Wycieczki i nauka

  Wycieczki i nauka

  TATIANA MIKUŁKO 0 68 324 88 19 tmikulko@gazetalubuska.pl

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Tenis stołowy - to jest to! Gra w niego cała podstawówka w Bukowinie Bobrzańskiej

  Tenis stołowy - to jest to! Gra w niego cała podstawówka w Bukowinie Bobrzańskiej ©fot. Ryszard Poprawski

  Dziecko mieszkające na wsi ma mniej szans na rozwój niż to z miasta. O tym nie trzeba nikogo przekonywać. W szkole w Bukowinie Bobrzańskiej postanowiono to zmienić.
  Tenis stołowy - to jest to! Gra w niego cała podstawówka w Bukowinie Bobrzańskiej

  Tenis stołowy - to jest to! Gra w niego cała podstawówka w Bukowinie Bobrzańskiej ©fot. Ryszard Poprawski

  Malutka szkółka, do której chodzi 38 uczniów ma swoje wady i zalety. Do plusów należy to, że klasy nie są przepełnione, a nauczyciele znają każdego ucznia i jego rodzinę. Dzięki temu wiedzą o problemach swoich podopiecznych.- W naszej szkole nie ma przemocy - podkreśla dyrektorka Małgorzata Wróblewska. - Zdarzają się kuksańce, nieporozumienia, jak w każdej placówce, w której są dzieci, ale większych kłopotów nie mamy. I bardzo się z tego cieszę.

  Do minusów trzeba zaliczyć to, że po szkole uczniowie muszą wrócić do domów, bo najzwyczajniej w świecie nie mają co robić. Inaczej niż w mieście, nie ma tu klubów sportowych i domów kultury. Rodziny są biedne. Większości nie stać na to, by wozić dzieci do Żagania do kina lub do Żar na basen.

  Wycieczki i nauka

  By to zmienić, nauczyciele przystąpili do ministerialnego programu "Czas wolny, czasem nauki i zabawy" - wyrównywanie szans edukacyjnych.

  - Nasze pierwsze tego typu przedsięwzięcie okazało się sukcesem. Jako jedyna szkoła z gminy dostaliśmy dofinansowanie do organizacji zajęć pozalekcyjnych - chwali się pani dyrektor.

  Kwota 10 tys. zł przeznaczona została na wycieczki i doposażenie szkoły. W ramach projektu uczniowie byli w teatrze w Zielonej Górze, w rezerwacie przyrody Buczyna Szprotawska, w bibliotece i na wieży widokowej w Żaganiu...

  - Chodzi o to, żeby przy okazji zwiedzania, dzieciaki nauczyły się czegoś nowego - tłumaczy M. Wróblewska.

  Po szkole uczniowie mogą także korzystać z kół rozwijających zainteresowania polonistyczne, matematyczne, informatyczne, sportowe i teatralne. Ale i tak cała szkoła woli grać w tenisa stołowego. Trzy stoły stoją na korytarzach, a rakietkę ma każdy z uczniów.

  Imprezy dla wsi

  Szkoła w Bukowienie to nie tylko miejsce nauki. Spełnia też ważną rolę kulturotwórczą.- Spotyka się tu cała wieś. Organizujemy imprezy okolicznościowe, współpracujemy z radą sołecką. Dzieci przy okazji świąt dziadków i mam przygotowują występy - wylicza M. Wróblewska.

  W podstawówce działa też punkt biblioteczny biblioteki w Bożnowie, w którym oprócz lektur są też książki dla dorosłych. Dla swoich rodziców wypożyczają je dzieci w przerwie miedzy lekcjami.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze akcje

  IX edycja NASZE DOBRE LUBUSKIE 2016

  IX edycja NASZE DOBRE LUBUSKIE 2016

  Obejrzyj serial dokumentalny

  Obejrzyj serial dokumentalny "Tajemnice Państwa Podziemnego"