Pamiętają o astronomie

  Pamiętają o astronomie

  Tomasz Hucał

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Na swój konkursowy egzamin oczekują uczennice gimnazjum nr 2 – Monika Kosiorowska, Karolina Gmurska i Katarzyna Prus.

  Na swój konkursowy egzamin oczekują uczennice gimnazjum nr 2 – Monika Kosiorowska, Karolina Gmurska i Katarzyna Prus. ©fot. Aleksander Majdański

  Dla uczniów Gimnazjum nr 2 Jan Kepler to nie tylko nazwisko użyte w nazwie szkoły. To patron, o którym młodzież wie wszystko, albo prawie wszystko i to w kilku językach.
  Na swój konkursowy egzamin oczekują uczennice gimnazjum nr 2 – Monika Kosiorowska, Karolina Gmurska i Katarzyna Prus.

  Na swój konkursowy egzamin oczekują uczennice gimnazjum nr 2 – Monika Kosiorowska, Karolina Gmurska i Katarzyna Prus. ©fot. Aleksander Majdański

  Już tradycyjnie pod koniec roku kalendarzowego dyrekcja gimnazjum i jego uczniowie organizują Kepleriadę. - To przede wszystkim hołd złożony naszemu patronowi, wybitnemu astronomowi

  i fizykowi, który przez pewien czas mieszkał i tworzył w Żaganiu - mówi wicedyrektor gimnazjum Zbigniew Białkowski.

  Najtrudniej z ucieczką

  Kepleriada rozpoczęła się wczoraj powiatowym konkursem matematyczno-fizycznym, w którym wystartowało 34 uczniów z Żagania, Szprotawy i Tomaszowa. - Na wyniki będziemy musieli poczekać jeszcze dwa tygodnie - informuje Z. Białkowski.
  Po konkursie zabawy i gry matematyczne, związane także ze szkolnym patronem, zaproponowała uczniom Elżbieta Kazanecka.
  Kolejny konkurs zorganizowano już w pałacowych salach. Tu młodzież najpierw zmierzyła się z testem z wiedzy o Żaganiu. - W tym roku tematem byli wybitni mieszkańcy miasta - mówią organizatorki Agnieszka Kulesza i Kornelia Grzymała z Gimnazjum nr 2.

  Najlepsza w teście okazała się Anna Wójtowicz (Zespół Szkół Tekstylno - Handlowych), która wyprzedziła Joannę Majewską (Gimnazjum nr 1) i Annę Widzińską (LO).

  - Najwięcej problemów sprawiło uczniom pytanie o nazwiska trzech więźniów, którym udało się w 1944 roku skutecznie uciec ze Stalagu Luft III
  - wyjaśniają nauczycielki.

  Profesor funduje

  Ostatnim punktem programu pierwszego dnia był konkurs "Johannes Kepler obywatelem Europy". - To nowa forma, trwającego od pięciu lat konkursu wiedzy o Żaganiu w języku niemieckim - wyjaśnia Halina Zyzańska z Towarzystwa Przyjaciół Żagania.
  Jego patronem i pomysłodawcą jest profesor Paul Dieter Kluge. - Urodziłem się w Żaganiu. Mieszkałem tu tylko trzy lata, ale często go odwiedzam i traktuję jako moje rodzinne miasto, podobnie jak Forst, gdzie się wychowałem - opowiada profesor.
  W tym roku konkurs nie był typowym testem. - Każdy miał przygotować pracę o Keplerze, oczywiście po niemiecku. My natomiast potem robimy taką miniobronę tej pracy, każdemu autorowi zadając po trzy pytania - wyjaśnia P. Kluge.
  Laureatów poznamy dopiero w środę, ale już dziś wiemy, że czekają na nich ciekawe nagrody. Dyplomy, książki, a przede wszystkim wycieczka do Berlina, ufundowana przez profesora.

  W środę o godz. 11.00 w sali Kryształowej ŻPK zakończenie Kepleriady. Wtedy poznamy zwycięzców konkursów.

  Będzie także wykład pracownicy Uniwersytetu Wrocławskiego o minerałach ziemi żagańskiej oraz inscenizacja na temat pobytu Keplera w Żaganiu, przygotowana przez uczniów Gimnazjum nr 2.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze akcje

  IX edycja NASZE DOBRE LUBUSKIE 2016

  IX edycja NASZE DOBRE LUBUSKIE 2016

  Obejrzyj serial dokumentalny

  Obejrzyj serial dokumentalny "Tajemnice Państwa Podziemnego"