Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiętają o astronomie

Tomasz Hucał
Na swój konkursowy egzamin oczekują uczennice gimnazjum nr 2 – Monika Kosiorowska, Karolina Gmurska i Katarzyna Prus.
Na swój konkursowy egzamin oczekują uczennice gimnazjum nr 2 – Monika Kosiorowska, Karolina Gmurska i Katarzyna Prus. fot. Aleksander Majdański
Dla uczniów Gimnazjum nr 2 Jan Kepler to nie tylko nazwisko użyte w nazwie szkoły. To patron, o którym młodzież wie wszystko, albo prawie wszystko i to w kilku językach.

Już tradycyjnie pod koniec roku kalendarzowego dyrekcja gimnazjum i jego uczniowie organizują Kepleriadę. - To przede wszystkim hołd złożony naszemu patronowi, wybitnemu astronomowi

i fizykowi, który przez pewien czas mieszkał i tworzył w Żaganiu - mówi wicedyrektor gimnazjum Zbigniew Białkowski.

Najtrudniej z ucieczką

Kepleriada rozpoczęła się wczoraj powiatowym konkursem matematyczno-fizycznym, w którym wystartowało 34 uczniów z Żagania, Szprotawy i Tomaszowa. - Na wyniki będziemy musieli poczekać jeszcze dwa tygodnie - informuje Z. Białkowski.
Po konkursie zabawy i gry matematyczne, związane także ze szkolnym patronem, zaproponowała uczniom Elżbieta Kazanecka.
Kolejny konkurs zorganizowano już w pałacowych salach. Tu młodzież najpierw zmierzyła się z testem z wiedzy o Żaganiu. - W tym roku tematem byli wybitni mieszkańcy miasta - mówią organizatorki Agnieszka Kulesza i Kornelia Grzymała z Gimnazjum nr 2.

Najlepsza w teście okazała się Anna Wójtowicz (Zespół Szkół Tekstylno - Handlowych), która wyprzedziła Joannę Majewską (Gimnazjum nr 1) i Annę Widzińską (LO).

- Najwięcej problemów sprawiło uczniom pytanie o nazwiska trzech więźniów, którym udało się w 1944 roku skutecznie uciec ze Stalagu Luft III
- wyjaśniają nauczycielki.

Profesor funduje

Ostatnim punktem programu pierwszego dnia był konkurs "Johannes Kepler obywatelem Europy". - To nowa forma, trwającego od pięciu lat konkursu wiedzy o Żaganiu w języku niemieckim - wyjaśnia Halina Zyzańska z Towarzystwa Przyjaciół Żagania.
Jego patronem i pomysłodawcą jest profesor Paul Dieter Kluge. - Urodziłem się w Żaganiu. Mieszkałem tu tylko trzy lata, ale często go odwiedzam i traktuję jako moje rodzinne miasto, podobnie jak Forst, gdzie się wychowałem - opowiada profesor.
W tym roku konkurs nie był typowym testem. - Każdy miał przygotować pracę o Keplerze, oczywiście po niemiecku. My natomiast potem robimy taką miniobronę tej pracy, każdemu autorowi zadając po trzy pytania - wyjaśnia P. Kluge.
Laureatów poznamy dopiero w środę, ale już dziś wiemy, że czekają na nich ciekawe nagrody. Dyplomy, książki, a przede wszystkim wycieczka do Berlina, ufundowana przez profesora.

W środę o godz. 11.00 w sali Kryształowej ŻPK zakończenie Kepleriady. Wtedy poznamy zwycięzców konkursów.

Będzie także wykład pracownicy Uniwersytetu Wrocławskiego o minerałach ziemi żagańskiej oraz inscenizacja na temat pobytu Keplera w Żaganiu, przygotowana przez uczniów Gimnazjum nr 2.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska