Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W żagańskiej „siódemce” badają dziecięce uśmiechy

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
550 dzieci z SP 7 oraz szkoły w Olbrachtowie w środę i czwartek brało udział w ogólnopolskiej akcji „Chroń dziecięce uśmiechy”.

Już jestem po badaniu - stwierdza Lena Świerczyńska ze szkoły w Olbrachtowie. - Mam próchnicę w jednym zębie. Dostałam skierowanie do ortodonty i dentysty. Nie boję się, bo już byłam u stomatologa i nic mnie nie bolało.
Gabrysia Styś wspomina, że też miała problem z zębem, ale zaczęła bardzo dokładnie myć zęby i przeszło.
Starsze dzieci zaznaczają, że nie boją się dentysty, ale młodsze trochę się bały fotela i stomatologów w białych kitlach oraz maseczkach na twarzach.

Dzieci z problemami

Podczas ubiegłorocznych badań z cyklu „Chroń dziecięce uśmiechy”, w grupie od sześciu do 12 lat okazało się, że 76 proc. dzieci ma próchnicę. Statystycznie przypadają trzy zepsute zęby na jednego ucznia. To zatrważająca statystyka. - Kiedyś w szkołach przynajmniej raz w miesiącu byli dentyści i problemów na taką skalę nie było - wspomina Danuta Hrycak z żagańskiego biura Polskiego Czerwonego Krzyża, współorganizatora akcji. - Teraz kłania się brak opieki stomatologicznej. To świadczy o tym, jak ważne są takie akcje. Myślę, że dentyści powinni wrócić do szkół, bo okazjonalne przeglądy nie wystarczą.
Cztery szkoły w województwie

W naszym województwie akcja objęła dwie szkoły w Zielonej Górze, jedną w Otyniu i jedną w Żaganiu. Ale w sumie było ich siedem.
Trzy dojechały do wymienionych placówek, tak jak Olbrachtów do Żagania.
Czemu wybrano „siódemkę”? - Od trzech lat bierzemy udział w konkursach i przedsięwzięciach związanych z akcją „Chroń dziecięce uśmiechy” - wyjaśnia Dorota Stebelska, dyrektor Zespołu Szkół nr 1, w którego skład wchodzi SP 7. - Jesteśmy dużą szkołą i kładziemy szczególny nacisk na profilaktykę i działania na rzecz zdrowia dzieci.
Liczą na pomoc rodziców

Do szkoły przyjechało sześć mobilnych gabinetów stomatologicznych, w których wykwalifikowani dentyści oceniali stan zębów dzieci. - W tym roku przebadamy 9 tys. uczniów w wieku sześć-12 lat - wyjaśnia Łukasz Dereń, koordynator akcji z Warszawy. - Do tego rozdamy 100 tys. książeczek, z których dzieci będą mogły dowiedzieć się, jak dbać o zęby. Rozmawiamy z każdym dzieckiem i przeprowadzamy ankietę. Gdy wykrywamy nieprawidłowości, przekazujemy opis rodzicom, z prośbą o wizytę u stomatologa lub ortodonty. Od nich zależy, czy zastosują się do tych zaleceń. Liczymy, że dzięki naszemu przedsięwzięciu stan zębów dzieci się poprawi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: W żagańskiej „siódemce” badają dziecięce uśmiechy - Gazeta Lubuska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska