Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niedźwiedź Wojtek doczekał się pomnika!

(mt)
Pomnik misia Wojtka odsłonił "mały Wojtek”, prof. Wojciech Narębski. Obok niego Angela Riccomi ze szkoły w Imoli, współrealizatorka projektu i Wioletta Sosnowska.
Pomnik misia Wojtka odsłonił "mały Wojtek”, prof. Wojciech Narębski. Obok niego Angela Riccomi ze szkoły w Imoli, współrealizatorka projektu i Wioletta Sosnowska. Małgorzata Trzcionkowska
To pierwszy pomnik niedźwiedzia Wojtka w Polsce - mówi profesor Wojciech Narębski, żołnierz 22 kompanii zaopatrywania artylerii. - Był dla nas przemiłym i wiernym towarzyszem broni. Ja byłem nazywany małym Wojtkiem, on dużym.

W piątek Zespół Szkół Tekstylno-Handlowych przyjął imię generała Władysława Andersa. Jednym z najważniejszych punktów uroczystości było odsłonięcie pomnika niedźwiedzia Wojtka, żołnierza 2 Korpusu Polskiego. Profesor Narębski jest ostatnim żyjącym w Polsce żołnierzem 22 KZA. Ma obecnie blisko 90 lat, ale wciąż jest sprawny i wspaniale opowiada.

- Aby uciec z deportowania w ZSRR, zaciągnąłem się do wojska - wspomina. - Po zapaleniu płuc dostałem kategorię C, co wykluczyło mnie ze służby w piechocie.
Zrobił prawo jazdy i zaciągnął się do zaopatrzenia. - Gdy po raz pierwszy zobaczyłem Wojtka, miał może pół roku - wspomina W. Narębski. - Był wielkości sporego psa.
Szybko urósł do dwóch metrów, a ważył 250 kg. Był bardzo wesoły i szybko został ulubieńcem kompanii. Był wpisany na listę przydziału i otrzymywał zwiększoną rację żywnościową. - Miał dobry wpływ na morale żołnierzy tułaczy - podkreśla profesor.
Jego opiekunem był kapral Piotr Prendysz. Wraz z nim Wojtek jeździł wojskową ciężarówką. Pomagał żołnierzom nosić ciężkie skrzynie z amunicją, na stanowiska bojowe artylerii.
Po zakończeniu wojny Wojtek z Piotrem zamieszkali w Szkocji. Już wówczas niedźwiedź-żołnierz był gwiazdą i legendą. Napisano o nim mnóstwo reportaży, miał wiele sesji zdjęciowych. Został honorowym członkiem Towarzystwa Polsko-Szkockiego. Emeryturę spędził w ZOO w Edynburgu. Zmarł 15 listopada 1963 roku.
Żagańska szkoła jest mocno związana jest z jego historią. W ramach międzynarodowego projektu eTwinning, realizowanego między Zespołem Szkół Tekstylno-Handlowych w Żaganiu i Paolini-Cassiano w Imoli, we Włoszech, powstał komiks pod tytułem "Jak niedźwiedź Wojtek został polskim żołnierzem. Prawdziwa historia niedźwiedzia - żołnierza 2. Korpusu Polskiego". Posąg dwumetrowego niedźwiedzia wykonał Stanisław Grzesiowski. Stanął on na placu Słowiańskim. Autorką całego projektu jest nauczycielka Wioletta Sosnowska.

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska