mużakowski - Zamek księcia Hermanna von Pücklera w Bad Muskau.
Park Mużakowski - Zamek księcia Hermanna von Pücklera w Bad Muskau. Paweł Wańczko
Zawsze pod koniec maja Park Mużakowski świętuje. Bo nasza perełka z listy UNESCO w tym miesiącu obchodzi urodziny...

Dokąd wybrać się w ten weekend na rodzinną wycieczkę? W sobotę z pewnością będzie to Łęknica, a raczej Łęknica i Bad Muskau. Stało się to tradycją, że pod koniec maja będzie obchodzony kolejny już dzień Parku Mużakowskiego. Impreza zapowiada się interesująco.

Po stronie polskiej program koncentruje się w dwóch miejscach: w historycznej szkółce i w miejscu nieistniejącego zespołu zabudowy nazywanej Domem Angielskim.

W szkółce odbędzie się Piknik pod jabłoniami, mający charakter imprezy rodzinnej. Przewiduje się występy zespołów muzycznych, zabawy dla dzieci i dorosłych, w tym naukę tańca, warsztaty, m.in. malarstwa sztalugowego, wyrobu biżuterii, makramy oraz animacje z bańkami mydlanymi. Zaproszeni zostali wystawcy produktów regionalnych i oraz oferujący usługi gastronomiczne.

Na tarasie Domu Angielskiego odwiedzający park będą mogli obejrzeć inscenizację teatralną pt. „Polityka w miłości”, opartą na prozie Honoré de Balzaca. Przez cały dzień będzie tam działała kawiarnia plenerowa. Po parku będzie się można przemieszczać bryczkami. Tego dnia dla bryczek zostanie otwarty Most Angielski.

W tym roku na zakończenie dnia odbędą się dwa koncerty – muzyki poważnej na scenie przed Nowym Zamkiem (zachodnia strona parku) i muzyki gospel – w Szkółce (wschodnia strona parku).

Imprezy po stronie polskiej rozpoczynają się o godzinie 12.

To o Parku Mużakowskim trzeba wiedzieć

Po pierwsze to nasza turystyczna perełka znajdująca się na liście UNESCO.
Po drugie - właśnie teraz park wygląda szczególnie urzekająco, a to za sprawą kwitnących właśnie rododendronów. Warto zobaczyć olbrzymie okazy obsypane kwiatem.

I wreszcie po trzecie - jest to przecież Park Mużakowski, czyli niezwykłe marzenie ekscentrycznego księcia. Pücklerowi stworzenie tego dzieła zabrało 30 lat i majątek. A jak mówi jedna z opowieści: park jest tak wielki, gdyż książę wymyślił sobie, że przez nikogo nie niepokojony będzie mógł nago galopować na koniu. To miał być szczyt bliskiego kontaktu z naturą...

Uprawianie sportów i jazda rowerem dopuszczalne są tylko po alejkach parkowych. Przez teren parku przebiega czerwony szlak pieszo-rowerowy, który w parku oznakowany jest jako Szlak Doliny Nysy. Pozostałe drogi, po których poruszać można się zarówno pieszo, jak i rowerem, nie są oznakowane. Wstęp do Parku po stronie polskiej i niemieckiej jest bezpłatny. Po stronie polskiej parking dla samochodów osobowych i autokarów znajduje się na ul. Wybrzeżnej. Jest to parking bezpłatny. Po stronie niemieckiej parking znajduje się przy Neißedamm. Jest to płatny parking dla samochodów osobowych i autokarów. Według regulaminu Parku Mużakowskiego psy mogą być wprowadzane do Parku tylko na smyczy i w kagańcu. Właściciel psa jest zobowiązany do usunięcia pozostawionych nieczystości.

Geopark Łuk Mużakowa z tytułem UNESCO

W sobotę o godz. 15.00 w Nowym Zamku w Bad Muskau odbędzie się uroczyste przekazanie aktu nadania UNESCO dla transgranicznego Geoparku Muskauer Faltenbogen/Łuk Mużakowa. W uroczystości weźmie udział marszałek Elżbieta Anna Polak. Swój udział zapowiedzieli saksoński minister ds. Środowiska i Rolnictwa Thomas Schmidt oraz brandenburski Minister ds. Rozwoju Terytorialnego, Środowiska Rolnictwa Jörg Vogelsänger.

Geopark Łuk Mużakowa obejmuje unikatową w skali europejskiej, morenową strukturę geologiczną, powstałą w efekcie działalności lodowców skandynawskich.

Przez ponad 110 lat wydobywano tutaj węgiel brunatny. Pozostałością dawnej działalności górniczej i przetwórstwa kopalin są zbiorniki pokopalniane wypełnione kwaśnymi wodami. Tworzą one pojezierze antropogeniczne, składające się na wyjątkowy w skali kraju krajobraz pogórniczy, z którym związane jest specyficzne środowisko przyrodnicze.

Unikatowe fenomeny geologiczne prezentowane są w geoparku, po polskiej i niemieckiej stronie dzięki licznym ścieżkom geoturystycznym, z których najbardziej atrakcyjna jest ścieżka „Dawna kopalnia Babina”, znajdująca się pomiędzy Łęknicą i Nowymi Czaplami. Walory geologiczne obszaru są przybliżane turystom także za pomocą przewodników geologicznych i innych materiałów informacyjnych, wydawanych przez opiekujące się geoparkiem Stowarzyszenie Geopark Łuk Mużakowa. Całą okolicę można podziwać z wieży widokowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska